Doktor Grzesiowski: żeby zablokować system, wystarczą nam dwa tysiące nowych przypadków dziennie

[object Object]
"Przyrasta nam więcej osób chorych niż ozdrowieńców"tvn24
wideo 2/21

W Polsce liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem rośnie. Jak mówił immunolog Paweł Grzesiowski, odpowiedzialne za to są tak zwane klastry zakażeń, w których jedna osoba zakaża kilka lub kilkanaście innych. Na antenie TVN24 specjalista mówił także o testach, powrocie do szkół i rosyjskiej szczepionce Sputnik V.

Ostatniej doby odnotowano 832 nowe przypadki koronawirusa. Specjaliści wskazują, że tempo wzrostu jest niepokojące. Jak mówił immunolog doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, jeśli nasze działania nie będą racjonalne, liczba zakażeń będzie nieustannie rosnąć.

- Nam, żeby zablokować system, wystarczą dwa tysiące [nowych przypadków - przyp. red.] dziennie i to będzie powód do ogłaszania bardzo ostrych ograniczeń - mówił na antenie TVN24.

Kwestia testów

By dokładnie wybadać, jak wiele osób choruje z powodu koronawirusa, potrzebne są testy. W naszym kraju ich liczba wykonywanych dziennie nieustannie się waha. Na ogół jednak robi się ich około 22 tysięcy. Ubiegłej doby wykonano ponad 26 tysięcy. Jak stwierdził Grzesiowski, mogłoby być ich znacznie więcej.

- 50 tysięcy testów jest możliwe na pewno prawie od zaraz. Takie są dane, które posiadam, chociażby na podstawie liczby laboratoriów i ich zdolności, ale pamiętajmy, że możemy zwiększyć przede wszystkim sensowność wykonywanych badań, ponieważ moglibyśmy odstąpić od podwójnego testowania osób, które już wyzdrowiały, dlatego że takie są najnowsze doniesienia naukowe. Osoba, która miała łagodne objawy po dziesięciu dniach niezależnie od tego czy ma dodatni czy ujemny wynik testu, już nie zaraża. Czyli właściwie wykonywanie dwóch w tej chwili testów u osoby zdrowiejącej jest niepotrzebne - powiedział.

Ile choruje, ile zdrowieje?

W piątek w polskich statystykach odnotowano 15099 aktywnych przypadków zakażeń. To najwięcej od czasu pojawienia się epidemii.

- Przyrasta nam więcej osób chorych niż ozdrowieńców - mówił doktor Grzesiowski. Dodał, że jesteśmy obecnie w niebezpiecznym momencie, ponieważ jedna osoba zakaża 1,3 osoby, a na niektórych obszarach nawet 1,5.

Specjalista wskazał, że przyczyną zwiększania się zagrożenia są tak zwane klastry zakażeń, w postaci wesel, koncertów, miejsc pracy. W takich punktach ludzie nie zarażają się pojedynczo, a całymi skupiskami. Od jednego chorego może pojawić się wtedy 30 nowych zakażonych.

Powrót do szkoły w dobie koronawirusa

Grzesiowski odniósł się także do zaleceń polskiego rządu dotyczących powrotów dzieci i młodzieży do szkół. Mówił, że wszelkie sposoby ograniczenia transmisji wirusa są bardzo ważne, ale trzeba mieć na to odpowiedni pomysł.

- Jeśli traktujemy w ten sam sposób powiaty, gdzie są kolory czerwony czy żółty, jak powiaty "zielone", to moim zdanie coś tu jest nie tak. Skoro ograniczamy w powiatach "czerwonych" aktywność społeczną, to w tych powiatach nauka powinna zostać albo w domach - czyli online, albo otwarcie szkół powinno być opóźnione. Uważam, że powinniśmy zastosować te same zasady, które obowiązują dla osób dorosłych czy zgromadzeń - powiedział.

Zdaniem specjalisty należy też odpowiednio dostosować warunki przebywania w szkołach. Wskazał pomysły takie jak: stworzenie stałych sal lekcyjnych dla poszczególnych grup dzieci, częste wietrzenie i dezynfekcję pomieszczeń, wprowadzenie różnego czasu przerw dla uczniów, by nie wszyscy przebywali jednocześnie na korytarzu, korzystanie ze świeżego powietrza.

- Maseczki są dla starszych dzieci jak najbardziej możliwe, aczkolwiek ciężko mi wyobrazić sobie naukę w szkole i siedzenie w klasie przez wiele godzin w maseczkach cały czas. A więc maseczki mogłyby być zdejmowane w klasach, natomiast używane na przykład w momentach przejścia uczniów przez korytarze czy w czasie przerw po to, żeby tych kontaktów z innymi klasami uniknąć - podpowiedział.

Prognozy na jesień

Przed nami sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim sezon zachorowań na przeziębienie i grypę. Grzesiowski powiedział, że w przypadku objawów są niemal identyczne, co COVID-19. Dlatego pacjenci z gorączką i kaszlem będą w pierwszej kolejności traktowani jak zakażeni koronawirusem, mimo że to grypa występuje częściej.

- To oznacza, że lekarz rodzinny, który dotychczas takiego pacjenta przyjmował, będzie musiał go gdzieś pokierować, aby pobrać mu wymaz. My dziś nie mamy takich możliwości, system jest na to całkowicie nieprzygotowany i pojawienie się kilkudziesięciu tysięcy dziennie, bo tak to wygląda w sezonie grypowym, osób z gorączką, z bólem gardła, z kaszlem, zablokuje wszystko w ciągu trzech dni - stwierdził gość. Dlatego konieczne jest wypracowanie zasad takich jak na przykład testy jedynie dla osób z grupy ryzyka czy uruchamianie w szpitalach oddziałów izolacyjno-zakaźnych, by nie zabrakło łóżek dla hospitalizowanych.

Szczepionka do końca roku?

Grzesiowski został zapytany także o rosyjską szczepionkę Sputnik V, która zdaniem Moskwy jest pierwszym w pełni bezpiecznym i skutecznym preparatem chroniącym przed zakażeniem koronawirusem. Na całym świecie opracowywanych jest jeszcze 165 innych. Grzesiowski stwierdził, że trudno jeszcze świętować sukces, ponieważ szczepionka nie została kompleksowo przebadana i zarejestrowana na podstawie międzynarodowych wytycznych. Światowa Organizacja Zdrowia zaczęła już rozmowy dotyczące przyznania jej wstępnej kwalifikacji. By jednak szczepionka zyskała status akceptacji, potrzeba testów na ludziach. W przypadku rosyjskiej szczepionki pojawia się wiele wątpliwości.

- Ochotnicy zgłaszają się do badania eksperymentalnymi preparatami, z zastrzeżeniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Natomiast to są badania kliniczne, a nie użycie powszechne. W związku z tym Rosja złamała podstawową zasadę, że szczepionka, która nie przeszła pełnych badań bezpieczeństwa i skuteczności, została uznana za szczepionkę już powszechnie dostępną. Taki precedens tworzy ogromne zagrożenie, ponieważ inne kraje mogą pójść tą samą drogą i mam nadzieję, że stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia i innych organizacji zdrowia odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, społeczeństwo medyczne i zdrowie publiczne, nie pozwolą na to, ponieważ to jest właśnie sytuacja, gdy politycy decydują o tym, jak ma wyglądać ochrona zdrowia - mówił. Dodał, że polityk, choćby był najbardziej sprawny, nie może decydować o tym, czy szczepionka jest do końca przebadana.

I - jak zaznaczył - nie oznacza to, że Sputnik V nie jest skutecznym preparatem, ale przez brak wystarczających badań trudno ocenić jego bezpieczeństwo.

Grzesiowski podkreślił, że wszystkie potencjalne szczepionki na koronawirusa opierają się na niewykorzystywanych wcześniej technologiach. W związku z tym trzeba jeszcze więcej badań, by mieć pewność, że preparat jest odpowiedni.

Dwa inne preparaty - amerykański i brytyjski - przeszły już do trzeciej fazy testów klinicznych. Grzesiowski powiedział, że grono specjalistów ma nadzieję na zakończenie tych badań do końca 2020 roku, ale nie oznacza to jeszcze rejestracji ich do powszechnego użycia. Na ten moment trudno powiedzieć, jakie będą wyniki tej fazy testów.

- Na razie można powiedzieć tylko tyle: do końca roku ten etap badań na masową skalę powinien się zakończyć i po wynikach będziemy mieli możliwość oceny, czy ta szczepionka jest skuteczna i czy jest bezpieczna - podsumował.

Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

Dr n. med. Paweł Grzesiowski podsumowuje najnowsze informacje dotyczące COVID-19
Dr n. med. Paweł Grzesiowski podsumowuje najnowsze informacje dotyczące COVID-19tvn24

Autor: kw/aw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pogodę w Polsce kształtuje wyż Igor, który sprawia, że napływa do nas gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. W najbliższych dniach w wielu regionach będzie pogodnie. Aura zacznie się jednak psuć w czwartek.

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Jak długo zostanie z nami słoneczna aura? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 30.07 przyniesie słoneczną aurę. Miejscami powieje silniejszy wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z wtorku na środę na polskim niebie po raz kolejny mogą się pojawić zorze. Prognozy pogody kosmicznej wskazują na wystąpienie burzy magnetycznej, która może wywołać świetlny spektakl.

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

"Tańczące światła" mogą zalśnić na naszym niebie. Kiedy się ich spodziewać

Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

IMGW ostrzega przed powrotem burz i upałów. W kolejne dni nad Polską spodziewane są wysokie wartości na termometrach, a miejscami wydane zostaną alarmy drugiego stopnia. Zagrożenie mogą stanowić także wyładowania.

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Na horyzoncie widać powrót burz i skwaru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silna nawałnica przetoczyła się w niedzielę przez Mazury i Warmię. Była porównywalna z tak zwanym białym szkwałem, który przeszedł przez mazurskie jeziora w 2007 roku. Na jeziorze Niegocin zginęły co najmniej dwie osoby. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny, który pływał z jedną z ofiar na łodzi.

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Dwie osoby utonęły na Mazurach. Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny     

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Poniedziałek upływa pod znakiem wietrznej aury na Warmii i Mazurach. Najsilniejsze porywy - o prędkości 79 kilometrów na godzinę - zanotowano w Mikołajkach. Mimo apeli ratowników niektórzy żeglarze wypłynęli na jeziora. Na Bełdanach wywróciła się łódź, na pokładzie której były dwie osoby dorosłe i dziecko. Nikomu jednak nic się nie stało.

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Na Mazurach wciąż wieje. Wywróciła się łódź, na pokładzie było dziecko

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

Trzy osoby zginęły w niedzielnych nawałnicach, którym towarzyszyły silne podmuchy wiatru. W Łodzi na rowerzystkę spadł oderwany konar drzewa, a na mazurskim jeziorze Niegocin utonęły dwie osoby. Strażacy przeprowadzili ponad 3300 interwencji.

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Bilans niedzielnych wichur. Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP