Nauka

Nauka

Po godzinie 16 nad Polską przelecą satelity Starlink

Dziś po południu będziemy świadkami niecodziennego widowiska. Nad Polską przeleci kilkadziesiąt satelitów Starlink, tworząc na niebie świetlisty łańcuch. Wszystko będzie można zobaczyć gołym okiem, ale warto zadbać o odpowiednie miejsce do obserwacji.

"Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę"

Z powodu chorób nowotworowych na świecie umiera rocznie prawie 15 milionów osób, a według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia będzie ich przybywać. Zdaniem ekspertów wystarczy kilka podstawowych zasad, aby uchronić się przed zachorowaniem, a jedną z kluczowych jest aktywność fizyczna. Powinniśmy też przeciwdziałać zanieczyszczaniu atmosfery - szacuje się, że z tego powodu umiera rocznie 6,5 miliona ludzi.

"Australijczyków czeka coraz wyższa temperatura"

Pożary i rekordowe wartości na termometrach w Australii, grudniowy "żar tropików" i kolejne jesienne Boże Narodzenie w Polsce. We "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 klimatolog Bogdan Chojnicki komentował ostatnie rekordy temperatury na świecie i tłumaczył, jak możemy powstrzymać zmiany klimatyczne.

Eksplozja na Słońcu, jakiej dotąd nie widziano

Amerykańska agencja kosmiczna zaobserwowała na powierzchni naszej gwiazdy nowy typ eksplozji magnetycznej. Naukowcy teoretyzowali o nim już około 15 lat temu, jednak dopiero teraz zauważono go dzięki obserwatorium dynamiki Słońca.

Północny biegun magnetyczny przesuwa się w kierunku Rosji

Północny biegun magnetyczny Ziemi, w przeciwieństwie do geograficznego, od lat zmienia swoje położenie. Służy jako narzędzie do nawigacji, co sprawia, że bardzo ważne jest dokładne ustalenie jego pozycji. Naukowcy właśnie zaktualizowali Globalny Model Pola Magnetycznego.

Polska może przejść na zieloną stronę. "Jesteśmy przed gigantyczną szansą"

Przyjechali wozem strażackim i zawiesili na budynku Rady Europejskiej baner z płomieniami i napisem "climate emergency". To przesłanie od aktywistów dla liderów państw, którzy wezmą udział w szczycie klimatycznym. Porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej na razie pewne nie jest. - Pytanie, czy premier leci na szczyt jako lobbysta przemysłu gazowego i węglowego, czy jako przedstawiciel nas - zwykłych Polek i Polaków - mówił na antenie TVN24 Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Strzelająca asteroida. Naukowcy na tropie "igły w stogu siana"

Niespotykaną do tej pory aktywność we wszechświecie wykazuje asteroida Bennu. Naukowcy dostrzegli, że wyrzuca cząstki swojego materiału, które mogą następnie opadać na jej powierzchnię. Próbują wyjaśnić, co powoduje aktywność tego tajemniczego zjawiska. Jeżeli uda się to wyjaśnić, będzie do odkrycie na miarę znalezienia igły w stogu siana - twierdzi NASA.

Zmiana klimatu może sprawiać, że ptaki się kurczą

Naukowcy zbadali dziesiątki tysięcy ptaków, które straciły życie w czasie wiosennych i jesiennych migracji, uderzając w wysokie budynki w Chicago w ciągu niespełna czterdziestu lat. Wyniki mogą wskazywać na to, że z powodu zmiany klimatu ciała ptaków się kurczą.

O Słońcu wiemy coraz więcej. "Potrzebowaliśmy misji takiej jak ta"

Naukowcy z NASA opublikowali badania, dzięki którym możemy poszerzyć swoją wiedzę na temat Słońca i zjawisk w kosmosie. Sonda Parker Solar Probe badała wiatr słoneczny i to, w jaki sposób uwalnia się on z gwiazdy. Dowiadujemy się też o pogodzie panującej w kosmosie. Naukowcy wyjaśniają wpływ tych zjawisk na naszą planetę.

GIS: "ospa party" i "odra party" stanowią nieprzewidywalne ryzyko dla dziecka

Niektórzy rodzice ulegają "modzie" na organizowanie "ospa party" i "odra party", czyli spotkań dla niezaszczepionych dzieci z udziałem chorych po to, by celowo je zarazić. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia.

W 25 sekund alert obiegł świat. Wykryli rekordowy rozbłysk w kosmosie

14 stycznia, późny wieczór, w Europie dawno już zapadł zmrok. Satelity NASA rejestrują gwałtowny wzrost promieniowania gamma. W ciągu zaledwie 25 sekund informacja obiega obserwatoria na całym świecie. Kolejne pół minuty później teleskopy na hiszpańskiej wyspie La Palma ustawiają się w kierunku błysku i rozpoczynają obserwacje. Tak udało się zarejestrować najbardziej energetyczny błysk gamma, jaki kiedykolwiek zmierzono. W środę naukowcy zaprezentowali szczegóły obserwacji.

Udany start Starlinków. Lecą na swoje orbity

SpaceX kolejny raz świętuje. Rakieta Falcon 9 wystartowała i z powodzeniem uwolniła 60 satelitów Starlink. Przez najbliższe godziny będą lecieć zwartą grupą na swoje orbity, co na niebie będzie widoczne jako jasna smuga.