Gęsty smog pokrył w poniedziałek Sarajewo. Władze wydały ostrzeżenie dla mieszkańców. Do gwałtownego pogorszenia się jakości powietrza w ciągu ostatnich dni doszło w wielu innych bośniackich miastach.
Miasta Bośni i Hercegowiny od weekendu znajdują się wśród najbardziej zanieczyszczonych na świecie. W poniedziałek najgorsza jakość powietrza panowała w stolicy kraju. Miasto spowiła gęsta chmura smogu, przykrywając jego panoramę. Władze ogłosiły ostrzeżenie o niebezpiecznej dla zdrowia jakości powietrza. Jakość określana jako dobra była tego dnia jedynie w Mostarze i Livnie - wynika z danych Federalnego Instytutu Hydrometeorologicznego.
Utrzymujący się Sarajewie smog w okresie jesienno-zimowym to problem, który pojawia się od lat. Położone w dolinie i otoczone górami miasto jest szczególnie narażone na wysokie zanieczyszczenie powietrza na skutek zatrzymywania blisko ziemi szkodliwych cząsteczek - zwracają uwagę specjaliści.
W ciągu ostatnich lat sytuację w stolicy Bośni i Hercegowiny dodatkowo pogorszył szybki wzrost liczby wysokich budynków, które blokują ruch powietrza. Po mieście poruszają się stare, nadmiernie zanieczyszczające powietrze samochody, a mieszkańcy miasta ogrzewają domy węglem.
"Problemy z płucami i młodych i starszych"
- Powietrze, które mamy w Sarajewie, prowadzi do zmian i problemów zdrowotnych z płucami zarówno u młodych, jak i starszych osób - powiedział pulmonolog Teufik Hadżiosmanovic.
- Narażenie na tego typu zanieczyszczenia, które trwa latami, prowadzi do niewydolności układu oddechowego, a to zdarza się bardzo często u młodych ludzi i dzieci, a zwłaszcza u pacjentów przewlekle chorych - tłumaczył lekarz. Dodał, że "to z kolei prowadzi do powstania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc".
Jak podkreślił meteorolog i ekspert ds. środowiska Enis Krecinic, dopóki nie zacznie silnie wiać lub padać deszcz, należy spodziewać się, że smog będzie się utrzymywać.
Źródło: Reuters, sarajevotimes.com, tvnmeteo.pl