Pompy ciepła to urządzenia polecane nie tylko w przypadku nowych, ale również modernizowanych budynków. Wymiana przestarzałego, nieefektywnego kotła na pompę ciepła pozwala zredukować wysokość rachunków za ogrzewanie, uniezależnić się od paliw kopalnych i wzrostu ich cen oraz poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Na co zwrócić uwagę, planując modernizację systemu grzewczego z pompą ciepła?
Nieefektywny system grzewczy - to problem, z którym boryka się wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Wysokie koszty ogrzewania w połączeniu z wciąż rosnącymi cenami paliw powodują, że właściciele starszych domów coraz częściej skłaniają się do ich termomodernizacji połączonej z wymianą źródła ciepła na bardziej energooszczędne, komfortowe w użytkowaniu i przyjazne środowisku. Do takich urządzeń zaliczają się przede wszystkim pompy ciepła, które do ogrzewania budynków wykorzystują czystą energię odnawialną. Argumentem, który przemawia za ich wyborem, są również różne możliwości uzyskania dofinansowania do ich zakupu i montażu.
Kompleksowa termomodernizacja z pompą ciepła
Starsze budynki charakteryzują się zwykle niską lub bardzo niską izolacyjnością termiczną. Są to budynki nieocieplone lub ocieplone warstwą termoizolacji niewielkiej grubości. Utrzymanie komfortu cieplnego w takich domach wiąże się z wysokim zużyciem energii cieplnej, dlatego modernizację kotłowni z pompą ciepła należy rozpocząć od termomodernizacji budynku – ocieplenia przegród zewnętrznych i wymiany stolarki na energooszczędną. Dopiero ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną budynku pozwoli zredukować wydatki związane z jego ogrzewaniem i sprawi, że nowe źródło ciepła będzie miało odpowiednie warunki do efektywnej, energooszczędnej pracy. Zminimalizowanie potrzeb energetycznych domu pozwoli również zamontować pompę ciepła o mniejszej mocy, co przełoży się na niższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Decydując się więc na wymianę przestarzałego kotła na pompę ciepła warto przeprowadzić kompleksową termomodernizację domu. Zwłaszcza, że na całość związanych z tym prac można uzyskać dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze".
Dofinansowanie na pompę ciepła do modernizowanego domu
Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na wymianę starego, nieefektywnego urządzenia grzewczego na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła, mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła z Programu "Czyste Powietrze" w wysokości nawet do 50 900 zł (najwyższy poziom dofinansowania). Koszty termomodernizacji, polegającej na ociepleniu przegród domu, wymianie okien, drzwi i bram garażowych nie mają limitu kwotowego i są dofinansowane w określonym procencie do poniesionych kosztów netto. Przygotowując odpowiednią dokumentację, umożliwiającą otrzymanie dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" warto zwrócić się o pomoc do ekspertów Viessmann, którzy dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu pomogą przejść sprawnie przez ten etap i zwiększą szanse na otrzymanie oczekiwanej kwoty dofinansowania.
Osoby, które zdecydują się na wymianę nieefektywnego urządzenia grzewczego na pompę ciepła, poza dofinansowaniem z programu "Czyste Powietrze" mogą również otrzymać dodatkowo "Ekstra Dofinansowanie Viessmann", w wysokości nawet do 2 102 zł.
Dobór pompy ciepła
Niezależnie od tego, czy na pompę ciepła decydują się właściciele nowych czy modernizowanych budynków, dobór urządzenia należy powierzyć specjaliście. Rzetelny dobór pompy ciepła zapewniają firmy partnerskie producenta. Partnerzy Viessmann po zapoznaniu się m.in. z potrzebami energetycznymi budynku wskażą odpowiednie rozwiązanie, zaproponują również pompę ciepła, która spełnia wymagania techniczne programu dofinansowania, z którego planujemy skorzystać. Należy bowiem pamiętać, że nie każde urządzenie tego typu objęte będzie dofinansowaniem.
Pompa ciepła do modernizacji
W ofercie renomowanych producentów znaleźć można urządzenia dostosowane do potrzeb każdego budynku, również tego poddawanego modernizacji. Jednym z rozwiązań w tym przypadku są urządzenia produkowane specjalnie z myślą o modernizacji systemu grzewczego. Pompy ciepła nowej generacji do modernizacji mogą pracować z temperaturą na zasilaniu do +70 stopni Celsjusza. Oznacza to, że wymiana starego kotła na pompę ciepła nie musi wiązać się z koniecznością przechodzenia na ogrzewanie podłogowe czy wymianą grzejników na niskotemperaturowe. Takie pompy mogą pracować efektywnie z istniejącymi grzejnikami. Rozwiązanie to pozwala znacznie zredukować zakres prac modernizacyjnych oraz związane z tym koszty.
Pompę ciepła można również włączyć do istniejącej instalacji z kotłem gazowym lub olejowym, tworząc w ten sposób system hybrydowy. W takim przypadku pompa przejmuje funkcję głównego urządzenia grzewczego, a kocioł uruchamia się jedynie w okresie największego zapotrzebowania na ciepło budynku, pełniąc funkcję szczytowego źródła ciepła. Takie rozwiązanie zapewnia oszczędności na kosztach ogrzewania przy zachowaniu komfortu cieplnego, redukując do minimum wydatki związane ze zużyciem gazu czy oleju opałowego. Połączenie w jednym systemie dwóch urządzeń grzewczych daje również komfort, że w przypadku nagłego wzrostu cen jednego z nośników energii (gazu czy prądu), możemy wciąż liczyć na tańsze ogrzewanie budynku drugim. W ofercie renomowanych producentów znaleźć można urządzenia dedykowane do instalacji hybrydowych, przystosowane do efektywnej współpracy z kotłem gazowym lub olejowym.
Rozważasz nowy system grzewczy dla swojego domu?
Wybierz Viessmann i skontaktuj się z nami!
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a nasza Firma Partnerska przygotuje propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu.
To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!
Źródło: viessmann.pl
Źródło zdjęcia głównego: viessmann.pl