Pompy ciepła pozwalają ogrzewać dom w sposób ekonomiczny, komfortowy i bez negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego wciąż rośnie liczba nowych budynków, które zaopatrywane są w ciepło właśnie przez te urządzenia. Co warto wiedzieć, planując ogrzewanie nowego domu pompą ciepła?
O ogrzewaniu domu pompą ciepła warto pomyśleć już na etapie jego projektowania. Pozwoli to odpowiednio przygotować budynek do potrzeb urządzenia i maksymalnie wykorzystać cały potencjał nowoczesnej instalacji bazującej na odnawialnym źródle energii, co przełoży się na jej oszczędną eksploatację. Uwzględniając system grzewczy z pompą ciepła w projekcie budynku, będziemy mogli także zrezygnować z niektórych kosztownych prac - m.in. z budowy przewodu kominowego, który odprowadza spaliny poza budynek. Ponieważ pompy ciepła nie generują żadnych spalin, jego wykonanie jest zbędne. Dom z pompą ciepła nie będzie także potrzebował osobnego pomieszczenia kotłowni. Urządzenie można bowiem zamontować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu niemieszkalnym.
Projekt domu z pompą ciepła
Biura projektowe oferują obecnie wiele gotowych projektów, które zakładają ogrzewanie budynku pompą ciepła. Jeśli jednak wybrany projekt przewiduje inny sposób zaopatrywania budynku w ciepło, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić adaptację, która umożliwi wykonanie instalacji z pompą ciepła. Decydując się na budowę domu według projektu indywidualnego, również bez problemu można zaplanować w nim instalację bazującą na pompie ciepła. Uwzględnienie jej już na etapie projektowania umożliwi sprawne zakończenie budowy bez konieczności dostosowywania nowo powstałego budynku do systemu z pompą ciepła, oszczędzając tym samym inwestorom wiele czasu i dodatkowych wydatków.
Jak przygotować inwestycje pod pompę ciepła?
Aby pompa ciepła pracowała efektywnie, generując niskie koszty ogrzewania domu, należy zacząć od zredukowania jego zapotrzebowania na ciepło. Oznacza to, że przegrody zewnętrzne domu muszą charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną. Dom z pompą ciepła powinien więc spełniać wymogi budownictwa energooszczędnego. Należy zadbać o odpowiednią termoizolację przegród oraz eliminację mostków termicznych, czyli miejsc nadmiernej ucieczki ciepła z budynku. Ograniczenie zapotrzebowania na ciepło domu pozwoli nie tylko zredukować koszty ogrzewania, ale również zastosować pompę ciepła o mniejszej mocy, co przełoży się na niższe koszty inwestycyjne. Pompy ciepła osiągają najwyższą sprawność, współpracując z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Uwzględnienie pompy ciepła w projekcie pozwoli również zaplanować od razu odpowiednią instalację c.o. - najczęściej jest nią ogrzewanie podłogowe.
Co oprócz pompy ciepła?
Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu z pompą ciepła jest również rekuperacja, która stała się już standardem w nowych budynkach energooszczędnych. Jej zastosowanie zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło budynku, zapewniając przy tym stałą, kontrolowaną wentylację pomieszczeń i zdrowy mikroklimat wnętrz. Instalację z pompą ciepła warto połączyć również z fotowoltaiką, która będzie zasilała pompę darmowym i czystym prądem wytworzonym z energii promieniowania słonecznego. Nawet jeśli na początkowym etapie nie planujemy wykonania instalacji fotowoltaicznej, warto ją uwzględnić projektując budynek, tak aby umożliwiał on optymalną lokalizację modułów na dachu, gdy zdecydujemy się na nie na późniejszym etapie.
Dobór pompy ciepła
Każdy dom jest inny, dlatego system z pompą ciepła powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb budynku. Aby pompa zapewniała komfort cieplny w domu, nie generując przy tym wyższych kosztów niż zakładano, dobór urządzenia należy powierzyć specjaliście. Renomowani producenci pomp ciepła posiadają rozbudowaną sieć partnerską - to partnerzy handlowi, dysponujący odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem, którzy nie tylko dobiorą optymalne urządzenie, dostosowane m.in. do wielkości budynku oraz jego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej, ale również przeprowadzą jego fachowy montaż. Co ważne, renomowane firmy partnerskie oferują bezpłatny dobór pompy ciepła, co oznacza, że inwestor nie ponosi żadnych kosztów związanych z profesjonalnym doradztwem. Kontakt do firm partnerskich znaleźć można m.in. na stronie producenta pomp ciepła.
Dotacja do pompy ciepła w nowym domu
Koszty inwestycji w pompę ciepła można zredukować, korzystając z dofinansowania na zakup i montaż tego urządzenia. Dotację do pompy ciepła dla nowych budynków w wysokości do 21 000 zł oferuje m.in. program "Moje Ciepło" Aby skorzystać z dofinansowania, należy złożyć wniosek elektroniczny wraz ze stosowną dokumentacją uzupełniającą. Prawidłowe wypełnienie wniosku oraz przygotowanie właściwych dokumentów często stanowią spore wyzwanie dla inwestorów, dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy. Zapewniają ją m.in. eksperci Viessmann, którzy przygotują wniosek o dofinansowanie i złożą go w imieniu wnioskodawcy do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takie rozwiązanie pozwala szybko i bezproblemowo przejść przez wszystkie formalności bez straty czasu, stresu i osobistych wizyt w urzędach. Eliminuje również ryzyko popełnienia błędów na etapie przygotowania wniosku i zwiększa szanse na otrzymanie dofinansowania.
Rozważasz nowy system grzewczy dla swojego domu?
Wybierz Viessmann i skontaktuj się z nami!
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a nasza Firma Partnerska przygotuje propozycję i wycenę systemu grzewczego dla Twojego domu.
To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!
Źródło: viessmann.pl
Źródło zdjęcia głównego: viessmann.pl