Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy.
Każdego roku zanieczyszczenia powietrza spowodowane wykorzystywaniem paliw kopalnych w przemyśle, energetyce i transporcie przyczyniają się do śmierci około 5,1 miliona osób na całym świecie. To około 61 procent wszystkich zgonów powiązanych z złą jakością powietrza - wynika z badania modelowego naukowców z Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Hiszpanii i Cypru, którego treść opublikowano w środę 29 listopada na łamach czasopisma naukowego BMJ.
Zdaniem autorów uzyskane przez nich dane potwierdzają słuszność zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii. "Wyniki te sugerują, że globalne wycofywanie paliw kopalnych przyniesie ogromne korzyści zdrowotne" - oceniają.
Spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie
Swoją analizę międzynarodowy zespół naukowców oparł o dane pochodzące z badania Global Burden of Disease 2019, opisującego przyczyny zgonów, chorób i urazów w 204 krajach i terytoriach. W pracy wykorzystano też między innymi dane NASA o ilości pyłów zawieszonych w powietrzu oraz modele składu chemicznego atmosfery i rozprzestrzenienia aerozoli.
Otrzymana przez nas liczba 5,1 miliona zgonów rocznie jest większa, niż sugerowały dotychczasowe szacunki - zauważają autorzy opublikowanej w BMJ pracy. Ich zdaniem powodem, dla którego opracowany przez nich model wskazał na wyższą liczbę zgonów spowodowanych spalaniem paliw kopalnych niż wcześniejsze badania jest fakt, iż opierał się on wyłącznie na badaniach na temat zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz. Ustalenia te wskazują, że zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii może przynieść "znacznie większe" korzyści dla zdrowia i klimatu, niż dotąd sądzono.
Wyniki badania opublikowano w przeddzień szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. Jedną z decyzji, jakie mają zostać tam podjęte jest ewentualna zgoda na stopniowe ograniczenie zużycia paliw kopalnych.
ZOBACZ TEŻ: Oto polska stolica smogu. Jest nowy ranking PAS
Źródło: The Guardian, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Abdul Razak Latif / Shutterstock