Nauka

Nauka

Źródło "niezwykle dużej ilości rtęci" na Grenlandii

Wody pochodzące z rzek i fiordów połączone z pokrywą lodową Grenlandii są źródłem ogromnej ilości rtęci. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje między innymi na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko i łańcuch pokarmowy.

Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura

Zespół meksykańskich naukowców odkrył nowy gatunek roślinożernego dinozaura. Żył na naszej planecie 72 miliony lat temu - poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku.

Niebawem chińska sonda może spróbować wylądować na Marsie

Zbliża się moment próby lądowania chińskiej sondy z łazikiem Zhorung na Marsie. Spekuluje się, że statek kosmiczny podejmie próbę zejścia na powierzchnię Czerwonej Planety, gdy w Polsce będzie 1.11 w sobotę. Planowane lądowanie to element pierwszej w pełni chińskiej bezzałogowej misji na Marsa.

Meteoryty z Marsa. Badania nad nimi sugerują, że życie może kwitnąć pod powierzchnią

Pod powierzchnią Czerwonej Planety mogą skrywać się substancje, dzięki którym możliwe jest przetrwanie mikroorganizmów. Naukowcy stwierdzili, że kiedy marsjański materiał wchodzi w reakcję z wodą, mogą tworzyć się warunki chemiczne, sprzyjające życiu mikrobiologicznemu. W niedalekiej przyszłości chcą rozpocząć misję, która miałaby skupiać się tylko na szukaniu życia pod marsjańską glebą.