Nauka

Nauka

Częsta sauna zmniejsza ryzyko udaru? "Dowody są bardzo mocne"

Dobra wiadomość dla osób, które lubią saunę. Częste z niej korzystanie może znacząco zmniejszyć ryzyko udaru mózgu - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców. Do wniosków takich doprowadziło ich trwające 15 lat badanie z udziałem mieszkańców Finlandii.

Taniec topniejącego płatka śniegu. Niezwykła wizualizacja

Pierwszą trójwymiarową wizualizację topniejącego płatka śniegu przygotowali naukowcy z NASA. To tylko pozornie "sztuka dla sztuki". Im więcej będziemy o tym wiedzieli - przekonują badacze - tym łatwiej będzie przewidzieć zagrożenia związane z opadami.

Jest zwierzę dłuższe niż basen olimpijski. I bardzo, bardzo toksyczne

Uważany za najdłuższe zwierzę świata Lineus longissimus - po angielsku nazywany "robakiem sznurowadłem" - może osiągać nawet 55 metrów. Ale nie tylko to go wyróżnia. Jak właśnie odkryli naukowcy, produkuje on niezwykle silną neurotoksynę. Są plany, by wykorzystać ją jako środek owadobójczy w rolnictwie.

Komarom i kleszczom służy zmiana klimatu. Unia ostrzega Europejczyków

Ocieplenie klimatu ułatwia komarom i kleszczom mnożenie się, adaptowanie do różnych pór roku oraz rozprzestrzenianie. Dla mieszkańców wielu regionów - w tym Europejczyków - oznacza to, że choroby, których jeszcze niedawno obawiali się tylko w dalekiej podróży, mogą stać się realnym zagrożeniem w miejscu zamieszkania. Potwierdza to najnowszy unijny raport.

Gdy Europa zamarzała, na biegunach topniał lód

Podczas gdy w Europie szalała "Bestia ze Wschodu", na biegunie północnym topniał lód. Na niektórych obszarach Arktyki pod koniec lutego było nawet o 25 stopni Celsjusza cieplej niż zwykle o tej porze roku. Klimat ociepla się tam dwukrotnie szybciej