Polska

Polska

Jesień nie może być piękniejsza

Przełom września i października okazał niezbyt sprzyjający pod względem aury. Jednak Wasze zdjęcia zamieszczone w Kontakcie Meteo pokazują, że mimo wszystko tegorocznej jesieni nie brakuje urody.

250 pocisków na kilku hektarach. Czyszczą lasy z niewypałów

Ponad 250 niemieckich niewypałów wykopali saperzy z lasu rosnącego przy trasie kolejowej Pisz-Szczytno. Liczba wciąż groźnych pamiątek z II wojny światowej usuniętych z mazurskich lasów zapewne jeszcze się zwiększy, bo planowane są kolejne etapy akcji rozminowywania. Do przyszłego roku przeszukanych zostanie prawie 1500 ha w pięciu nadleśnictwach.

Na Mazowszu dzieci uczą się, jak przetrwać powódź

Dzieci z Mazowsza uczą się, jak zachowywać się w czasie powodzi. W czwartek odbyły się pierwsze lekcje, na które pieniądze pozyskał wojewoda mazowiecki. Lekcjom przyświeca sugestywne zdanie: "jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki przez 30 lat to prawdopodobieństwo, że w tym czasie wystąpi tzw. powódź stuletnia, jest większe niż wyrzucenie za pierwszym razem szóstki kostką do gry".

Mazurscy ratownicy zamykają sezon. Od teraz żeglarze są zdani na siebie

W minionym sezonie ratownicy udzielili pomocy 641 osobom, z których 95 wymagało hospitalizacji, podało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Stacjonujące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich karetki wodne zakończyły w poniedziałek tegoroczną służbę ratunkową. Od poniedziałku każdy wypływa na własną odpowiedzialność.

Pan Kazimierz wybiera się na Marsa

O kosmicznej ekspedycji marzył od dziecka, a jego marzenie wreszcie może się spełnić - musi tylko przekonać żonę. Pan Kazimierz, emeryt z Wieruszowa, właśnie został zakwalifikowany do międzynarodowego programu kosmicznego Mars One. Gotów jest resztę życia spędzić na innej planecie i ciężko tam pracować.

Jesienne Tatry kuszą widokami, ale pogoda może być zdradliwa

Po bardzo wczesnym ataku zimowej pogody w Tatrach zapanowała nieco łagodniejsza, jesienna aura - przynajmniej w niższych partiach gór. Można tam podziwiać rudziejące powoli liście i trawy czy delikatne mgły nad górskimi jeziorami. Powyżej 1600 m zmienna pogoda może być bardzo niebezpieczna, dlatego czasem warto zostać w dolinach i poznać np. historię tatrzańskich kopalni uranu czy morza, które kiedyś zalewało góry.

Poznań szykuje mapę rozmieszczenia... płazów

Mapę rozmieszczenia płazów na terenie Poznania przygotowuje Klub Przyrodników - Koło Poznańskie przy współpracy Grupy Traszka. Mapa, która ma być zaprezentowana na początku października, pomoże miejskim urzędnikom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Spacer po lesie z myszką w dłoni

Jeśli uwielbiacie wycieczki po lesie, blisko natury, ale napięty grafik w pracy nie pozwala wam się wyrwać na łono natury, Nadleśnictwo Bełchatów ma dla was niecodzienne rozwiązanie - wirtualny spacer po lesie. Na ekranie monitora wyświetli wam się osiemnaście panoram sferycznych, wraz z opisem, na co patrzymy.

Warszawa najbardziej eko, Ełk w czołówce

Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk wygrały konkurs ECO-Miasto za promocję i wdrażanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wyróżnienia wręczono w czwartek w ambasadzie Francji w Polsce, która była inicjatorem konkursu. Akcja EKO-Miasto ma promować najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, wspierać niską emisyjność i energooszczędność.

Śnieg w Tatrach. Napadało już 12 cm

W środę rano po dość mroźnej nocy na tatrzańskich stokach pojawił się śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży aż 12-centymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura na szczycie spadła do 3 st. C poniżej zera. TOPR odradza wyjść w partie szczytowe. "W wyższych partiach Tatr warunki nie pozwalają na wygodne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan), a letni ekwipunek jest już niewystarczający" - informują w oświadczeniu ratownicy górscy.

Odbudują starorzecze zniszczone przez radzieckich żołnierzy

Przyrodnicy ze województwa dolnośląskiego odtworzą starorzecze, zniszczone jeszcze przez radzieckich żołnierzy. Odbudowa ma na celu przyciągnięcie dzieci, i propagowanie ekologi wśród najmłodszych, a ptaki dostaną nowe, bezpieczne, oddalone od drapieżników wysepki, na których spokojnie będą mogły zakładać gniazda.

Na południu sypało gradem

Burze z gradobiciami przechodziły w drugiej części dnia przez południowe regiony Polski. Najmocniej grzmiało na Śląsku i Opolszczyźnie. Na Kontakcie Meteo i Kontakcie 24 pojawiło się sporo zdjęć gradu, który spadł w tych regionach.

W Tatrach spadł pierwszy śnieg

W nocy ze środy na czwartek na szczyty Tatr spadł pierwszy tego lata śnieg. Cienka warstwa pokryła m.in. kopułę Kasprowego Wierchu, gdzie temperatura spadał do zera stopni Celsjusza - poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW.

Mgły, deszcz i rykowisko jeleni

Do zera spadła rano temperatura w Cisnej i Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Wędrówki turystyczne utrudnia mgła i opady deszczu. Od kilku dni w Bieszczadach i Beskidzie Niskim trwa rykowisko jeleni.

Śląsk i Kujawy spowite mgłami

Silne mgły pojawiły się rano na Śląsku. Spowodowały niewielkie utrudnienia na lotnisku w Pyrzowicach - cztery samoloty nie mogły wylądować i zostały przekierowano do innych portów. We mgle zatonęły także Opole i Bydgoszcz - zdjęcia z tych miast zamieścili internauci na Kontakcie Meteo.

Hotel dla pszczół już działa w Warszawie

W Warszawie otwarto pierwszy hotel dla owadów zapylających. To sukces wolontariuszy Greenpeace i internautów, którzy poprzez internetową adopcję pszczół pomogli zdobyć niezbędne fundusze. Konstrukcja z siatki, bambusowych łodyg i pęczków trzciny jest już gotowy na przyjęcie owadzich gości. Dzikie owady zapylające (m.in. pszczoły i muchówki) będą mogły się tam rozmnażać, schronić przed złą pogodą i przetrwać zimę.