Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed złą jakością powietrza. Alerty mają obowiązywać przez całą środę. W tym czasie zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej poza domem, a także wietrzenia pomieszczeń. Także na Podkarpaciu jakość powietrza jest w środę zła.
Jakość powietrza w wybranych regionach Małopolski jest bardzo zła, zła lub niekorzystna. W związku z ryzykiem przekroczenia dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydał alerty 1. i 2. stopnia przed zanieczyszczeniami powietrza.
Ostrzeżenia 1. stopnia obowiązują w powiatach: krakowskim, bocheńskim, miechowskim, nowosądeckim, proszowickim i suskim. Alerty 2. stopnia wydano w Krakowie, Nowym Sączu oraz powiatach nowotarskim, wielickim, wadowickim.
Zła jakość powietrza w Małopolsce. Wydano ostrzeżenia
1. stopień zagrożenia (kod żółty) oznacza, że ryzyko przekroczenia w powietrzu dopuszczalnego poziomu 50 µg/m sześc. Z kolei 2. stopień zagrożenia (kod pomarańczowy) oznacza ryzyko przekroczenia w powietrzu poziomu 100 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m sześc.). W czasie obowiązywania alertów zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej poza domem i wietrzenia pomieszczeń. Zalecenia w szczególności dotyczą osób chorych, w tym na astmę, seniorów, dzieci.
Ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 wywołane jest zwiększoną emisją zanieczyszczeń oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi.
Niebezpiecznie też na Podkarpaciu
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie powiadamia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego - 150 µg/m3 - dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu dla powiatów dębickiego, rzeszowskiego i Rzeszowa. Jak podaje WCZK w Rzeszowie, na tym obszarze zamieszkuje 505 tys. ludzi narażonych na ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10. Według przewidywań ryzyko potrwa w godzinach od 9 do 24 w środę. Centrum informuje także o ryzyku wystąpienia, w tym samym czasie, przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze powiatu przemyskiego, mieleckiego, niżańskiego, stalowowolskiego, Przemyśla i Tarnobrzega. Z kolei ten obszar zamieszkuje 471,4 tys. ludności. Jak podaje Centrum, przyczyny wystąpienia tych zagrożeń zostały spowodowane przez "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego"..
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24