Nauka

Nauka

Jak skuteczne są maseczki? Eksperyment australijskich naukowców

Maseczki zakrywające nos i usta spowalniają rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. - Warto stosować maseczki w pomieszczeniach, bo zmniejszają emisję wirusa - mówi dr Paweł Grzesiowski. Jakie jednak najlepiej wybrać? Zespół australijskich naukowców porównał skuteczność maseczek chirurgicznych z takimi, które powstały domowymi sposobami.

Chiny dołączyły do kosmicznego wyścigu. Ruszyła ekspedycja na Marsa

To najbardziej ambitna misja kosmiczna w historii Chin. Rakieta wystartowała zgodnie z planem nad ranem polskiego czasu i sonda kosmiczna Tianwen-1 wyruszyła na Marsa. Wcześniej w tym tygodniu sondę na Czerwoną Planetę wysłały Zjednoczone Emiraty Arabskie, a jeszcze w tym miesiącu swoją misję mają także Stany Zjednoczone.

Dwie potencjalne szczepionki przeciwko COVID-19 na "szybkiej ścieżce"

Dwie firmy biotechnologiczne, z Niemiec i USA, opracowały wspólnie dwie potencjalnie skuteczne szczepionki przeciwko koronawirusowi. Stany Zjednoczone zdecydowały, że środki mają wkroczyć na tak zwaną "szybką ścieżkę", co oznacza, że niebawem mogą trafić do obrotu. Ich skuteczność potwierdzą kolejne testy kliniczne.

Naukowcy wiedzą, jak obliczyć, ile ludzkich lat ma pies

Aby obliczyć "ludzki" odpowiednik wieku psa nie wystarczyć pomnożyć go przez liczbę 7. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, posługując się nowoczesnymi badaniami genetycznymi, opracowali bardziej skomplikowaną metodę sprawdzenia, jak stary może być nasz pupil.

Zbadali szczep SARS-CoV-2, który teraz opanowuje świat. Wnioski? Bardziej zaraźliwy, ale mniej groźny

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazały, że szczep koronawirusa SARS-CoV-2, z którym aktualnie zmagają się chorzy na COVID-19 na niemalże całym świecie, do USA trafił z Europy. Jak zaznaczają badacze, istnieją solidne dowody na to, że za sprawą mutacji wirus ten jest bardziej zaraźliwy, ale nie wykazuje tendencji, by zakażone nim osoby ciężej przechodziły COVID-19.

Zaprojektuj toaletę do użytku na Księżycu. NASA szuka pomysłów

NASA przygotowuje się do powrotu na Księżyc. Program Artemis, którego celem ma być stworzenie podstaw dla stałej obecności ludzi na powierzchni Księżyca, rozpoczął się w 2017 roku. Teraz ogłoszono konkurs na "projekt w pełni sprawnych toalet o niskiej masie, które mogą być używane zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na powierzchni Księżyca".