Nauka

Nauka

Po pierwsze, zatrzymać duże krople. Wirusolog o zasadzie DDM

Rosnąca liczba przypadków zachorowań na COVID-19 niepokoi specjalistów. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić nowe restrykcje, aby jak najbardziej ograniczyć transmisję wirusa. Wirusolog profesor Krzysztof Pyrć przypomniał o podstawowych zasadach prewencji - dystansie, dezynfekcji i maseczkach.

Anomalia występująca raz na 100 lat. Zbadano wpływ pogody na skutki I wojny światowej i pandemii grypy hiszpanki

Według nowych badań międzynarodowego zespołu naukowców, pogoda mogła mieć znaczący wpływ na liczbę ofiar śmiertelnych zarówno I wojny światowej, jak i pandemii grypy hiszpanki w 1918 roku. Czynnikami, które przede wszystkim wpłynęły na sytuację, były ulewne opady i gwałtowne zmiany temperatury. Naukowcy dodają, że można mówić o anomalii pogodowej, która pojawia się raz na sto lat.

Nowa kosmiczna toaleta poleci na ISS

NASA wystrzeli we wtorek nową toaletę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci mają ją przetestować przed użyciem w przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa. Została zaprojektowana z myślą o większym komforcie korzystania i wydajności.

COVID-19, grypa, przeziębienie. Podobieństwa i różnice

Od kilku dni obserwujemy najwyższe dobowe przyrosty zachorowań na COVID-19, a nieuchronnie zbliżają się także sezon grypowy i okres przeziębień. Objawy tych wszystkich dolegliwości mogą być do siebie podobne. Eksperci tłumaczą, na czym polegają różnice.

Wirus grypy i SARS-CoV-2 jednocześnie? "To dwa bardzo niebezpieczne patogeny"

Zdaniem ekspertów, w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym mogą zdarzyć się przypadki jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem. Według zapewnień, zmutowanie obu patogenów do jednego hybrydowego nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że jednoczesne zakażenie dwoma wirusami nie będzie mieć poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Jowisz i Europa na jednym zdjęciu

Na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a możemy zobaczyć Jowisza z Europą u boku. Na powierzchni samego Jowisza naukowcy zauważyli pewne zmiany.

Niemal połowa chorych na grypę to dzieci. "Są rezerwuarem wirusów"

Rozpoczyna się sezon zachorowań na grypę. Według statystyk Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, aż 45 procent chorych na grypę stanowią osoby poniżej 14. roku życia. Specjaliści przypominają, by chronić się przed grypą poprzez szczepienia. Dzięki nim, w nadchodzącym sezonie, łatwiej też będzie rozróżnić zakażenie wirusem grypy i SARS-CoV-2.

Fosforowodór w chmurach Wenus. "Do życia jest jeszcze długa droga"

Naukowcy odkryli w atmosferze Wenus fosforowodór, który ich zdaniem może świadczyć o istnieniu życia na tej planecie. - Nie lubimy być sami. Bardzo lubimy się rozglądać, czy są inne formy życia w Układzie Słonecznym - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu.

Życie na Wenus? "Bardzo trudno jest tym wnioskom zaprzeczyć"

Istnieją wstępne, ale bardzo obiecujące dowody na istnienie życia na Wenus - ogłosił międzynarodowy zespół astronomów. Jednym z jego członków jest Polak. W chmurach na Wenus wykryto fosforowodór. - Gdy uzyskaliśmy pierwsze wskazówki dotyczące fosforowodoru w widmie Wenus, było to szokiem! - powiedziała kierująca zespołem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii.

COVID-19 czy grypa? Pierwsze objawy mogą być mylące

Nadchodzi sezon grypowy, który z powodu pandemii COVID-19 może być wyjątkowo trudny. Pierwsze objawy obu chorób mogą być bardzo podobne, co może stwarzać problemy z właściwym zdiagnozowaniem. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zachęcają, by w tym roku skorzystać ze szczepień na grypę.

Oddychają najgorszym powietrzem na świecie, a to sprzyja COVID-19

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych znacznie się pogorszyła w wyniku niszczycielskich pożarów. Miasto Oregon znalazło się na czele miejsc z najgorszą jakością powietrza na świecie w rankingu szwajcarskiej firmy. Lekarze ostrzegają, że zanieczyszczenie może sprawić, iż ludzie staną się bardziej podatni na chorobę COVID-19.