Śnieżny wtorek w wielu rejonach kraju
We wtorek po południu opady śniegu w Polsce ustały. W ciągu dnia prószyło między innymi na wschodnim Mazowszu i na Podhalu. W nocy z poniedziałku na wtorek śnieg odnotowano m.in. w Warszawie. Na drogi wyjechały pługosolarki.
We wtorek po godz. 16.00 opady śniegu, które występowały w kilku rejonach naszego kraju, ustały.
Po godz. 15.00 synoptyk poinformowała, że prószyło na wschodnim Mazowszu, na Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu.
Słabe i umiarkowane opady śniegu odnotowywane były w Siedlcach, we Włodawie, w Lesku i w Krośnie oraz na Podhalu.
Opady śniegu przed południem
Jak informowała o godz. 10.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek opady śniegu występowały na całej ścianie wschodniej w pasie od Suwalszczyzny, przez Podlasie, wschodnie Mazowsze, Lubelszczyznę po Podkarpacie i Tatry. Prószyło m.in. w Suwałkach, Białymstoku, Terespolu, Siedlcach, Zamościu, Przemyślu i Zakopanem.
Nocne opady w kraju
Zgodnie z zapowiedziami synoptyków padało również w nocy z poniedziałku (24.11) na wtorek (25.11). Biały puch pokrył m.in. ulice Warszawy. Pierwsze opady w stolicy odnotowano około północy, kiedy temperatura spadła poniżej zera.
Padało również w na wschodzie kraju i w Tatrach.
Pługosolarki na drogach Warszawy
Pierwszy raz w tym sezonie, na stołeczne ulice wyjechały pługosolarki. Jak podał Zarząd Oczyszczania Miasta, na mostach, wiaduktach i ulicach spadkowych (m.in. Dolnej, Belwederskiej, Spacerowej, Karowej) w nocy z poniedziałku na wtorek pracowały 42 posypywarki, które zabezpieczyły arterie przed śliskością.
Obecnie na ulicach Warszawy śniegu nie ma. Temperatura podniosła się powyżej zera. Mimo to kierowcy powinni zachować ostrożność, gdyż drogi są śliskie
Zima okiem internautów
Czujni internauci przesyłali nam na Kontakt Meteo i Kontakt24 zdjęcia przedstawiające warunki pogodowe w nocy z poniedziałku na wtorek.
Autor: PW,mab/mk,map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/~Ola
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.
Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest
Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.
Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest już na półmetku - poinformowała we czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Polski astronauta znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) tydzień. W piątek po raz kolejny połączy się z Polską.
Misja polskiego astronauty na półmetku. Dziś kolejne łączenie z Ziemią
Na greckiej Krecie trwa walka z pożarem. W akcji gaśniczej biorą udział setki strażaków, a także samoloty i śmigłowce gaśnicze. Ewakuowano kilka tysięcy turystów. W mieście Jerapetra i jego okolicach wprowadzono stan wyjątkowy. Ogień pojawił się też w okolicy Aten, tymczasowo zamknięto jedną z tamtejszych dróg.
Pożar na Krecie i w pobliżu Aten. "Dym jest zbyt gęsty"
Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.
Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie
W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.
"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski
Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.
Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom
Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim kolejna doba na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie szóstego dnia astronauta między innymi połączył się z polską młodzieżą i dziećmi, a także rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek, po tygodniu od dotarcia na ISS, załoga misji Ax-4 będzie miała czas na odpoczynek i regenerację.
Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"
Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.
Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie
W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.
Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie
Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.
Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła
Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.
Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów
Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.
Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza
Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.
W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie
- Źródło:
- PAP, Reuters, Brno Daily