Na tle Europy jakość powietrza w Polsce wypadła w piątek o poranku najgorzej - wskazują dane serwisu Airly. W wybranych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był "ekstremalnie wysoki". Z rankingu serwisu IQair wynika też, że rano Kraków znalazł się w pierwszej szóstce miejsc z najgorszym powietrzem na świecie.
W Kalwarii Zebrzydowskiej w województwie małopolskim wskaźnik Airly CAQI (uwzględnia on m.in. stężenie pyłów PM1, PM2.5 oraz PM10) wynosił 135. Oznacza to, że poziom zanieczyszczeń był "ekstremalnie wysoki". Stężenie pyłu PM2.5 wynosiło tam 186 µg/m sześc., a pyłu PM10 258 µg/m sześc. Oznacza to, że wskazane przez WHO normy dobowe przekroczono odpowiednio 12,39- i 5,72-krotnie.
Zgodnie ze stanem na piątek na godzinę 10 "ekstremalnie wysokie" zanieczyszczenie powietrza występowało także w Brodach (woj. małopolskie, powiat wadowicki; Airly CAQI 135) i Chybiu (woj. Śląskie, powiat cieszyński; Airly CAQI 133).
Jakość powietrza w Polsce i na świecie
Poza Polską nigdzie w Europie jakość powietrza nie została określona jako "ekstremalnie zła". Wysokie stężenie zanieczyszczeń notowano jeszcze w chorwackim Zagrzebiu. Pozostałe miasta kontynentu odznaczały się powietrzem dobrej lub średniej jakości.
Globalnie najgorsza jakość powietrza notowana była w stolicy Indii Delhi - wskazuje ranking serwisu IQair. Dalsze miejsca w niechlubnym zestawieniu zajmowały kolejno: Lahaur w Pakistanie, Chengdu w Chinach, irański Bagdad i Pekin. Na szóstym miejscu plasował się Kraków. W pierwszej dziesiątce wskazano także Shenyang (Chiny), Kabul (Afganistan), Ho Chi Minh (Wietnam) oraz Karaczi (Pakistan). IQ do określania poziomu zanieczyszczeń wykorzystuje wskaźnik AQI, mierzący przede wszystkim poziom pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10.
ZOBACZ TEŻ: Alert RCB. Tu oddychanie jest groźne dla zdrowia
Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska w całym ubiegłym roku najgorsze powietrze w Polsce występowało w Nowej Rudzie. Normę dobowego stężenia pyłu PM10 przekroczono tam aż 95 razy. Na podium zestawienia znalazły się też Sucha Beskidzka i Pszczyna. Dalsze miejsca rankingu zajęły kolejno: Żywiec, Nowy Targ, Nowy Sącz, Wodzisław Śląski, Nowe Miasto Lubawskie, Radomsko i Zduńska Wola.
Źródło: airly.org
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/airly.org