Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia.
Wysokie ceny paliw konwencjonalnych sprawiają, że pompy ciepła cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem właścicieli nowych i modernizowanych budynków. Jest ono w pełni uzasadnione, ponieważ urządzenia te zapewniają ekonomiczne ogrzewanie, pozwalają uniezależnić się od paliw kopalnych i wzrostu ich cen, a także przyczyniają się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Przed zakupem pompy ciepła warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, które wpłyną na koszty eksploatacji, komfort użytkowania, a także trwałość oraz bezawaryjność tego źródła ciepła.
Jakość pompy ciepła
Wzrost zainteresowania pompami ciepła pokrył się z zalaniem polskiego rynku tanimi urządzeniami importowanymi z Azji. Niestety często okazuje się, że ich deklarowane parametry techniczne nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niska jakość pompy ciepła oraz niezgodność z przedstawianymi przez producenta standardami efektywności energetycznej przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, a także awaryjność urządzenia. Aby mieć pewność, że kupujemy pompę ciepła dobrej jakości, należy postawić na producenta o ugruntowanej pozycji na rynku, który specjalizuje się w produkcji tego typu urządzeń od lat. Z pewnością warto zwrócić uwagę na pompy ciepła oznaczone znakiem jakości EHPA Q. Nie jest on obowiązkowy, jednak potwierdza, że wszystkie dane zawarte w dokumentacji urządzenia zostały potwierdzone w niezależnych badaniach i spełnia ono wysokie wymagania postawione przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). Takim znakiem jakości oznaczone są m.in. pompy ciepła Vitocal firmy Viessmann - wiodącego producenta systemów grzewczych z ponad 100-letnią tradycją na rynku międzynarodowym.
Gwarancja na urządzenie
Pompa ciepła ma pokrywać potrzeby grzewcze budynku przez długie lata jego użytkowania, dlatego ważne jest, aby jej producent przedstawiał przejrzyste warunki gwarancji na urządzenie - bez niedomówień oraz drobnego druku w umowach. Standardowy okres gwarancji na pompy ciepła wynosi 2 lata. Renomowani producenci zapewniają jednak dłuższy okres gwarancyjny. Firma Viessmann oferuje w standardzie 5 lat pełnej gwarancji na swoje pompy ciepła z możliwością jej przedłużenia. Jednym z kluczowych warunków zachowania gwarancji jest pierwsze uruchomienie pompy ciepła wykonane przez przedstawiciela producenta lub autoryzowaną firmę serwisową, posiadającą stosowne uprawnienia oraz regularne wykonywanie przeglądu urządzenia. Bardzo ważne jest również, aby producent zapewniał rozbudowaną sieć autoryzowanych instalatorów oraz sieć serwisową, która gwarantuje fachową pomoc, m.in. w przypadku wystąpienia ewentualnej usterki.
Hałas pompy ciepła
Wybierając pompę ciepła, warto zwrócić uwagę także na hałas generowany przez urządzenie. Nie powinien on być uciążliwy dla domowników, a w przypadku popularnych powietrznych pomp ciepła typu split (z układem chłodniczym rozdzielonym na jednostkę wewnętrzną oraz montowaną na zewnątrz budynku), również dla sąsiadów. Obudowa dobrej jakości urządzeń montowanych wewnątrz domu skutecznie izoluje i redukuje szumy pracy pompy do minimum. Dzięki temu mogą być one instalowane nawet w niewielkiej odległości od pomieszczeń mieszkalnych. Również jednostki zewnętrzne powietrznych pomp ciepła renomowanych producentów charakteryzują się bardzo cichą pracą. Korzystne parametry akustyczne sprawiają, że mogą być instalowane w niedużej odległości od granicy posesji, sprawdzą się również na osiedlach domów szeregowych.
Pompa ciepła w instalacji hybrydowej
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się instalacje hybrydowe, które łączą w jeden system różne źródła energii. Pompy ciepła nowej generacji mogą współpracować m.in. z istniejącym kotłem, np. gazowym, lub olejowym. W takim układzie przejmują one funkcje głównego źródła ciepła, podczas gdy kocioł włącza się jedynie w przypadku największego zapotrzebowania na energię cieplną. Takie rozwiązanie, stosowane głównie w przypadku modernizowanych systemów grzewczych, zapewnia znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania i gwarantuje pokrycie zapotrzebowania na ciepło budynku nawet w czasie występowania bardzo niskich temperatur zewnętrznych.
W przypadku nowych oraz modernizowanych budynków sprawdzonym rozwiązaniem jest m.in. instalacja hybrydowa, składająca się z pompy ciepła oraz fotowoltaiki, która umożliwia zasilanie pompy darmowym prądem wyprodukowanym z energii promieniowania słonecznego.
Rozważasz nowy system grzewczy dla swojego domu?
Wybierz Viessmann i skontaktuj się z nami!
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a nasza Firma Partnerska przygotuje propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu.
To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!
Źródło: viessmann.pl
Źródło zdjęcia głównego: viessmann.pl