Australijscy naukowcy wykazali, że w warunkach klinicznych jad pszczół miodnych może być skuteczny w neutralizowaniu komórek trudnych do wyleczenia pewnych podtypów nowotworów piersi. By potwierdzić pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, konieczne są jednak kolejne analizy.
Australijscy naukowcy wykazali, że jad pszczół miodnych w warunkach laboratoryjnych jest w stanie zniszczyć komórki złośliwego raka piersi. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Medycznych Harry'ego Perkinsa w Australii Zachodniej opublikowano w "Nature Precision Oncology", recenzowanym czasopiśmie naukowym.
Jad i zawarty w nich związek zwany melityną został zastosowany w przypadku komórek dwóch trudnych podtypów nowotworu - potrójnie ujemnego i HER2 dodatniego.
Szczegóły badań
Nowotwór piersi to najczęściej spotykany rak u kobiet na całym świecie. Chociaż istnieje mnóstwo związków chemicznych, które mogą zwalczać komórki nowotworowe w warunkach laboratoryjnych, zdaniem naukowców tylko kilka z nich może być skuteczne u ludzi.
Wcześniej stwierdzono, że jad pszczoły ma właściwości antynowotworowe w przypadku innych tego typu schorzeń, takich jak na przykład czerniak.
Do badania wykorzystano jad ponad 300 pszczół miodnych i trzmieli.
- Substancje owadów okazały się niezwykle silne - stwierdziła Ciara Duffy, jedna z naukowców pracujących nad projektem.
Badacze dowiedli, że jedno stężenie jadu zabija komórki rakowe w ciągu godziny, przy minimalnym uszkodzeniu pozostałych komórek. Ale poziom toksyczności wzrósł dla innych dawek. Badacze stwierdzili, że związek melitynowy był skuteczny do hamowania namnażania się komórek nowotworowych.
Muszą potwierdzić skuteczność
Melityna występuje naturalnie w jadzie pszczoły miodnej, ale może być także produkowana syntetycznie. Dotychczas potrójnie ujemny nowotwór piersi był najczęściej leczony chirurgicznie, radioterapią i chemioterapią. Stanowi około 10-15 procent przypadków raka piersi.
- Co ważne, badanie pokazuje jak melityna zmniejsza namnażanie komórek nowotworowych - stwierdził profesor Peter Klinken, jeden z bardziej znanych naukowców w Australii Zachodniej. - To kolejny wspaniały przykład na to, jak związki z natury mogą być używane do leczenia chorób człowieka - dodał.
Naukowcy podkreślają jednak, że nadal trzeba wielu badań, by zbadać czy jad może zostać na stałe stosowany jako środek zwalczający komórki nowotworowe.
- To bardzo wczesne badania - stwierdził Alex Swarbrick z Garvan Institute of Medical Research w Australii. - Wiele związków może zabić komórkę raka piersi w laboratorium lub w ciele myszy. Ale od tych odkryć do czegoś, co może stać się praktyką kliniczną, jest jeszcze długa droga - powiedział.
Autor: kw/dd / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Damien TUPINIER/unsplash.com