Rekuperacja to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, która zapewnia kontrolowaną wymianę powietrza z odzyskiem ciepła. Kluczowym elementem tego systemu jest centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła zwana rekuperatorem. Urządzenie odbiera energię cieplną ze zużytego powietrza usuwanego z domu i ogrzewa nim świeże powietrze napływające do niego z zewnątrz. Dzięki temu rekuperator minimalizuje straty ciepła z budynku, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów związanych z jego ogrzewaniem.
Aby utrzymywać zdrowy mikroklimat w budynku, niezbędna jest regularna wymiana powietrza. Niestety wentylacja grawitacyjna nie zawsze ją zapewnia. Ponadto napływające do pomieszczeń w niekontrolowany sposób chłodne powietrze często powoduje dyskomfort cieplny, wymaga również ogrzania, co zwiększa koszty ogrzewania domu. Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacja. Zastosowanie rekuperatora zapewnia regularną i kontrolowaną wentylację pomieszczeń, a odzyskiwane przez urządzenie ciepło, wykorzystywane do ogrzewania świeżego powietrza, zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło domu. Świeże powietrze, napływając do wnętrz budynku, jest więc już wstępnie ogrzane, dzięki czemu zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach wymaga mniejszego zużycia energii przez domowy system grzewczy, co przekłada się na redukcję kosztów ogrzewania.
Świeże, czyste powietrze w domu bez nadmiernej wilgoci
Stała wymiana powietrza i minimalizacja strat ciepła to nie jedyne korzyści z zastosowania rekuperacji. Nowoczesne rekuperatory poza odzyskiem ciepła zapewniają również odzysk wilgoci z powietrza usuwanego i w miarę potrzeby nawilżają nią suche powietrze nawiewane do pomieszczeń. Dzięki temu zapewniają optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Rekuperator umożliwia również stałą filtrację powietrza nawiewanego do domu. Zastosowane w centrali wentylacyjnej filtry zatrzymują zanieczyszczenia i alergeny, zanim trafią one do wnętrz domu. Urządzenie umożliwia także zastosowanie zaawansowanych filtrów, które zatrzymują większość niebezpiecznych dla zdrowia pyłów typu PM1 a także PM2.5 i PM10. Dzięki temu rekuperacja zapewnia czyste, świeże powietrze w domu również w okresach występowania smogu.
Chłodzenie pomieszczeń z rekuperatorem
Latem rekuperacja umożliwia również wstępne schładzanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń chłodem odzyskanym z powietrza usuwanego z budynku. Chociaż rekuperator nie zastąpi klimatyzacji, wspomaga jej pracę. Schładzając wstępnie świeże powietrze napływające do domu, zmniejsza jego zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń, redukując związane z tym koszty. Nowoczesne rekuperatory wyposażone są również w automatyczną klapę bypass, która pozwala realizować funkcję chłodzenia, tzw. freecooling. Oznacza to, że strumień powietrza przepływającego przez centralę wentylacyjną może ominąć wymiennik ciepła, dzięki czemu w letnią noc do pomieszczeń będzie docierać chłodne powietrze zewnętrzne, obniżając temperaturę wewnątrz budynku.
Rekuperator dostosowany do potrzeb
W ofercie renomowanych producentów znaleźć można modele rekuperatorów dostosowane do potrzeb różnych budynków. Wśród wydajnych urządzeń wyróżniających się wysokim procentem odzysku ciepła, przekraczającym 90 proc., dostępne są centrale wentylacyjne, które dzięki małej wysokości konstrukcyjnej nie wymagają dużej powierzchni do montażu i mogą być instalowane np. w suficie podwieszanym lub pionowo na ścianie (takie jak Vitoair FS). Sprawdzą się więc nawet w przypadku niedużych domów, w których liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Do wyboru mamy również centrale wentylacyjne, stanowiące idealne uzupełnienie pomp ciepła. Takie rekuperatory ( na przykład Vitovent 300-F) podłącza się bezpośrednio do urządzenia grzewczego. Dzięki temu praca pompy ciepła i wentylacji są do siebie automatycznie dostosowane. Moduł wentylacyjny można zamontować bezpośrednio z prawej lub lewej strony pompy ciepła, dzięki czemu powstaje harmonijnie dopasowana jednostka o niewielkiej powierzchni montażowej.
Rozwiązania inteligentnego domu
Nowoczesne systemy oferowane przez renomowanych producentów urządzeń grzewczych i wentylacyjnych integrują je cyfrowo w kompletny system energetyczny, sterowany za pomocą jednej platformy. Dzięki temu zastosowane w domu pompa ciepła, kocioł grzewczy, rekuperator oraz instalacja fotowoltaiczna mogą tworzyć rozwiązania inteligentnego domu.
Rozważasz nowy system grzewczy dla swojego domu?
Wybierz Viessmann i skontaktuj się z nami!
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a nasza Firma Partnerska przygotuje propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu.
To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!
Źródło: viessmann.pl
Źródło zdjęcia głównego: viessmann.pl