Polska

Polska

W Świnoujściu Bałtyk jest za głośny

Reporterka TVN24 Aneta Łuczkowska wybrała się do Świnoujścia, żeby "na własne uszy" ocenić, czy Bałtyk nie jest tu aby za głośny. Niemieccy turyści skarżą się na hałas, za który odpowiada... morze. Sprawa jest o tyle poważna, że Świnoujście może stracić status uzdrowiska.

Słońce i suche drogi, ale też mgła i deszcz. Weekend na drogach będzie zdradliwy

Choć długi weekend ma przynieść nam ładną pogodę, musimy być bardzo ostrożni wyjeżdżając w trasę. – Słońce i wyższe temperatury potrafią być zdradliwe. Przy takiej aurze też musimy być ostrożni – ostrzega Michał Murawiński, dziennikarz TVN Turbo. - Poza tym nie możemy zapominać o zapowiadanych mgłach i deszczach - dodaje.

Omijajcie Tatry, wybierzcie Bieszczady

- W całym paśmie Bieszczad i Beskidu Niskiego są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid. Niestety, inaczej przedstawia się sytuacja w Tatrach, gdzie warunki do uprawiania turystyki, szczególnie w wyższych partiach gór, są niekorzystne. Obowiązuje tam pierwszy, najniższy topień zagrożenia lawinowego.

W niedzielę śpimy dłużej. Przestawiamy zegarki o godzinę

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 30 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2, dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać od 25 marca 2012 roku.

Sposób Zubiego na niskie rachunki

Pierwsze chłody już za nami, teraz w przyrodzie czas na spokojną jesień, ale prędzej czy później zaczniemy szukać w szafie rękawiczek i czapek. I spojrzymy na kolejny rachunek za prąd lub za gaz. Do czego zmierzam?

Zobacz, jak wygląda jesień nad Bałtykiem

Nadbałtyckie plaże po sezonie potrafią być szczególnie piękne. Ich urodę doceniła Reporterka 24. Kto by pomyślał, że czerwone i żółte liście rosnących na wydmach drzew potrafią dodać morzu aż tylke uroku?

Tatry i Zakopane skąpane w mglistej piance

Miłośnicy pieszych wędrówek i wspinaczki w Tatrach nie mają zbyt wielu powodów do radości. Warunki do uprawiania turystyki są tam niekorzystne. W dolinach szlaki, po nocnych przymrozkach, są zmrożone. W ciągu dnia w bardziej nasłonecznionych miejscach zrobią się mokre i śliskie.

Tej zimy drogowcy będą eksperymentować

Od lat najchętniej powtarzanym sformułowaniem przez przechodniów i kierowców jest – "i znów zima zaskoczyła drogowców". W tym roku ma być inaczej. Zarząd Dróg Miejskich zaczął obmyślać już strategię odśnieżania. Metody mają być skuteczne i ekologiczne.

"Trąba powietrzna" nad Bydgoszczą

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogli w sobotę rano obserwować na niebie niecodzienne zjawisko, przypominające trąbę powietrzną. Na szczęście skończyło się tylko na doznaniach estetycznych i pięknych ujęciach, które możemy podziwiać w galeriach Kontaktu 24.

Poranny śnieg w zimowej stolicy Polski

W czwartek w Zakopanem od rana padał śnieg, a termometry wskazywały 1 stopień Celsjusza. W wyższych partiach Tatr szlaki turystyczne są oblodzone pod warstwą śniegu. W górach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

"Smażą mu wątróbkę, z rarytasów nie będzie rezygnował"

Cała ptasia rodzina już wygrzewa się w ciepłych krajach, podczas gdy ostatni z jej członków zadomowił się w zachodniopomorskiej wiosce i ani myśli o wylocie. Jest pokaźnych rozmiarów i nie da się dotknąć nikomu poza dwójką gospodarzy... którzy karmią go smażoną wątróbką. Mowa o bocianie z Chomina, którego los podzielił mieszkańców tej zachodniopomorskiej wioski. Większość obawia się, że ptak nie przetrwa zimy, ale gospodarze, którzy go udomowili nie chcą ptaka oddać. O problemie poinformowała redakcję Kontaktu 24 mieszkanka Chomina.

Polscy rolnicy coraz bardziej ekologiczni

Pod koniec 2010 r. w Polsce było prawie 21 tys. gospodarstw ekologicznych, w stosunku do poprzedniego roku ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. - wynika z najnowszego raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Polski satelita pokazany. Start za 3 miesiące

PW-Sat, czyli pierwszy polski satelita studencki, został zaprezentowany 17 października w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Zostanie wysłany do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie nastąpią finalne prace i instalacja satelity na rakiecie nośnej Vega, której start zaplanowany jest na styczeń 2012.

Pierwsze koleje startują za dwa tygodnie

Rozpoczyna się sezon jesiennych przeglądów kolei linowych w Beskidach. Już 24 października konserwatorzy rozpoczną remonty na Czantorii w Ustroniu, Stożku w Wiśle oraz Żarze w Międzybrodziu Żywieckim.

Tatry: 26 cm śniegu, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego został ogłoszony przez ratowników górskich w poniedziałek w Tatrach. - Po opadach śniegu, mimo słonecznej pogody, warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W górach można już lepić bałwana

Mieszkańców miast i miasteczek przywitał dziś mróz i szron na szybach. W górach widok śniegu nie powinien już dziwić, bo w ostatnich dniach było go tyle, że uradowani turyści lepili bałwana. O puchu, który białą pierzynką zasłał Dolinę Chochołowską donosi Reporter 24 Tomasz Krzyściak.

Idzie zima... Pierwsza oznaka? Trzeba skrobać

Pierwsze przymrozki dają się we znaki przede wszystkim kierowcom. W poniedziałek rano, kiedy większość z nas spieszyła się do pracy, okazało się, że zanim wyruszymy w drogę, musimy chwycić za skrobaczki i pozbyć się szronu z szyb samochodów. Wielkimi krokami zbliża się zima. Jak przygotować nasz pojazdy na trudne warunki?

Jak szron wygląda z bliska?

W październiku przyszły pierwsze tej jesieni przymrozki. Wielu z nas natpotkało o poranku oszronione samochody, kwiaty, liście. Okazuje się, że zjawisko to oglądane naprawdę z bliska jest jeszcze bardzej efektowne. Zobacz zdjęcia, które nadesłał nam jeden z naszych Reporterów 24.

Mistrzostwa, w których pies ciągnie rower

W Parku Krajobrazowym Góra św. Anny (woj. opolskie) trwają 14. Mistrzostwa Europy Canicross i Bikejogging. Na czym polegają zawody o tak tajemniczej nazwie? To zmodyfikowane wyścigi psich zaprzęgów, w których zamiast kilku, mamy jednego psa, a zamiast sań - rower.

Zakopane za pół ceny

115 miejsc, w tym luksusowe hotele i drogie restauracje, gdzie wszystko jest tańsze o połowę - to specjalna akcja, zorganizowana przez miasto, która ma być formą podziękowania turystom za letni sezon. - Przechodnie powiedzieli mi, że ciężko znaleźć miejsca biorące udział w akcji, ale jak już trafi się na coś, to rzeczywiście można zaoszczędzić - powiedziała reporterka TVN24, która przebywa obecnie w Zakopanem.

Przymrozki chwyciły w całej Polsce

Wciąż napływa do nas arktyczne powietrze z północy. W niedzielę nad ranem w wielu miastach Polski słupek rtęci spadł poniżej zera. Pojawiły się przymrozki, a wraz z nim odwieczny problem: jak szybko pozbyć się szronu z samochodowych szyb.

Śnieg, mróz i chmury ogarnęły połoniny

- Na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach w sobotę rano były cztery stopnie mrozu, leżą tam dwa centymetry śniegu, a widoczność nie przekracza 50 metrów - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz. Na zdjęciach z Polańczyka widać, że pogoda w południowo-wschodniej części kraju jest nie do pozazdroszczenia.

Lazurowy Bałtyk w październiku. Ostatni taki weekend?

Sobota okazała się wyjątkowo pogodnym dniem w jednym z najpopularniejszych polskich kurortów. I to nadmorskich. W Międzyzdrojach pomimo niewysokiej temperatury powietrza, warto było wybrać się na spacer po słonecznej plaży. To już ostatni dzwonek, żeby prawdziwie wypocząć nad polskim morzem.

-2 st. C przy gruncie, przyszły przymrozki

Pogodę w Polsce kształtuje rozległy wyż, którego centra znajdują się nad północno-zachodnią częścią naszego kraju oraz nad Litwą. Wciąż napływa do nas arktyczne powietrze. Rankiem powstają więc przygruntowe przymrozki. W sobotę ich efekt udało się uchwycić naszej Reporterce 24.