Smog
Partner serwisu

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Źródło:
viessman.pl
Czy rozważasz staranie się o dofinansowanie na nowoczesne źródła energii?viessmann.pl

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Programy dotacji zapewniają finansowe wsparcie zakupu i montażu nowoczesnych źródeł energii. Skorzystanie z dofinansowania pozwala znacznie zredukować koszty związane z wykonaniem nowego systemu w budynku. Dzięki temu inwestycja w urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, na przykład w pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy centrale wentylacyjne z rekuperacją, staje się bardziej dostępna finansowo. Dofinansowanie pomaga zrekompensować początkowe koszty zakupu urządzeń energooszczędnych, co oznacza również szybszy zwrot inwestycji. Oto najpopularniejsze programy oferujące dofinansowanie dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Program "Moje Ciepło"

Dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych oferuje program "Moje Ciepło". Jego beneficjentami mogą być osoby fizyczne będące właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku jednorodzinnego, wskazane w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju pompy ciepła oraz posiadania przez wnioskodawcę karty dużej rodziny. Osoby, które zdecydują się na montaż gruntowej pompy ciepła, mogą liczyć na dofinansowanie w formie dotacji do 30 procent kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 21 000 zł. Kwota dotacji w przypadku powietrznych pomp ciepła jest niższa i wynosi do 7 000 zł. Posiadacze karty dużej rodziny mogą ubiegać się o dotację do 45 proc. kosztów kwalifikowanych zarówno w przypadku gruntowych, jak i powietrznych pomp ciepła. Nabór wniosków w programie "Moje Ciepło" będzie trwał do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania środków.

Program "Czyste Powietrze"

Osoby, które decydują się na termomodernizację budynku oraz wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródło ciepła spełniające najwyższe normy, mogą skorzystać z programu dofinansowania "Czyste Powietrze". Oferuje on dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła w kwocie do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla poziomu podwyższonego lub do 135 000 zł dla poziomu najwyższego. Poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów wnioskodawcy. Dodatkowo w ramach programu można uzyskać 100 proc. dofinansowania do audytu energetycznego w wysokości 1 200 zł. Program "Czyste Powietrze" oferuje dotacje m.in. na pompy ciepła, kotły kondensacyjne, ogrzewanie elektryczne, wentylację z odzyskiem ciepła oraz mikroinstalacje fotowoltaiczne. Umowy o dofinansowanie w ramach programu będą zawierane do końca 2027 r.

Warto wiedzieć, do kiedy można starać się o poszczególne dotacjeviessmann.pl

Program "Mój Prąd"

Do 22.12.2023 r. trwa nabór wniosków w ramach piątej edycji programu "Mój Prąd", który oferuje dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz urządzeń dodatkowych. Wysokość dofinansowania w programie "Mój Prąd" 5.0 wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Beneficjenci programu mogą ubiegać się o dotację w wysokości do 7000 zł na fotowoltaikę, do 16 000 zł na magazyny energii, do 28 500 zł na pompy ciepła, do 5000 zł na magazyny ciepła, do 3 500 zł na kolektory słoneczne do c.w.u. oraz do 3 000 zł na systemy zarządzania energią HEMS/EMS. O dofinansowanie z programu "Mój Prąd" mogą ubiegać się również osoby, które skorzystały już z dotacji na fotowoltaikę, np. z programu "Czyste Powietrze".

Dofinansowanie Viessmann

Osoby, które planują wymianę przestarzałego kotła na pompę ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny oprócz dotacji z programu "Czyste Powietrze" czy "Mój Prąd" mogą skorzystać również z "Extra dofinansowania Viessmann". Pozwoli ono dodatkowo zwiększyć możliwą do uzyskania sumę dofinansowania - do pompy ciepła nawet o 2 021 zł, a w przypadku modernizacji systemu grzewczego z kotłem kondensacyjnym maksymalnie o 564,75 zł. Aby skorzystać z "Ekstra dofinansowania Viessmann" należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/finansowanie/ekstra-dofinansowanie.html i poczekać na kontakt eksperta.

Sprawdź, jak otrzymać "Extra dofinansowanie Viessmann"viesmann.pl

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania

Odpowiednie przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania dofinansowania wymaga czasu oraz odpowiedniej wiedzy. Aby wyeliminować ryzyko popełnienia błędów na tym etapie i zwiększyć szansę na otrzymanie dotacji, warto zwrócić się o pomoc w pozyskaniu dofinansowania do Partnerów Viessmann, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni pod tym kątem, lub skorzystać ze wsparcia za pomocą strony https://sklep-viessmann.pl/dofinansowanie.html. Eksperci Viessmann na zlecenie wnioskodawcy przygotują wniosek o dofinansowanie i po otrzymaniu pełnomocnictwa złożą go do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec błędom w procedurze ubiegania się o dofinansowanie, oszczędzi też przyszłym beneficjentom sporo czasu i stresu.

Rozważasz nowy system grzewczy dla swojego domu?

Wybierz Viessmann i skontaktuj się z nami!

Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a nasza Firma Partnerska przygotuje propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! Sprawdź>>

Autorka/Autor:red.

Źródło: viessman.pl

Źródło zdjęcia głównego: viessmann.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Piątek 23.02 zapowiada się pochmurnie i z opadami deszczu. Tylko w części kraju będzie szansa na większe rozpogodzenia. Termometry pokażą od 7 do 12 stopni, miejscami silniej powieje.

Pogoda na dziś - piątek 23.02. Deszczowy dzień w wielu regionach kraju

Pogoda na dziś - piątek 23.02. Deszczowy dzień w wielu regionach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy. Planowaną godzinę wylądowania przekładano dwukrotnie. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat.

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Kolejne dni upłyną pod znakiem deszczu, który nawiedzi wiele regionów kraju. W weekend dodatkowo pojawią się porywy wiatru. Będzie robić się coraz cieplej. Na początku przyszłego tygodnia na termometrach zobaczymy nawet 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na weekend. Deszczowo, wietrznie i ciepło. Ile wyniesie temperatura?

Pogoda na weekend. Deszczowo, wietrznie i ciepło. Ile wyniesie temperatura?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w kolejnych dniach w Europie będzie niebezpieczna. Za sprawą rozległego i głębokiego niżu islandzkiego w części kontynentu powieje silny wiatr, a miejscami spadną obfite opady śniegu. W Polsce aura nie okaże się jednak tak gwałtowna. Jakiej pogody możemy się spodziewać?

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Tej nocy w części kraju pogoda będzie stwarzać zagrożenie. Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnymi porywami wiatru, a także ulewnym deszczem. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW w pięciu województwach

Alerty IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

U osób przebywających w zanieczyszczonym powietrzu występowały częściej oznaki kojarzone z chorobą Alzheimera - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Badacze przyjrzeli się stężeniu cząsteczek pyłu zawieszonego PM2,5, związanym z ruchem drogowym.

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Źródło:
sciencedaily.com, American Academy of Neurology

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) konstruuje lądownik księżycowy, którego zadaniem będzie dostawa różnego rodzaju ładunków na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Najważniejszy element konstrukcji, czyli ramię robotyczne, stworzy polska firma PIAP Space.

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 BiS

W tym roku luty liczy 29 dni. Oznacza to, że 2024 jest rokiem przestępnym. Zwykle lata przestępne wypadają mniej więcej co cztery lata, ale nie zawsze tak się dzieje.

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, forbes.com

Trąba powietrzna przetoczyła się przez indonezyjskie miasto Sumedang na Jawie. Na skutek żywiołu, który w tej części świata prawie nie występuje, ranne zostały co najmniej 33 osoby. Wiele domów zostało uszkodzonych.

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

Źródło:
Reuters, thejakartapost.com

Już za kilka miesięcy rozpocznie się na Atlantyku sezon huraganowy. Zdaniem ekspertów z amerykańskiego serwisu meteorologicznego AccuWeather, zmiana anomalii pogodowej z El Nino na La Nina spowoduje, że gwałtownych zjawisk może być wyjątkowo dużo.

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

Źródło:
AccuWeather

Śnieżyce, które przetoczyły się przez północne i środkowe Chiny, wywołały paraliż komunikacyjny. Przez śnieg odwołano zajęcia w szkołach. W samym tylko Pekinie na drogi wyjechało siedem tysięcy pługów. Z kolei południowe regiony kraju przygotowują się na mróz i temperaturę wynoszącą -20 stopni.

Śnieżyce paraliżują Chiny. Siedem tysięcy pługów na ulicach Pekinu

Śnieżyce paraliżują Chiny. Siedem tysięcy pługów na ulicach Pekinu

Źródło:
Reuters, PAP

W australijskim stanie Wiktoria szaleją pożary buszu, które wymknęły się spod kontroli. Z uwagi na niebezpieczną sytuację władze nakazały ewakuację ponad dwóm tysiącom mieszkańców miast Raglan i Beaufort.

Pożary wymknęły się spod kontroli. Nakaz ewakuacji dla dwóch tysięcy osób

Pożary wymknęły się spod kontroli. Nakaz ewakuacji dla dwóch tysięcy osób

Źródło:
Reuters, PAP, abc.net.au

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że fiszbinowce mogą wydawać z siebie co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie. Umożliwia im to specyficzna budowa krtani, która wykształciła się w drodze ewolucji.

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Źródło:
PAP, nature.com, eurekalert.org

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

ERS-2, czyli satelita obserwacyjny wystrzelony w kosmos prawie 30 lat temu, w środę ponownie wszedł w atmosferę Ziemi - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Zanim doszło do tego nad północną częścią Oceanu Spokojnego, obiekt krążył po orbicie przez ponad godzinę.

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, tvnmeteo.pl, The Independent

Dwa samochody wpadły do ogromnej dziury, która utworzyła się w drodze w Neapolu. Jednym z tych aut podróżowało dwóch mężczyzn, w tym radny miasta. - To cud, że żyjemy - przyznał Giulio Delle Donne.

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Źródło:
Corriere Napoli, Reuters, tvn24.pl

Nowy gatunek żachwy, żyjący u wybrzeży Japonii, został niedawno opisany przez naukowców. Morskie stworzenie podbiło serca internautów, ponieważ wygląda jak komiksowe skrzyżowanie pandy i szkieletu.

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Źródło:
Reuters

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych za 30 lat może zdecydowanie się pogorszyć. Jako główną przyczynę wskazuje się coraz częstsze pożary lasów w Kanadzie i zachodnich stanach. Naukowcy obawiają się, że poziom zanieczyszczenia wróci do wartości z początku XX wieku.

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

Źródło:
ABC News, First Street Foundation

Obfite opady śniegu spowodowały zawalenie się dachu szpitala w Suqian w północnych Chinach. Jak przekazały lokalne media, do zdarzenia doszło w środku nocy, gdy ta część budynku była pusta. Śnieg dał się we znaki także rolnikom - jego gruba, ciężka pokrywa uszkodziła część szklarni.

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Źródło:
Reuters, guancha.cn, Xinhua

Ulewny deszcz nawiedził hrabstwo Del Norte w Kalifornii. Doprowadził do powstania tam osuwiska. Na jedną z dróg ze zbocza osunęły się drzewa, co zostało zarejestrowane na nagraniu.

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Źródło:
CNN, Reuters

Smog od kilku dni unosi się nad Mediolanem. Władze wprowadzają ograniczenia, by załagodzić sytuację, między innymi zakazują używania pieców opalanych drewnem. Jak zauważają eksperci, problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że miasto położone jest w dolinie.

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, Reuters

Strażacy umacniają zaporę na Jeziorze Wonieskim w powiecie kościańskim. Służby obawiają się przerwania tamy i niekontrolowanego wycieku wody, który stanowić może zagrożenie dla położonych zaledwie dwa kilometry dalej miejscowości.

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Źródło:
TVN24, IMGW

Japonię nawiedziła fala ciepła. We wtorek w Tokio na termometrach pojawiła się wartość 23,7 stopni Celsjusza, typowa raczej dla maja niż dla lutego. Ocieplenie nie potrwa jednak długo.

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Źródło:
Reuters, The Japan News

Osuwisko zeszło na wioskę w Afganistanie, niszcząc 20 domów i grzebiąc ich mieszkańców pod zwałami śniegu i błota. Do katastrofy doszło za sprawą ulew i śnieżyc, które nawiedziły region. W katastrofie mogło zginąć nawet 25 osób, zaś akcja ratunkowa okazała się bardzo trudna.

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Al Arabiya, Daily Sabah

Samiec wilka pokonał trasę z zachodnich Niemiec do Hiszpanii. Jak wynika z analizy odchodów, zwierzę przeszło co najmniej 1240 kilometrów, co jest najdłuższą udokumentowaną podróżą przedstawiciela tego gatunku. Takie długie wyprawy wśród wilków nie są wcale przypadkiem.

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Źródło:
Reuters, Generalitat de Catalunya

W zoo w Kopenhadze urodziło się we wtorek słoniątko. Jest to dziecko 16-letniej Kumari, która również przyszła na świat w ogrodzie zoologicznym. Poród przebiegł sprawnie i bez żadnych komplikacji.

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

Źródło:
Reuters

Poznanie składu chemicznego smogu może ułatwić walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z lat 2006-2020 dotyczące pyłów zawieszonych PM2,5 i odkryli, że ich stężenie uległo zmniejszeniu, a lokalnie zmienił się również skład zanieczyszczeń. Poznanie tych zależności może wpłynąć na stworzenie regionalnych strategii poprawy jakości powietrza.

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Źródło:
UNC Chapel Hill, New York Times

Najjaśniejszy kwazar we Wszechświecie został zidentyfikowany przez badaczy. Obiekt ma średnicę siedmiu lat świetlnych, a w jego centrum znajduje się czarna dziura pożerająca każdego dnia tyle materii, ile znajduje się w naszym Słońcu.

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Źródło:
ESO