Nauka

Nauka

Dlaczego jesteśmy leniwi? Bo nasze mózgi nam każą

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej doszli do wniosku, że mózg człowieka jest tak skonstruowany, że każe organizmowi unikać fizycznej aktywności, żeby oszczędzać zasoby energii. Lenistwo jest więc naturalną postawą ludzi.

Jak grom z jasnego nieba. Co wiemy o piorunach

Wyładowania atmosferyczne dzielą się na dwie grupy - dodatnie i ujemne. Te dodatnie są dużo bardziej groźne. Mogą uderzyć w znacznej odległości od centrum burzowego. Na dodatek zdarza się to przy pogodnej aurze.

Niewyobrażalnie gwałtowny żywioł. Pożary lasów jak wybuch bomby atomowej

Emisja popiołów i gazów spowodowana pożarami w samym tylko 2017 roku przewyższa tę, wynikającą z działalności wulkanów przez dziesięć ostatnich lat. W październiku w Portugalii, w ciągu zaledwie jednej godziny spłonęło 14 tysięcy hektarów lasu. Pożary stają się coraz gwałtowniejsze. Dlaczego? Możliwe, że udało się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

"Czas się dłuży, jest ciemno, zimno". Co przeżywają uwięzieni pod ziemią

Długotrwałe odcięcie od światła dziennego, poczucie zamknięcia w pułapce, niepewność przyszłości - to, zdaniem naukowców i lekarzy, czynniki potęgujące stres u ludzi uwięzionych pod ziemią. Z takimi wyzwaniami zmagają się tajlandzcy chłopcy i ich opiekun, od 23 czerwca przebywający w jaskini Tham Luang. Mówił o tym we "Wstajesz i wiesz" TVN24 lekarz, doktor Piotr Gryglas.