Polska

Polska

Walczą z lodem na Wiśle

W piątek rano przy tamie we Włocławku rozpoczęła się akcja kruszenia i spławiania zalegającego na Wiśle lodu. Lodołamacze przepłyną do wysokość powiatu płockiego, gdzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Wzrasta poziom Odry w lubuskim

W najbliższych dniach poziom Odry w województwie lubuskim wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych - ostrzega IMGW. Miejscami może przekroczyć stany alarmowe. Uspokaja się za to sytuacja rzekach Dolnego Śląska. Obowiązują tam już tylko dwa alarmy powodziowe.

Góry nadal czekają na narciarzy

Mimo odwilży i ocieplenia w najbliższy weekend narciarze będą mogli jeszcze korzystać z wielu tras. Dobre warunki będą w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim oraz na Podkarpaciu. Pogoda mniej sprzyja górskim wędrówkom. Ze względu na ocieplenie i opady w Karkonoszach, Bieszczadach i w rejonie Babiej Góry utrzymuje się zagrożenie lawinowe.

Sami sprawdzimy, czym oddychamy

Jeśli w życie wejdą zmiany w ustawie o ochronie środowiska, każdy będzie mógł niedługo sam sprawdzić w internecie aktualne stężenie pyłów w swojej miejscowości. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska będzie podawać te dane na swojej stronie internetowej.

Białystok zaoszczędził na zimie, da na kulturę

Ok. 4 mln zł oszczędności z pieniędzy zarezerwowanych na zimowe utrzymanie ulic może mieć w tym roku Białystok - szacuje prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Dla 2,1 mln zł z tej puli radni już znaleźli przeznaczenie. Dofinansują festiwal "Białystok. Pozytywne Wibracje".

Wiosna spóźniona? Późny powrót skowronków

Pierwsze skowronki, czajki, żurawie i gęgawy zaobserwowali świętokrzyscy ornitolodzy. Ptasie przeloty zwiastują wiosnę. Ornitolodzy zwracają uwagę, że w tym roku są jednak dość późne. W niektórych latach skowronki i czajki przylatywały pod koniec stycznia.

Zator się topi. Saperzy odwołani

- Jest zator na środku rzeki, ale woda płynie bokami, po błoniach, nie stanowi obecnie zagrożenia - informuje w środę Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego (woj. lubelskie). Zator lodowy na Wiśle jeszcze wczoraj zagrażał okolicznym miejscowościom. Później poziom wody ustabilizował się. Wynosi obecnie 6 metrów.

Jak się termometr nagrzeje...

Ostatni dzień lutego, a pogoda już jak najbardziej wiosenna. Termometr nagrzany w słońcu pokazuje 18 st. C, kwitną krokusy i bazie. Pierwsze w tym roku oznaki wiosny dokumentują Reporterzy 24.

Co fika w foce?

Na dniach na świat przyjdzie nowe pokolenie polskich fok szarych. Małe urodzą się na wolności na obszarze całego Bałtyku, a także w Stacji Morskiej na Helu. My pokazujemy unikalne zdjęcia USG helskich foczek.

Nie wjeżdżajcie na zamarznięte jeziora

Ratownicy przestrzegają przed wjeżdżaniem autami na zamarznięte warmińskie i mazurskie jeziora. Choć na większości akwenów lód jest jeszcze gruby, to po odwilży staje się kruchy i mało wytrzymały.

Śnieg zasypał drogi. Najmocniej w Rzeszowie

Przez cały dzień na Podkarpaciu sypał śnieg. Nad Rzeszowem w poniedziałek przeszła śnieżyca, która sparaliżowała ruch. Wieczorem wszystkie drogi w regionie były już przejezdne, choć na większości zalegało błoto pośniegowe lub świeży śnieg.

Zima wróciła na południowy wschód

W poniedziałkowy poranek śnieg zasypał południowo-wschodnie rejony Polski. Sypać może jeszcze kilka razy w ciągu dnia. Opady będą raz intensywne, raz słabe. Choć biały puch utrzyma się na ulicach m.in. Przemyśla, nie oznacza to, że miasta nie dosięgnie wiosenna aura.

Śmieci zawisły na drzewach. Ku refleksji

"Choinki" ubrane w odpady pojawiły się na parkingach leśnych nieopodal lubuskiej Skwierzyny. Inicjatorzy akcji, miejscowi leśnicy liczą, że w ten sposób uda im się przekonać ludzi, że wyrzucanie śmieci w lesie nie jest fajne.

Saperzy wysadzili zator lodowy

Saperzy z brzeskiej jednostki wysadzili zator lodowy na rzece Mała Panew (woj. opolskie) na wysokości miejscowości Jedlice. Lód zatrzymał się w niedzielę pod mostem, a spiętrzona woda groziła zalaniem pobliskiej huty szkła. Wcześniej zator próbowano bezskutecznie skruszyć koparką.

Odnaleźli zaginionego turystę. Noc spędził w śpiworze

Ponad pięć godzin trwały nocne poszukiwania 24-letniego mężczyzny, który wyszedł w niedzielę ze schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej i nie dotarł do miejsca zakwaterowania. W akcji poszukiwawczej w Bieszczadach udział wzięło 25 ratowników. Mężczyznę odnaleziono nad ranem na szlaku biegnącym z Połoniny Wetlińskiej do Zatwarnicy.

Rzeki wciąż powyżej stanów alarmowych

Sytuacja hydrologiczna w Polsce poprawia się, przede wszystkim za sprawą obniżających się temperatur, które spowalniają odwilż. Tylko w jednym województwie obowiązuje stan alarmu, a w ośmiu - stan ostrzegania. Poziom wód w rzekach jest duży m.in. na Podkarpaciu i na Śląsku

Zagrożenie powodziowe maleje. Alarm w dwóch województwach

W dwóch z piątkowych czterech województw utrzymano najwyższy, trzeci stopień zagrożenia powodziowego. W wielu innych obowiązuje jednak wciąż wysoki, drugi stopień. Na znacznym obszarze kraju rzeki mogą wzbierać nawet o 100 cm w ciągu 6 godzin - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alarm powodziowy na Dolnym Śląsku

Wody w dolnośląskich rzekach wciąż przybywa. Stany alarmowe zostały właśnie przekroczone na siedmiu wodowskazach w regionie, natomiast ostrzegawcze - na ponad 20. W mieście Nowogrodziec i gminie Mysłakowice wprowadzono alarmy powodziowe. Po ostatnich opadach i roztopach przybyło wody także w rzekach regionu łódzkiego.

Ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi?

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi i nowotworami. W jaki sposób? Otóż udało się im stworzyć katalizator, który pomoże zmniejszyć ilość szkodliwych poprzemysłowych substancji w powietrzu.

Marciszów bez prądu, bo topi się śnieg

Zatory lodowe i odwilż sprawiają, że zagrożenie powodziowe na południowym zachodzie i południu wzrasta. W sobotę rano kilkadziesiąt domów w dolnośląskim Marciszowie (a także sztab kryzysowy) było pozbawionych prądu właśnie za sprawą podtopień.

Prezydent w miniaturze. Obiecał Żywcowi parę danieli

Dzień wypełniony reprezentacyjnymi obowiązkami w Żywcu miała dziś prezydencka para. Po spotkaniu z podopiecznymi jednej z fundacji, wizycie w przedszkolu im. rodziny Komorowskich oraz w miejskiej stajni, Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili otwarty niedawno w mieście park miniatur.

Warszawskie Włochy podtopione

Odwilż sięgnęła i Warszawy. Najlepiej widać to w mniej zurbanizowanych dzielnicach stolicy, takich jak na przykład Włochy. Im mniej asfaltu, a więcej "gołej ziemi", tym łatwiej zobaczyć, jak drastyczny był prowadzący do roztopów skok temperatur w ostatnim czasie.

Boni uspokaja: Na razie nie ma zagrożenia powodzią

- Nie należy się obawiać wczesnowiosennej powodzi - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem pogoda sprzyja spokojnemu rozmarzaniu rzek. Jednocześnie przyznał, że możliwe są lokalne podtopienia spowodowane przez wodę z topniejącego śniegu.

NIK: Urzędnicy opóźniali wypłaty dla powodzian

Urzędnicy zbyt wolno wypłacali zapomogi dla powodzian z 2010 roku, a w 30 proc. skontrolowanych przypadków przekroczyli ustawowo wyznaczony termin - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Jednocześnie kontrolerzy podkreślają, że wypłacone pieniądze były "co do zasady wykorzystane w sposób legalny, rzetelny i gospodarny".

Bez kaloszy ani rusz! Roztopy w całej Polsce

W nocy na plusie, w ciągu dnia do 12 st. C, do tego deszcz i wiatr. Pogoda sprzyja topnieniu śniegu i lodu, w wyniku czego często powstają gigantyczne kałuże, przypominające małe osiedlowe stawy. Tak jest m.in. w Warszawie. A jak odwilż wygląda w całej Polsce? Obejrzyjcie zdjęcia Reporterów 24.