Nauka

Nauka

Dinozaurom też sztywniały stawy. "To pierwszy stwierdzony przypadek"

Dinozaur w podeszłym wieku, którego szczątki zbadali naukowcy z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego cierpiał na chorobę często występującą u starszych ludzi. W stawach zwierzęcia odłożyły się kryształki pirofosforanu wapnia, powodując ich sztywnienie. Justyna Słowiak, doktorantka z Instytutu Paleobiologii PAN, podkreśliła, że to pierwszy taki stwierdzony przypadek.

Naukowcy wykryli zmiany w mózgu u otyłych dzieci

Nadmierna otyłość u dzieci wywołuje zmiany w ich mózgach, które prowadzą do zachowań obsesyjnych – wynika z badania przeprowadzonego w jednym z hiszpańskich szpitali. Naukowcy podkreślili, że zmiany w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju".

Przed ciężkim przebiegiem COVID-19 może chronić nas specyficzny gen

Według naukowców z Wielkiej Brytanii, to jak przechodzimy chorobę COVID-19 może być związane z obecnością genu HLA. Odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ może tłumaczyć jedną z największych niewiadomych dotyczących zakażenia koronawirusem - kto i dlaczego przechodzi je bez objawów, a u kogo zakażenie kończy się poważnymi dolegliwościami.

Dwie misje, które pomogą zbadać tajemnice Wenus. NASA podała szczegóły

NASA przedstawiła szczegóły dwóch misji na Wenus, których start jest planowany na koniec tej dekady. Celem projektu DAVINCI+ ma być zbadanie składu atmosfery naszego sąsiada. Misja VERITAS ma pomóc dowiedzieć się więcej o jej powierzchni, ewentualnych ruchach tektonicznych i potencjalnej aktywności wulkanicznej.

Poziom tlenu w jeziorach gwałtownie spada. A tlen to życie

Amerykańscy naukowcy odkryli, że poziom tlenu w wodach jezior słodkowodnych zaczął gwałtownie spadać. Przyczyną zjawiska są postępujące zmiany klimatu i wzrost temperatury wody w zbiornikach. Badacze twierdzą, że jeziora stanowią papierek lakmusowy dla reszty ekosystemów, dlatego zdarzenia nie powinno się lekceważyć.

Maleńkie kałamarnice polecą w Kosmos

Ponad 100 małych kałamarnic i pięć tysięcy niesporaczków ma zostać wystrzelonych w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Naukowcy chcą dowiedzieć się dzięki nim, jak loty kosmiczne wpływają na interakcje pomiędzy pożytecznymi drobnoustrojami a ich żywicielami.

Wydłużyli życie myszy o 30 procent. Chcą sprawdzić, czy metoda zadziała u ludzi

Wysoki poziom białka regulującego procesy takie jak starzenie się lub otyłość może wydłużać życie średnio o 30 procent - wykazały badania przeprowadzone na myszach, o których poinformowano na łamach pisma "Nature Communications". Jak dodają autorzy, "jeśli uda nam się ustalić, w jaki sposób aktywować te procesy u ludzi, będziemy mogli opracować metody sprzyjające długiemu zdrowemu życiu".

Niby mięczak, ale zęby ma z żelaza. Poznajcie "wędrującego klopsa"

Nowe badania wykazały, że zęby specyficznego mięczaka - Cryptochiton stelleri - pieszczotliwie zwanego "wędrującym klopsem", zawierają rzadko występujący minerał, w skład którego wchodzi między innymi żelazo. Dotychczas sądzono, że ten typ związku chemicznego występuje tylko wzdłuż skalistych wybrzeży.

WHO ogłosiła, jak będą nazywać się nowe warianty koronawirusa

Warianty koronawirusa SARS-CoV-2 będą nazywane literami pochodzącymi z greckiego alfabetu - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Na przykład szczep wykryty w Wielkiej Brytanii to Eta, a kojarzony z Brazylią - Gamma. WHO chce, aby nazwy wariantów nie kojarzyły patogenu z danym regionem.

Źródło "niezwykle dużej ilości rtęci" na Grenlandii

Wody pochodzące z rzek i fiordów połączone z pokrywą lodową Grenlandii są źródłem ogromnej ilości rtęci. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje między innymi na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko i łańcuch pokarmowy.