Nagroda Nobla 2022 z chemii. Za co ją przyznanoRozmowa z doktor Marią Górną z Uniwersytetu Warszawskiego.
Sharpless z drugim Noblem. Jest tylko pięć takich osób00:52Poprzednio docenione zostały jego badania nad katalizatorami chiralnymi.
To nie warkocz komety, a smuga odłamków po uderzeniu w asteroidę00:44Rozciągała się na ponad 10 tysięcy kilometrów.
Trzy epizody klimatyczne, trzy zwroty akcji w ewolucji człowieka03:57Związki między nimi zbadał międzynarodowy zespół naukowców.
"Dowiemy się, że ktoś grzebał przy naszych danych". Praktyczne aspekty Nobla z fizyki 2022Wyjaśnia je w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl prof. dr hab. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Nobel z fizyki 2022 przyznany00:52Wiemy już, do kogo trafiła tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny fizyki.
Polki podbijają kosmos. "Wszędzie, w Polsce, ale i na świecie, ta rola kobiet w nauce jest podkreślana"Hubert Kijek rozmawia z polskimi naukowczyniami i organizatorkami World Space Week Wrocław.
Słońce stanie się półksiężycem. Kiedy spojrzeć w niebo? Czy w Polsce to zobaczymy?00:51Już wkrótce częściowe zaćmienie naszej gwiazdy.
"Hormon miłości" może pomóc naprawić "złamane" serce00:34Oksytocyna a zawał serca - obiecujące wyniki badań.
Chcesz żyć dłużej i uchronić się przed chorobami serca? Pij kawę02:15Prozdrowotne właściwości "małej czarnej" zbadano na prawie 450 tysiącach osób.
Naukowcy zrekonstruowali genom przodka wszystkich ssaków00:37Zwierzę miało przypominać dzisiejsze szczury.
Tak blisko Europy nie byliśmy od ponad 20 lat. Nowe zdjęcia sondy Juno00:57Sonda zbliżyła się do jednego z księżyców Jowisza.
Tajemniczy bąbel gorącego gazu. Czym jest obiekt krążący w centrum naszej galaktyki?Hubert Kijek zapytał o to dr Macieja Wielgusa, astrofizyka z Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka.
"Ten organizm pozostał praktycznie niezmieniony przez co najmniej 540 milionów lat" 00:30Rośliny mogły pojawić się na Ziemi wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy.
Jak wyglądało uderzenie w asteroidę? Można podejrzeć je na obrazach z Webba i Hubble'a 00:44Dzięki obrazom naukowcy mają szansę dowiedzieć się więcej na temat składu chemicznego obiektu.
Są nowe zasady dotyczące sprzątania kosmicznych śmieci01:01Decyzja amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC).
Sklonowany wilk polarny pokazany publicznie. Mayę urodziła suczka rasy beagleSklonowanie Mayi zajęło dwa lata i wymagało "mozolnej pracy".
Groźny grzyb atakujący ludzi wykryty u szczurów i dzikich myszy00:37Grzyby Coccidioides występują na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, jednak bywają zawlekane w inne rejony.
Odkryto czaszkę Homo erectus sprzed miliona latTo jak do tej pory najlepiej zachowane skamieniałości tego gatunku, jakie odkryto w Eurazji.
Przełom w leczeniu choroby Alzheimera? Opublikowano wyniki badań klinicznych nowego leku 00:30"U osób w najwcześniejszych stadiach to leczenie może zmienić przebieg choroby w znaczący sposób".
Wirusy mogą nas "podsłuchiwać"01:29Badania naukowców z University of Maryland, Baltimore County (UMBC).
Częste jedzenie chipsów może popsuć nie tylko figurę, ale i zdrowie psychiczne01:12Badania naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Aston.
Plastikowe śmieci zakwaszają oceany. Im dłużej pływają, tym więcej "powodów do niepokoju"01:16Naukowcy z Katalonii odkryli, że rozkładanie się plastiku w słonej wodzie wpływa na jej zakwaszanie.
Start Artemis I ponownie przełożony. Wszystko przez Iana05:23Nad Florydę nadciąga niebezpieczna burza tropikalna.
Nasze śmieci są nawet na Marsie. Naukowiec policzył, ile ważą00:49Mogą stanowić zagrożenie dla przyszłych misji.