To wystarczyłoby, żeby wyrzucić Ziemię poza Układ Słoneczny

Źródło:
phys.org
Animacja pokazująca metodę spektroskopii tranzytowej wykorzystywanej do badania atmosfer egzoplanet
Animacja pokazująca metodę spektroskopii tranzytowej wykorzystywanej do badania atmosfer egzoplanetESO/L. Calçada/M. Kornmesser
wideo 2/8
Egzoplanety

Superziemia istniejąca w Układzie Słonecznym mogłaby doprowadzić do całkowitego chaosu. Symulacje przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazały, że duża, skalista planeta poruszająca się pomiędzy Marsem a Jowiszem mogłaby mocno zaburzyć orbity pozostałych ciał niebieskich, niszcząc życie na Ziemi. W skrajnych przypadkach nasza planeta mogłaby zostać wyrzucona poza Układ Słoneczny.

Nasz Układ Słoneczny jest pod wieloma względami wyjątkowy. To jedyne miejsce we Wszechświecie, o którym wiemy, że zamieszkują je istoty żywe. Pomimo sporej liczby planet cechuje się on stabilnością. Na łamach czasopisma naukowego "The Planetary Science Journal" ukazało się badanie, które pokazuje, że wystarczyłoby jedno dodatkowe ciało niebieskie, aby warunki do życia zostały utracone.

Superziemia i luka międzyplanetarna

Eksperyment został przeprowadzony przez Stephena Kane'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Astrofizyk postanowił skupić się na dwóch lukach w Układzie Słonecznym. Jedna z nich dotyczy ogromnej różnicy pomiędzy wymiarami planet skalistych i gazowych olbrzymów - skalista Ziemia jest cztery razy mniejsza od najmniejszego "giganta" Neptuna i waży od niego 17 razy mniej. Pomiędzy nimi nie ma żadnego ciała niebieskiego o pośrednich wymiarach.

- W innych układach gwiezdnych jest wiele planet o masach mieszczących się w tej luce. Nazywamy je superziemiami - wyjaśnia Kane.

Inna luka dotyczy rozmieszczenia planet, a konkretnie ogromnej przerwy pomiędzy Marsem a Jowiszem. - Naukowcy często życzą sobie, aby pomiędzy tymi dwiema planetami znajdował się inny duży obiekt. Wydaje się, że to zmarnowane miejsce - żartuje astrofizyk.

Superziemia 55 Cancri eNASA Eyes on Exoplanets

Katastrofa w Układzie Słonecznym

Aby wypełnić przerwy, Kane przeprowadził symulacje komputerowe zakładające obecność superziemi pomiędzy Marsem a Jowiszem, a następnie obserwował jej wpływ na orbity wszystkich innych planet. Wyniki okazały się katastrofalne dla Układu Słonecznego.

- Ta fikcyjna planeta daje Jowiszowi kuksańca, który jest akurat wystarczający, aby zdestabilizować wszystko inne - tłumaczy. Jowisz jest znacznie większy niż wszystkie inne planety razem wzięte, więc jego wpływ grawitacyjny jest bardzo silny. Jeśli jakikolwiek obiekt zakłóciłby jego orbitę nawet nieznacznie, wszystkie inne planety odczułyby skutki gniewu gazowego olbrzyma.

W zależności od masy i dokładnej lokalizacji superziemi, jej sama obecność mogłaby wyrzucić Merkurego i Wenus, a w niektórych przypadkach także Ziemię z Układu Słonecznego. Duża, skalista planeta miałaby również potencjał do zdestabilizowania orbity Urana i Neptuna, wyrzucając je w przestrzeń kosmiczną.

W mniej dramatycznych scenariuszach superziemia zmieniłaby kształt orbity Ziemi, czyniąc ją znacznie mniej zdatną do zamieszkania niż obecnie. Gdy Kane zmniejszył masę planety i umieścił ją bezpośrednio między Marsem a Jowiszem, zauważył, że planeta pozostawała stabilna przez długi okres czasu. Ale, jak dodał, wystarczyły nieznaczne ruchy, aby "sytuacja nagle się skomplikowała".

Superziemia GJ 1132 bNASA Eyes on Exoplanets

W poszukiwaniu życia

Jak tłumaczy Kane, badanie dostarcza nam nowych perspektyw na temat planet w innych układach gwiezdnych i ich zdolności do podtrzymywania życia. Chociaż planety podobne do Jowisza - gazowe olbrzymy oddalone od swoich gwiazd - są znajdowane tylko w około 10 procentach układów, sama ich obecność może zdecydować o tym, czy sąsiadujące z nimi planety skaliste będą miały stabilne orbity.

Kane podkreśla, że wyniki symulacji pokazują, jak delikatny jest porządek, który utrzymuje planety wokół Słońca.

- Układ Słoneczny jest bardziej precyzyjnie dostrojony, niż wcześniej myślałem. To wszystko działa jak skomplikowany mechanizm zegarowy. Wystarczy dorzucić kilka kół zębatych, a wszystko się zepsuje - przyznaje.

Autorka/Autor:as

Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: NASA Eyes on Exoplanets

Pozostałe wiadomości

Alert RCB został wysłany do mieszkańców czterech województw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w nim przed intensywnymi, wręcz nawalnymi opadami i możliwymi podtopieniami, do jakich może dojść w nocy z 11 na 12 września.

Alert RCB. W czterech województwach noc pod znakiem groźnej pogody

Alert RCB. W czterech województwach noc pod znakiem groźnej pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski zbliża się niż typu genueńskiego, który przyniesie ekstremalne opady deszczu. Synoptycy ostrzegają, że do poniedziałku lokalnie może spaść nawet do 300 litrów wody na metr kwadratowy. W województwach opolskim, dolnośląskim i śląskim mogą pojawić się powodzie.

"Osobliwość", której należy się bać. Niż genueński przyniesie ogromne zagrożenie powodziowe

"Osobliwość", której należy się bać. Niż genueński przyniesie ogromne zagrożenie powodziowe

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Przed nami naprawdę trudne godziny. Front atmosferyczny, który przyniesie ulewne opady deszczu, ominie niewielką część kraju. W wielu miejscach zacznie padać już w nocy. Za dnia opady - o charakterze ciągłym - ogarną kolejne regiony. Termometry pokażą od 11 do 25 stopni.

Pogoda na jutro - czwartek 12.09. Uwaga na ulewy. Termometry pokażą od 11 do 25 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 12.09. Uwaga na ulewy. Termometry pokażą od 11 do 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez niż typu genueńskiego. Przyniesie on silne, długotrwałe i intensywne opady deszczu w południowej i południowo-zachodniej części Polski. Jednocześnie będziemy obserwowali dużą różnicę temperatury. Najcieplej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą wartości powyżej 20 stopni Celsjusza. Natomiast w okolicach Dolnego Śląska temperatura spadnie do okolic 10 st. C.

Co nas czeka poza deszczem? Gigantyczna różnica temperatury

Co nas czeka poza deszczem? Gigantyczna różnica temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które pojawią się w nabliższych dniach w części kraju. Alarmami aktualnie objęte są rejony centralnej i południowej Polski. Lokalnie może spaść nawet do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Trzeci stopień ostrzeżeń IMGW. Tu załamanie pogody zacznie się najwcześniej

Trzeci stopień ostrzeżeń IMGW. Tu załamanie pogody zacznie się najwcześniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Czeskie władze wydały w środę ostrzeżenia przed ekstremalnymi opadami, które mogą prowadzić do powodzi. Zagrożony jest praktycznie cały kraj, a pierwsze ulewy mają dotrzeć do wschodnich regionów już po północy w czwartek. Padać ma od czterech do pięciu dni.

Czesi boją się powtórki z 1997 roku

Czesi boją się powtórki z 1997 roku

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, CT24

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewnych deszczach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewnych deszczach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters

Do amerykańskiego stanu Luizjana zbliża się huragan Francine. Żywioł ma uderzyć w ląd w środę po południu bądź wieczorem lokalnego czasu. Szczególnymi zagrożeniami są silny wiatr osiągający prędkość do 150 kilometrów na godzinę oraz ulewne opady deszczu.

Francine stała się huraganem. "Natychmiastowe działanie jest kluczowe"

Francine stała się huraganem. "Natychmiastowe działanie jest kluczowe"

Źródło:
PAP, NHC, CNN

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Z każdym dniem rośnie liczba ofiar supertajfunu Yagi, który uderzył w sobotę w północne regiony Wietnamu. Nie żyją 152 osoby, 140 jest zaginionych. Stolica kraju - Hanoi - zmaga się obecnie z największą od kilkudziesięciu lat powodzią.

"Mój dom jest teraz częścią rzeki". Nie żyje ponad 150 osób

"Mój dom jest teraz częścią rzeki". Nie żyje ponad 150 osób

Źródło:
Reuters

Północny Wietnam walczy z jednymi z największych powodzi w historii kraju po uderzeniu supertajfunu. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych, ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Państwowa telewizja pokazała nagranie, na którym widać, jak w poniedziałek w prowincji Phu To zawalił się most nad wezbraną rzeką. Wciąż trwają poszukiwania ośmiu zaginionych w tym zdarzeniu osób.

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Władze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w USA poinformowały o niespodziewanych konsekwencjach wyrzucenia przez jednego z turystów paczki chrupek do tamtejszej jaskini. Niepozorny śmieć miał "ogromny wpływ na ekosystem" tego miejsca. Jak podkreślono, choć dla człowieka może wydawać się błahostką, to "dla życia jaskini może być zmieniające świat".

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Czterech alpinistów zginęło na Mont Blanc - poinformowała we wtorek prefektura departamentu Górna Sabaudia we Francji. Warunki pogodowe utrudniły ratownikom dotarcie w okolice szczytu.

Czterech wspinaczy nie żyje, wszystkich zabiło to samo

Czterech wspinaczy nie żyje, wszystkich zabiło to samo

Źródło:
PAP

Początek tygodnia przyniósł znaczną zmianę pogody w Polsce. Temperatura mocno się obniżyła i w wielu regionach spadł deszcz. To nie koniec pogodowych nowości. Wiele wskazuje na to, że pod koniec tygodnia w wysokich partiach Tatr pojawi się śnieg.

W Tatrach może spaść śnieg. "Warunki będą bardzo trudne"

W Tatrach może spaść śnieg. "Warunki będą bardzo trudne"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od ponad roku ulewy doprowadziły do zejścia lawin błota i kamieni w Norwegii. Osunęły się zbocza gór, a rzeki i potoki wystąpiły z brzegów. W wielu miejscach główna trasa łącząca południe z północą kraju została zablokowana.

W kilka godzin tyle deszczu, co zwykle przez miesiąc. Zablokowane drogi, stanęły pociągi

W kilka godzin tyle deszczu, co zwykle przez miesiąc. Zablokowane drogi, stanęły pociągi

Źródło:
PAP

Wiele chorwackich miast zostało zalanych po przejściu burz z intensywnymi opadami deszczu. Ulewa sparaliżowała Dubrownik. W mieście Makarska woda zalała drogi, utrudniając ruch. Trudna pogoda dotknęła też Dubrownik, gdzie ulewa sparaliżowała miasto. Nagrania otrzymaliśmy na Kontakt24.

Woda zalała chorwackie miasta

Woda zalała chorwackie miasta

Aktualizacja:
Źródło:
Slobodna Dalmacija, DHMZ, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Po godzinie 11.20 z Florydy wystartowała misja Polaris Dawn przygotowana przez firmę SpaceX, w której udział bierze czwórka astronautów. Jej częścią ma być pierwszy w historii prywatny spacer kosmiczny. Poprzednie próby były przekładane kilka razy.

Polaris Dawn. Historyczna misja wystartowała

Polaris Dawn. Historyczna misja wystartowała

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, SpaceX, tvnmeteo.pl

Ponad 60 brazylijskich gmin zostało objętych stanem klęski żywiołowej z powodu suszy. Ekstremalne upały i brak opadów doprowadziły również do największych masowych pożarów od kilkunastu lat w Amazonii. Na niektórych terenach woda pitna musi być dostarczana przez organizacje pozarządowe.

Ogromna susza i największe pożary od lat. Władze wprowadzają stan klęski żywiołowej

Ogromna susza i największe pożary od lat. Władze wprowadzają stan klęski żywiołowej

Źródło:
PAP

W Kalifornii i Nevadzie dużym zagrożeniem są rozprzestrzeniające się pożary. Żywioł zmusił wydanie nakazów ewakuacji dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców. Na niektórych obszarach ogłoszono stan wyjątkowy.

W Kalifornii i Nevadzie szaleją pożary. Tysiące zmuszonych do ewakuacji

W Kalifornii i Nevadzie szaleją pożary. Tysiące zmuszonych do ewakuacji

Źródło:
PAP, CNN, CalFire

Gwałtowne powodzie nawiedziły pod koniec ubiegłego tygodnia południowe i środkowe Maroko. Są ofiary śmiertelne i osoby zaginione.

Powodzie w Maroku. Zabici i zaginieni

Powodzie w Maroku. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Śmierć walenia Hvaldimira, który w przeszłości był podejrzewany o wykonywanie zadań szpiegowskich na rzecz Rosji, nie miała związku z działalnością człowieka - poinformowała w poniedziałek norweska policja po przeprowadzeniu sekcji zwłok. Wcześniej dwie grupy obrońców zwierząt twierdziły, że waleń został zastrzelony.

"Szpieg" Hvaldimir nie żyje. Wiadomo, jak zginął słynny waleń

"Szpieg" Hvaldimir nie żyje. Wiadomo, jak zginął słynny waleń

Źródło:
PAP

Świecące w ciemności algi rozjaśniły wody duńskich fiordów i zatok. Za widowisko odpowiedzialne są nieszkodliwe dla zdrowia organizmy z grupy bruzdnic. Obserwację zjawiska uprzyjemniała ciepła nocna aura oraz woda, w której można było się wykąpać.

Ludzie kąpali się w morzu niebieskich plam

Ludzie kąpali się w morzu niebieskich plam

Źródło:
Avisen Danmark, VEJR TV2

We Francji rośnie zaniepokojenie w związku z pojawieniem się inwazyjnego gatunku mrówek, który może powodować znaczne szkody w rolnictwie oraz domach. - To nowe zjawisko, nikt nie wie, jak postępować - rozkłada ręce mieszkanka Orvault w północno-zachodniej części kraju. Mrówki, których rozprzestrzenianiu się sprzyja globalne ocieplenie, pojawiły się już także w Niemczech.

Inwazyjny gatunek mrówek gryzie ludzi i wyrządza szkody. "Nikt nie wie, jak postępować"

Inwazyjny gatunek mrówek gryzie ludzi i wyrządza szkody. "Nikt nie wie, jak postępować"

Źródło:
ENEX, TF1 Info, Le Parisien, Le Figaro

Sfinks, najstarszy płat wiecznego śniegu w Szkocji, jest bliski stopnienia. Jego długość wynosi obecnie pięć metrów, niemal dziesięć razy mniej niż powinna na początku września. Naukowców niepokoi, że to czwarty rok z rzędu, w którym dochodzi do takiego zjawiska.

Wieczny śnieg topnieje czwarty raz z rzędu. Trudna sytuacja szkockiego Sfinksa

Wieczny śnieg topnieje czwarty raz z rzędu. Trudna sytuacja szkockiego Sfinksa

Źródło:
Reuters, BBC, RMETS

Susza męczy Rumunię. W okolicach Braszowa doszło do całkowitego wyschnięcia jezior i obszarów podmokłych rezerwatu przyrody Delta Karpacka.

Rezerwat całkowicie wysechł. "Teraz możemy go tylko zaorać"

Rezerwat całkowicie wysechł. "Teraz możemy go tylko zaorać"

Źródło:
PAP, agerpres.ro, Europa Libera Romania, Stirile Pro TV

Zielony bolid spalił się w atmosferze Ziemi. Nagranie, wykonane przez jednego z astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozwala nam zobaczyć to zdarzenie z niecodziennej perspektywy.

Miliony ziemskich świateł i jedno kosmiczne. Nagranie

Miliony ziemskich świateł i jedno kosmiczne. Nagranie

Źródło:
space.com