Polska

Polska

Kopie najcenniejszych drzew przechowają w banku

Cenne białowieskie dęby mają swoje genowe kopie w specjalnym archiwum na Podlasiu. To jeden z dwóch takich drzewnych "banków" w Polsce. Ma on służyć zachowaniu zasobów leśnych i pracom naukowym nad produkcją nasion.

Rozbłyski Perseidów od Budapesztu po Kalifornię

"Spadające gwiazdy" już rozświetlają niebo. Jasne smugi widać w różnych miejscach świata - od Budapesztu przez Madryt po Wyspy Kanaryjskie i amerykańską pustynię Mojave. W niebo wycelowanych zostało sporo teleskopów i obiektywów, ale żeby napawać się tym astronomicznym widowiskiem, wystarczy zwykły koc albo leżak.

Kopernik zgasi Stadion Narodowy

W nocy z poniedziałku na wtorek przypada maksimum Perseidów - jednego z najbardziej znanych rojów meteorów. Ma ono mieć miejsce w poniedziałek 12 sierpnia, pomiędzy godz. 20.15 a 22.45. Można ich wtedy zobaczyć ok. 100 na godzinę. Z tej okazji zgasną światła w centrum Warszawy.

"Epoka lodowcowa". Na południu biało od gradu

- Nawałnica i grad, które w piątek po południu przeszły nad Bukowiną Tatrzańską (woj. małopolskie - przyp. red.), spowodowały podtopienia budynków, uszkodzenia dachów i drzew. Strażacy interweniowali 24 razy - poinformował w piątek wieczorem rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak. Ze wstępnych szacunków wynika, że uszkodzonych zostało 11 dachów. Poza tym nawałnica naniosła na drogi muł i kamienie.

Pozrywane dachy, powalonych ponad sto drzew

Przewrócone drzewa, zerwane dachy i uszkodzona sieć trakcyjna - to skutki gwałtownej burzy z nawałnicą, która przeszła w czwartek wieczorem nad woj. warmińsko-mazurskim. Według strażaków, nikt nie został poszkodowany. Zdjęcia zniszczeń otrzymujemy na Kontakt 24 od internautów.

Wieczorem wróciły burze. Grzmoty na północnym wschodzie

Po kilku godzinach spokoju na polskie niebo wracają burze. Grzmi i błyska zwłaszcza na wschodzie kraju, w województwie warmińsko-mazurskim. Ciepła noc sprzyja tworzeniu się gwałtownych zjawisk, które będą obecne przez całą noc według synoptyków.

Zginie 1200 kormoranów. Życia pozbawią je rybacy

Do końca roku ponad 1200 kormoranów czarnych może zostać odstrzelonych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Pozwoliła na to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Argument? Na te ptaki, będące pod częściową ochroną, narzekają rybacy.

"Murawę trzeba schładzać. Niemal jak człowieka"

Wysokie temperatury, z jakimi ma aktualnie do czynienia Górny Śląsk, mają fatalny wpływ na stan murawy, która rośnie na boiskach Ruchu Chorzów. Jak zaznaczył odpowiedzialny za utrzymanie boisk "Niebieskich" Mariusz Schmidt, zarówno upał, jak i wilgoć sprzyjają rozwojowi chorób trawy wywołanych przez grzyby.

Wasze zdjęcia i filmy w tvnmeteo.pl

Wasze obiektywy skierowane są na najważniejsze wydarzenia pogodowe w kraju i za granicą. Trzymając rękę na pulsie, współtworzycie portal tvnmeteo.pl.

Burze ustały. Przelotnie popada na zachodzie

Front atmosferyczny, który w ciągu dnia przyniósł burze na wschodzie, osłabił się i przemieszcza poza granice naszego kraju. Na pozostałą część dnia synoptycy prognozują przelotne opady deszczu na zachodzie.

Deszcze wyrzuciły sinice z olsztyńskich kąpielisk

Poniedziałkowe opady deszczu sprawiły, że kwitnące od kilku dni sinice zniknęły z niektórych mazurskich kąpielisk. Mimo to służby sanitarne i ratownicy apelują, by każdy sam, choć z grubsza, oceniał stan wody, ponieważ w regionie jest tylko 13 kąpielisk regularnie kontrolowanych.

"Jak po powodzi z 2010 roku". Dolny Śląsk po nawałnicach

Ponad 600 razy interweniowali strażacy po nawałnicach, które przeszły w nocy z poniedziałku na wtorek przez Dolny Śląsk. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie lubańskim, gdzie podtopionych zostało kilka miejscowości. Ogłoszono tam alarm przeciwpowodziowy. Zarządzono również ewakuację mieszkańców.

Grzyb dziesiątkuje jesiony

Śmiertelnie niebezpieczny dla drzew grzyb zdziesiątkował populację polskich jesionów do tego stopnia, że gatunek niemalże zniknął z lasów. By go ocalić, leśnicy założyli szkółkę gdzie dbają dosłownie o każdą gałązkę. W tym roku po raz pierwszy jedno drzewo zakwitło, co przywróciło nadzieję na ocalenie gatunku.

Szturm na Bałtyk. Wciśniesz się jeszcze?

W końcu w Polsce mamy pogodę niemal jak w Egipcie czy Tunezji. Wysokie temperatury nie opuszczą naszego kraju aż do poniedziałku, kiedy to nastąpi kulminacyjny moment upałów. W tak upalne dni tłumy ludzi wychodzą na plaże i próbują schłodzić się w zimnych wodach Bałtyku. Jak spędzacie upalne dni? Czekamy na Wasze fotorelacje.