W sobotę wieczorem nad południowymi regionami Polski unosi się smog. Dobowe normy są przekroczone o kilkaset procent. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście.
O godzinie 19.30 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10, określana jako zła, panowała w Wadowicach. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu na poziomie 149 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 288 procent normy dobowej.
Powietrzem złej jakości oddychano również w Suchej Beskidzkiej, gdzie odnotowano 145 µg/m3 (242 proc. normy dobowej).
W zakresie pyłu PM2,5 najgorszą jakość powietrza o godz. 19.30 stwierdzono w Lwówku Śląskim, gdzie stężenie szkodliwych cząsteczek wyniosło 100 µg/m3. To 278 proc. normy dobowej. Jakość powietrza, którą ocenia się jako złą, odnotowano również w Krakowie. Na ulicy Bulwarowej było to 88 µg/m3 (244 proc. normy dobowej), a na alei Krasińskiego 117 µg/m3 (325 proc. normy dobowej).
W wielu innych miejscowościach, zwłaszcza w południowej części kraju, pod względem zawartości pyłu PM10 i PM2,5 jakość powietrza była niezdrowa lub średnia.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock