Woda na Ziemi może być starsza od Słońca

Źródło:
ESO
Gdzie znajduje się V883 Orionis
Gdzie znajduje się V883 OrionisESO/Digitized Sky Survey 2/N
wideo 2/25
Gdzie znajduje się V883 OrionisESO/Digitized Sky Survey 2/N

Protogwiazda V883 Orionis jest oddalona od Ziemi o około 1,3 tysiąca lat świetlnych. Międzynarodowy zespół naukowców postanowił zajrzeć w jej okolice za pomocą sieci radioteleskopów ALMA. Okazało się, że w dysku, który otacza obiekt, znajduje się woda w stanie gazowym. Odkrycie może tłumaczyć pochodzenie wody w naszym Układzie Słonecznym.

Naukowcom z amerykańskiego National Radio Astronomy Observatory oraz Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się wykryć wodę w stanie gazowym w bardzo odległym miejscu w kosmosie. Jak podali, ślady tego niezbędnego do życia związku chemicznego znajdują się w dysku, który otacza gwiazdę V883 Orionis. Te doniesienia mogą wyjaśniać to, jaką trasę musi przebyć woda z gazowych obłoków do planet i potwierdzać tezę, że jej zasoby, które znajdują się na Ziemi, mogą być starsze niż Słońce.

Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), sieci radioteleskopów w północnym Chile. Badania na ten temat ukazały się w środowym wydaniu magazynu naukowego "Nature".

- Teraz możemy śledzić pochodzenie wody w Układzie Słonecznym do momentu przed powstaniem Słońca - powiedział astronom John J. Tobin z NRAO.

Do odkrycia doszło, kiedy naukowcy analizowali skład wody w dysku formującym planety w okolicach protogwiazdy V883 Orionis, oddalonej o około 1300 lat świetlnych od Ziemi. Jak podali, kiedy obłok gazu i pyłu zaczyna się zapadać, w jego centrum powstaje gwiazda. Pozostała materia także tworzy dysk, który krąży wokół gwiazdy. Na przestrzeni milionów lat mogą utworzyć się z niego przeróżne ciała niebieskie: komety, planetoidy, a także planety. Zespół Tobina skoncentrował się na mierzeniu chemicznych sygnatur wody i jej drogi z obłoku gwiazdotwórczego do planet.

Dysk wokół gwiazdy V883 Orionis. WizualizacjaESO/L. Calçada

"Brakujące ogniwo"

Zespół Tobina nie analizował jednak znanej nam wody, składającej się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Zamiast tego szukano substancji, w której jeden z atomów wodoru jest zastąpiony deuterem, a więc ciężkim izotopem wodoru. "Ponieważ zwykła i ciężka woda tworzą się w różnych warunkach, ich stosunek może służyć do prześledzenia tego, kiedy i gdzie powstała dana woda. Na przykład stosunek tych dwóch odmian wody w niektórych kometach Układu Słonecznego jest podobny do wody na Ziemi, sugerując, że mogły one dostarczyć wodę na Ziemię" - wyjaśniło w komunikacie ESO.

Nauce znane są już obserwacje wody, która przemieszcza się z obłoków do młodych gwiazd, a także z komet na planety. Nie było jednak jasne, jak woda jest transportowana z młodych gwiazd do komet.

- V883 Orionis to brakujące ogniwo. Skład wody w dysku jest bardzo podobny do jej składu w kometach w naszym własnym Układzie Słonecznym. To potwierdzenie koncepcji, że woda w systemach planetarnych powstała miliardy lat temu, zanim powstało Słońce, w przestrzeni międzygwiazdowej i została oddziedziczona zarówno przez komety, jak i Ziemię względnie niezmieniona - przekazał Tobin.

Od obłoków gazowych, przez dyski, do układów planetarnych. WizualizacjaESO/L. Calçada

Nietypowo ciepły

Obserwacje tego procesu nie należały do najłatwiejszych.

- Większość wody w dyskach tworzących planety jest zamarznięta do postaci lodu, więc zwykle jest ukryta przed naszym wzrokiem - powiedziała Margot Leemker, doktorantka w Leiden Observatory w Holandii, która uczestniczyła w badaniach.

Gazową formę wody można wykryć dzięki obserwacji promieniowania emitowanego przez ruch jej cząsteczek. Kiedy jest zamarznięta, ruch cząsteczek jest ograniczony, a co za tym idzie - trudniejszy do wykrycia. Z uwagi na ciepło, jakie wytwarza gwiazda, gazową formę wody częściej można znaleźć w niewielkiej odległości od jej centra. Jest ona jednak ukryta przez dysk pyłowy i zbyt mała, by z łatwością można było dostrzec ją na obrazach teleskopowych.

Okazało się jednak, że dysk V883 Orionis jest nietypowo gorący, a każdy wybuch energii od gwiazdy dodatkowo rozgrzewa go "do temperatury, w której woda nie jest już w formie lodu, ale gazu, pozwalając na jej wykrycie" - jak wyjaśnił Tobin.

Dysk wokół gwiazdy V883 Orionis. Zdjęcia ALMAALMA (ESO/NAOJ/NRAO), J. Tobin, B. Saxton (NRAO/AUI/NSF)

Chcą badać dalej

Astronomom udało się nie tylko wykryć wodę, ustalić jej skład, ale także stworzyć mapę jej rozmieszczenia w dysku. Okazało się, że jest jej tam tak dużo, co we wszystkich ziemskich oceanach, gdyby pomnożyć je jeszcze 1200 razy. Ich dalsze plany zakładają kolejne obserwacje obiektu, na przykład za pomocą Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), który ma zostać zbudowany do 2025 roku. Dzięki urządzeniu możliwe będzie "rozdzielenie gazowej fazy wody w tego typu dyskach, wzmacniając połączenia pomiędzy poszczególnymi etapami ścieżki wody od obłoków gwiazdotwórczych do systemów słonecznych".

- Da nam to znacznie bardziej kompleksowy obraz lodu i gazu w dyskach, w których powstają planety - podsumowała Leemker.

Autorka/Autor:kw

Źródło: ESO

Źródło zdjęcia głównego: ESO/L. Calçada

Pozostałe wiadomości

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Kolejne dni przyniosą nam kontynuację pochmurnej, deszczowej i mglistej, ale dość spokojnej aury. We wtorek, tuż przed nocą sylwestrową, niebo miejscami zacznie się przejaśniać. Co czeka nas w pogodzie w nowym roku?

Jaka pogoda na sylwestra i Nowy Rok? Najnowsza prognoza

Jaka pogoda na sylwestra i Nowy Rok? Najnowsza prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wszystkich województwach w nocy obowiązywać będą alarmy przed gęstą mgłą, a lokalnie na drogach może tworzyć się szklanka. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Ostrzeżenia IMGW dla prawie całej Polski

Ostrzeżenia IMGW dla prawie całej Polski

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysokie fale nawiedziły Peru. W piątek w pobliżu północnych wybrzeży kraju na morzu uwięzionych było ponad stu rybaków, a część portów została zamknięta. Według prognoz, niebezpieczna aura w tym regionie może utrzymać się nawet do środy.

Fale ciskały łodziami jak zabawkami. Nagranie

Fale ciskały łodziami jak zabawkami. Nagranie

Źródło:
Reuters, Infobae

Po katastrofie naturalnej, jaką było uderzeniu cyklonu Chido, francuska Majotta stoi w obliczu katastrofy ekologicznej. Żywioł zniszczył większość pokrywy roślinnej, a co za tym idzie, siedliska zwierząt. Biolodzy obawiają się, że do odbudowy ekosystemu potrzebna będzie co najmniej dekada.

Kryzys w tym miejscu może trwać nawet dekadę. "Nie ma już drzew"

Kryzys w tym miejscu może trwać nawet dekadę. "Nie ma już drzew"

Źródło:
AFP, ReliefWeb

Niski poziom wody w sztucznym jeziorze Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe spowodował serię trzęsień ziemi. Według władz wybudowana w regionie infrastruktura energetyczna jest w dobrym stanie, ale wielu ekspertów obawia się, że może ona wkrótce się zawalić.

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 29.12. Noc w całym kraju będzie pochmurna i mglista, miejscami mroźna - lokalnie temperatura spadnie do -5 stopni Celsjusza. Słaba widzialność towarzyszyć nam będzie również w dzień. 

Pogoda na jutro - niedziela 29.12. Większość kraju spowije gęsta mgła

Pogoda na jutro - niedziela 29.12. Większość kraju spowije gęsta mgła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekin zaatakował wędkarza we wschodniej Australii. Jak przekazały lokalne media, 40-latek spędzał czas z rodziną nad wodą, gdy nagle zaatakował go drapieżnik. Mimo długiej walki o jego życie, mężczyzna zmarł.

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Canberra Times

Ptasia grypa zdziesiątkowała populację dzikich kotów w ośrodku dla zwierząt w Shelton w amerykańskim stanie Waszyngton. Z 37 osobników pozostało tylko 17. Nie wiadomo, jak zwierzęta się zaraziły.

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

Źródło:
CNN

Trzy domy zostały zniszczone przez duży pożar buszu, który wybuchł w Parku Narodowym Grampians w australijskim stanie Wiktoria. Wyczekiwana poprawa pogody pozwoliła jednak strażakom powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni. Władze poinformowały, że w piątek większość ewakuowanych mieszkańców wróciła do swoich miejscowości.

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

Źródło:
ABC, tvnmeteo.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Naukowcy z szwedzkiego Uniwersytetu w Upssali zidentyfikowali w Bałtyku nowy, drapieżny gatunek śledzia. Jak twierdzą, ta "unikalna populacja" rybożernych śledzi ewoluowała prawdopodobnie setki, a nawet tysiące lat.

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Źródło:
PAP

Gęste mgły w Wielkiej Brytanii powodują ograniczenia w lotach na kilku lotniskach - poinformowała brytyjska służba NATS, odpowiedzialna za zarządzanie ruchem lotniczym.

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP, BBC

Pewnej rodzinie mieszkającej na Florydzie zaginął pies. Zwierzę szczęśliwie odnalazło się po dziewięciu dniach i to w Wigilię. Właściciele czworonoga powiedzieli, że ich świąteczne marzenie się spełniło.

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Źródło:
kktv.com

Ulewy związane z burzą Elena nawiedziły część Grecji. Po obfitych opadach przeciekł dach stadionu lokalnej drużyny koszykarskiej Olympiakos w Pireusie. Woda zalała boisko, telebim i siłownię.

Intensywny deszcz zalał stadion

Intensywny deszcz zalał stadion

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, EMY, GreekReporter, ekathimerini.com

Sonda Parker jest bezpieczna i funkcjonuje bez zarzutów - poinformowała w piątek NASA. Wcześniej bezzałogowy statek kosmiczny znalazł się w odległości ponad sześciu milionów kilometrów od Słońca - bliżej, niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonane przez człowieka. Parker musiała sprostać niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 982 stopni Celsjusza.

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Źródło:
The Guardian, PAP, BBC

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieszkańcy Teksasu mierzyli się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przez południowy stan USA przeszedł front niosący burze oraz wichury. Towarzyszyła mu również trąba wodna, która pojawiła się nad jeziorem Houston.

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Źródło:
FOX Weather, CNN, NWS

Dziewięć osób nadal pozostaje zaginionych po zawaleniu się mostu na rzece Tocantins w Brazylii. Od kilku dni na miejscu trwa akcja poszukiwawcza. W wyniku katastrofy do wody wpadły między innymi cysterny z pestycydami oraz kwasem siarkowym. Pomimo obaw lokalne służby twierdzą, że wyciek niezwykle szkodliwych środków nie spowodował katastrofy ekologicznej.

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Źródło:
CNN, Reuters

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl