Polska

Polska

Skazili ropą pół tony ziemi

Prawie 500 kg gruntu skażonego odpadami ropopochodnymi wywieziono w poniedziałek z jednego z leśnictwa nieopodal Szczecina. Pojawienie się niebezpiecznych substancji na terenie leśnictwa pracownicy Lasów Państwowych nazywają "kolejnym przejawem ludzkiej bezmyślności i braku poszanowania dla lasu".

Wyżowy początek września

W ciągu najbliższych dwóch tygodni rządy w Europie, a na pewno na przeważającym jej obszarze, obejmą wyże. Szczególnie dominować będzie Wyż Azorski, na obrzeżach którego powstaną wtórne wyże, z centrami przemieszczającymi się z zachodu na wschód, w stronę Rosji.

Wakacje będą trwać cztery miesiące?

Władze nadmorskich kurortów zamierzają doprowadzić do wydłużenia sezonu wakacyjnego na wzór ferii zimowych. Chcą przyciągnąć turystów już w czerwcu i zatrzymać ich aż do końca września.

Góry pochłonęły 8 ofiar. 550 interwencji

Ponad pół tysiąca razy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy ratownicy GOPR i TOPR musieli wyruszać na ratunek turystom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie. Aż osiem razy - tyle wynosi liczba ofiar śmiertelnych polskich gór - nie udało im się zdążyć na czas. Przyczyną nieszczęśliwych wypadków, jak podkreślają ratownicy, był przede wszystkim brak wyobraźni.

Wyż zapewni nam komfort termiczny

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie w zasięgu wyżu znad Europy centralnej. Tylko na zachodzie, w godzinach wieczornych, zaznaczy się płytka zatoka niżowa.

Lato dobiega końca w Krainie Wielkich Jezior

Wygląda na to, że w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich lato dobiega końca. Poniedziałek nad jeziorem Niegocin na przykład upłynął pod znakiem zmiennej pogody. Było i słońce, i deszcz, i sprzyjające windsurferom podmuchy wiatru.

Polska rajem grzybiarzy. Zbieracie?

Leśnicy przekonują, że Polska to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Każdego roku w polskich lasach można znaleźć co najmniej 20 mln kg jadalnych grzybów. Polacy mają łatwiejszy do nich dostęp niż obywatele innych krajów, bo w 80 proc. naszych lasów jest własnością państwa. Okazji do zbiorów nie opuszczają Reporterzy 24.

Woda Bałtyku rozbłyska nocą. Bioluminescencja w Zatoce Rewskiej

Od kilku dni, kiedy tylko zapada zmrok, Zatoka Pucka w Rewie rozbłyska turkusowym światłem. Odpowiadać za to może, jak podkreśla oceanolog Krzysztof E. Skóra, pojawienie się w przybrzeżnych wodach bruzdnic - glonów, u których ruch wody powoduje bioluminescencję. Jak powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl obserwacja zjawiska jest bezpieczna, jednak należy uważać, by woda nie dostała się do przewodu pokarmowego.

Zjawiskowa poświata nad Bydgoszczą

Piękne pomarańczowe smugi światła, jakie można było obserwować w niedzielny wieczór nad Bydgoszczą, zachwyciły internautę. Świetliste pasy na tle ciemnych chmur wyglądają zjawiskowo, nie są jednak nietypowym zjawiskiem. - To rodzaj poświaty słonecznej - ocenia synoptyk TVN Meteo.

Niżowe układy pogorszą biomet

Nad Europą dominują układy niżowe. Polska jest pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Napływa chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie (PPm) z zachodu.

W Bieszczadach niebezpieczne popołudnie

Bezpiecznie na bieszczadzkich szlakach będzie jeszcze tylko przez kilka godzin. - Po południu już trzeci dzień z rzędu mogą wystąpić tam burze - informuje ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

Front idzie na Polskę od zachodu

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej z układem frontów atmosferycznych, przesuwających się od zachodu w głąb kraju.

Jesienna aura ma wiele zalet

Niedługo jesień, która, jak każda pora roku, wiele ma imion. Niedługo, 1 września rozpoczyna się jesień meteorologiczna, 22 września o godz. 16:49 czasu urzędowego jesień astronomiczna, a 23 września jesień kalendarzowa. Termiczna jesień nastanie, gdy temperatura średnia dobowa przez dłuższy czas utrzyma się w przedziale 5 – 15 st.

SMS nie nadszedł. Ale burza owszem...

Mieszkańcy Poznania nie zostali ostrzeżeni o poniedziałkowych nawałnicach, choć powinni. Serwis sms-owy nie wysłał informacji o załamaniu pogody do ponad 5 tysięcy mieszkańców. Strażacy ponad 300 razy musieli pomagać poszkodowanym przez burze.

Uwaga w Tatrach! Szlaki zrobiły się śliskie

Po upalnych i bezdeszczowych dniach w Tatrach nastąpiła zmiana pogody. Szlaki po deszczu są mokre i śliskie. W najbliższych dniach w górach mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze - powiedział dyżurny ratownik TOPR Jakub Hornowski.

Pogoda zmienia się z minuty na minutę. Front burzowy mknie na wschód

Od samego rana mamy do czynienia z dynamiczną pogodą. Doskonale widać to na przykładzie Pomorza Zachodniego. Jego zachodnie miasta już dostały się pod wpływ frontu atmosferycznego i zalewane są przez deszcz, we wschodnich cisza przed burzą. Tempo zmian pogodowych pokazują obrazy z naszych kamer zarejestrowane w odstępie niecałej godziny w położonych niedaleko siebie Kołobrzegu i Niechorzu.

Sinice atakują. Zamknięta plaża w Szczecinku

Nie ochłodzicie się w wodach jeziora Trzesiecko na tzw. plaży wojskowej w Szczecinku. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zamknęła tamtejsze kąpielisko z powodu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

"To wszystko trwało sekundy". Zostały 3 tys. osób bez prądu

Wciąż 3 tys. osób pozostaje bez prądu po silnych poniedziałkowych burzach w woj. zachodniopomorskim. Pozrywane dachy, powalone drzewa, a nawet "burze piaskowe" to z kolei skutki żywiołu szalejącego w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Od wtorkowego poranka trwa szacowanie strat i naprawa uszkodzonego mienia. Strażacy mają pełne ręce roboty.

Burze nie pozwoliły zmrużyć oka

Za nami niespokojna noc. Wszystko za sprawą burz. Grzmiało i błyskało praktycznie w całym kraju. Przekonali się o tym Reporterzy24, którzy na bieżąco śledzili warunki pogodowe.