Nadchodzi jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Gdzie i kiedy najlepiej oglądać noc "spadających gwiazd"? Podpowiadamy, jak przygotować się na Perseidy 2020.
Na niebie można podziwiać już meteory z roju Perseidów. Najłatwiej będzie można zaobserwować je podczas nocy "spadających gwiazd", która w tym roku przypadnie z 12 na 13 sierpnia. Perseidy są aktywne od 17 lipca i będą pokazywać się na niebie do 24 sierpnia. Dni wokół maksimum to tradycyjnie okres organizowania różnych pikników astronomicznych i pokazów nieba, zwanych "nocami spadających gwiazd".
Perseidy 2020 - jak przygotować się do obserwacji?
By obserwować meteory, nie potrzeba teleskopów czy lornetek. Zjawiska można podziwiać właściwie z dowolnego miejsca, byle niezbyt rozświetlonego światłami.
Najwięcej "spadających gwiazd" zaobserwujemy podczas pogodnego wieczoru, w miejscu oddalonym od źródeł światła, takich jak lampy uliczne. Przyzwyczajmy oczy do ciemności, wybierzmy odpowiednią pozycję do obserwacji, starajmy się objąć wzrokiem jak największy obszar nieba, patrzmy na obszar nad północno-wschodnim horyzontem.
W obserwacjach może trochę przeszkadzać Księżyc, szczególnie, gdy jest blisko pełni, ale 12 sierpnia będzie już zbliżał się do nowiu i wzejdzie dopiero po północy.
Skąd się wzięły Perseidy?
Rój Perseidów znany jest od starożytności. Ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy są szybkimi, białymi meteorami i po przelocie mogą chwilę pozostawiać ślady na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut. W okresie aktywności Perseidów, równocześnie widać też kilka innych rojów meteorów, które oferują jednak dużo mniej zjawisk w ciągu godziny.
Zjawisko meteoru powstaje, gdy w atmosferę ziemską wpada kosmiczny okruch (meteoroid). Widzimy świecący ślad od ulatniających się z powierzchni meteoroidu gazów i rozgrzanego gazu wzdłuż jego trasy przelotu. Jeśli meteor jest niezwykle jasny, wtedy nazywany jest bolidem.
Zdecydowana większość kosmicznych skał spala się całkowicie w atmosferze, ale jeśli obiekt był na tyle duży, że przetrwał lot przez atmosferę, wtedy uderza w powierzchnię Ziemi jako meteoryt.
Gwiazdy i planety
Podczas polowań na Perseidy 2020, można przy okazji podziwiać jasne planety. Wieczorem nad południowym horyzontem świecą Jowisz i Saturn, wschodzi też Mars. Z kolei w drugiej części nocy zobaczymy bardzo jasną Wenus (po wschodniej stronie nieba). Jeśli dysponujemy teleskopem albo uda nam się skorzystać z tego przyrządu podczas pikniku astronomicznego - można zobaczyć tarcze tych planet, wraz z niektórymi szczegółami, takimi jak pierścienie Saturna czy pasy na Jowiszu.
Autor: kw/map / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA