Nauka

Nauka

Remdesivir lekiem na COVID-19? WHO: nie wykazano znaczącego wpływu. Lekarz: to niepokojące

"Zebrane dowody nie wykazały żadnego znaczącego wpływu na śmiertelność, potrzebę mechanicznej wentylacji pacjentów, czas zdrowienia" - wyliczała w piątkowym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia, nie rekomendując stosowania przeciwwirusowego remdesiviru w leczeniu hospitalizowanych chorych z COVID-19. Jako "bardzo niepokojące" ocenił te zalecenia w rozmowie z TVN24 doktor Tomasz Karauda. Wcześniejsze badania prowadzone w USA sugerowały, że lek sprzyja skróceniu czasu chorowania.

NASA wróciła do planów budowy teleskopu na Księżycu

Przed kilkoma laty NASA rozważała pomysł budowy ogromnego teleskopu na Księżycu, który miałby służyć obserwacjom pierwszych gwiazd. Niedawno naukowcy powrócili do tej koncepcji. Ultimately Large Telescope, bo tak roboczo nazwano instrument, miałby mieć średnicę 100 metrów i zwierciadło ciekłe oraz korzystać z energii słonecznej.

Asteroida Apophis zmieniła trajektorię. Co to oznacza dla naszej planety?

300-metrowa asteroida Apophis zmieniła nieznacznie swoją trajektorię. Prognozowano, że w nadchodzących dziesięcioleciach minie naszą planetę dwa razy. Naukowcy wywnioskowali, że z powodu oddziaływania specyficznego efektu, wpływającego na jej orbitę, spotkanie, do którego dojdzie w 2068 roku, może być potencjalnie niebezpieczne.

Szczepionki firm Pfizer i Moderna. Podobieństwa i różnice

Dwa koncerny farmaceutyczne - Pfizer i Moderna - ogłosiły, że opracowywane przez nich szczepionki na COVID-19 wykazują wysoką skuteczność, powyżej 90 procent. Jakie są cechy wspólne tych dwóch preparatów, a co je różni? W jakim stopniu są bezpieczne? Porównujemy.

"Żadna epidemia na świecie nie rozprzestrzeniała się tak szybko"

- W czasie tej epidemii zaskoczyło to, że od wykrycia nowej choroby z Wuhan, pod koniec 2019 roku, upłynęło zaledwie od czterech do sześciu miesięcy do globalnego skolonizowania społeczności przez patogen. Jest to najszybsze tempo masowego zakażania wirusem co najmniej w XXI wieku - mówiła doktor Aneta Afelt.

Współtwórca szczepionki na COVID-19: zimą przyszłego roku życie może wrócić do normalności

Jestem pewien, że skuteczna szczepionka ograniczy przenoszenie się koronawirusa między ludźmi - podkreślił w rozmowie z BBC Ugur Sahin, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy biotechnologicznej BioNTech SE, jeden z twórców szczepionki na COVID-19. Preparat ten, według wstępnych badań mający ponad 90-procentową skuteczność, jego firma opracowała wspólnie z koncernem farmaceutycznym Pfizer.

Trwa "wyścig po szczepionkę" na COVID-19. Co o nim wiemy? Pytania i odpowiedzi

Firmy farmaceutyczne i ośrodki badawcze na całym świecie pracują nad szczepionką na COVID-19. W toku są testy z udziałem dziesiątek tysięcy uczestników. Jeden z producentów w poniedziałek ogłosił, iż jego eksperymentalny preparat okazał się skuteczny w ponad 90 procentach. Co wiemy na temat "wyścigu po szczepionkę" przeciwko koronawirusowi? W formie pytań i odpowiedzi informacje zebrała agencja Reutera.

Europa może świecić w ciemności

Najnowsze badania sugerują, że Europa - lodowy księżyc Jowisza - może świecić w głębokich ciemnościach z dala od światła słonecznego. Naukowcy wykazali, że intensywne promieniowanie środowiska Jowisza może być przyczyną blasku, jakim bije ten naturalny satelita.

Jak zapanować nad trudnością w oddychaniu? Zestaw prostych ćwiczeń

Jednym z objawów choroby COVID-19 są trudności w oddychaniu, ale uczucie duszności, jak i przewlekłe zmęczenie nie zawsze kończą się wraz z chwilą wyzdrowienia. Fizjoterapeutka doktor Anna Pyszora opisała na antenie TVN24 kilka prostych ćwiczeń do wykonania w domu, dzięki którym można zmniejszyć wysiłek oddechowy.

Psychoza, majaczenie. Objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2

Gorączka i majaczenie mogą być wczesnymi objawami COVID-19 - informują hiszpańscy naukowcy. W badaniach, prowadzonych w chińskiej prowincji Wuhan oraz w Wielkiej Brytanii, u ponad jednej trzeciej pacjentów chorych na COVID-19 wystąpiły zaburzenia świadomości.

Brytyjscy naukowcy: COVID-19 nasila szumy uszne

Szumy uszne dotykają szacunkowo co ósmego dorosłego człowieka i najczęściej polegają na wrażeniu dzwonienia, piszczenia lub buczenia w jednym uchu, w obu lub we wnętrzu czaszki. Podczas pandemii COVID-19 dolegliwości te się nasiliły.

Łagodny przebieg COVID-19. Siedem grup objawów choroby

Austriaccy naukowcy wyodrębnili siedem różnych grup objawów choroby COVID-19 o łagodnym przebiegu. U niektórych badanych objawy pozostawiły zmiany w układzie odpornościowym czy komórkach krwi, nawet do 10 tygodni. Zdaniem specjalistów wyniki opracowania pomogą w pracach nad szczepionką.

Rosyjsko-japońskie badania: SARS-CoV-2 uszkadza czerwone krwinki

Badania naukowców z rosyjsko-japońskiego zespołu wykazały, że koronawirus SARS-CoV-2 uszkadza czerwone krwinki i może hamować proces ich odnowy. Ich utrata wiąże się z poważnymi konsekwencjami takimi jak niedotlenienie czy zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.

Zbadali płuca zmarłych na COVID-19. "Nawet jeśli ktoś wyzdrowieje, uszkodzenia mogą być znaczące"

Badanie płuc osób, które zmarły na COVID-19 wykazało, że prawie 90 procent z 41 pacjentów miało kilka cech charakterystycznych tylko dla COVID-19. Jedną z nich było rozległe krzepnięcie krwi z tętnic płucnych i żył. Poza tym niektóre komórki płuc były nienaturalnie duże i miały wiele jąder. - Nawet jeśli ktoś wyzdrowieje, uszkodzenia mogą być znaczące - przestrzega profesor Mauro Giacca, współautor badań.

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć zmiany w kaszlu związane z COVID-19

Dzięki sztucznej inteligencji, opracowanej w laboratorium Massachusetts Institute of Technology, zbadano tysiące plików audio z zarejestrowanym kaszlem. Udało się wykryć zmiany niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Zdaniem naukowców, może to pomóc szybciej i bardziej precyzyjnie diagnozować osoby potencjalnie zakażone koronawirusem.