Niemal pięć tysięcy razy interweniowała we wtorek straż pożarna ze względu na silny wiatr i pożary. Doszło do 363 pożarów lasów, a 842 razy płonęły trawy i nieużytki. Po wtorkowych wichurach, w środowy poranek nadal tysiące odbiorców nie miało prądu,.
Jak poinformował w środę rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, spośród 4874 akcji strażaków, 2071 miało związek z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń było na Mazowszu - 566, w Kujawsko-Pomorskiem - 364 i na Pomorzu - 234.
Wiatr rujnował budynki, łamał drzewa
Wiatr spowodował zniszczenia w 396 budynkach, w tym 281 mieszkalnych. Połamał tysiące drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe. Powalił liczne billboardy reklamowe.
Ze względu na silny wiatr we wtorek rannych zostało dwóch kierowców - w Przechlewie na Pomorzu i w Nidzicy na Warmii i Mazurach.
"Szokująca" liczba pożarów
Tego dnia doszło do 363 pożarów lasów, każdy z nich zasięgiem obejmował od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Liczbę tę rzecznik PSP określił jako "szokującą". 102 razy lasy płonęły na Mazowszu, 39 w Zachodniopomorskiem i 35 razy na Pomorzu.
Co najmniej dwa wtorkowe pożary w lasach, w województwach łódzkim i zachodniopomorskim, powstały w wyniku zerwanych przez wiatr linii energetycznych. We Włodzimierzowie w Łódzkiem podczas akcji ranny został strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Trawy paliły się w 842 miejscach, najwięcej na Mazowszu - 173, a także na Śląsku - 89 i w Zachodniopomorskiem - 69.
Tysiące odbiorców bez prądu
Po wtorkowych wichurach ponad cztery tysiące odbiorców w środowy poranek nadal pozbawionych było prądu.
Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, o godzinie 6 najwięcej problemów było na Mazowszu, gdzie bez energii elektrycznej pozostawało 2800 gospodarstw, a także w Kujawsko-Pomorskiem (800), na Pomorzu (360), w Lubuskiem (200) i na Pomorzu Zachodnim (100).
"Trwają prace naprawcze" - zapewnił wicedyrektor RCB Grzegorz Świszcz na Twitterze.
Na godz. 6.00 dostaw energii elektrycznej pozbawionych jest 4 277 odbiorców (woj. mazowieckie – 2 817, kujawsko-pomorskie – 800, pomorskie – 360, lubuskie – 200 i zachodniopomorskie – 100). Trwają prace naprawcze. @RCB_RP
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) April 24, 2019
Pożary i wiatr nadal groźne
W niemal całej Polsce obowiązuje stan zagrożenia pożarowego w lasach, określany przez Instytut Badawczy Leśnictwa, przy czym w północnych i wschodnich regionach kraju jest to trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia.
Od rana w środę dla północnego wschodu kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
Autor: rzw / Źródło: PAP