Nauka

Nauka

Rok 2016 idzie po rekord. Najcieplejszy w historii?

Rok 2015 był najcieplejszy. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze oraz zjawisko El Nino mogą sugerować, że w 2016 globalnie będzie jeszcze cieplej niż w zeszłym roku. - To wszystko jest złą wiadomością dla planety - ostrzegają naukowcy.

Raport dla Białego Domu: upał może zabijać 27 tys. Amerykanów rocznie

Amerykańscy badacze stworzyli raport dotyczący zmiany klimatu w USA. Zawiadamiają, że wzrastająca temperatura zagraża również ludziom. - Globalne ocieplenie nie dotyczy jedynie niedźwiedzi polarnych i topniejącej pokrywy lodowej, ale dotyka także nas. Musimy z tym walczyć - apelują naukowcy.

W Bytomiu powstał bank DNA zwierząt. "To dopiero początek"

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu powstał bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Do tej pory zebrano materiał genetyczny m.in. od niedźwiedzi, wilków i antylop. Być może gromadzone próbki pomogą w przyszłości rozwiązać pewne wątpliwości, związane z ochroną zwierząt.

Dziewięć gwiazd "potworów". Są blisko wybuchu

Dziewięć nowo odkrytych gwiazd niemal osiągnęło granicę Eddingtona. Oznacza to, że są tak jasne, że aż bliskie wybuchu, kończącego ich życie. Gwiazdy odkryto za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

"Smok połknął Słońce" w Indonezji

9 i 8 marca na półkuli południowej wystąpiło zaćmienie Słońca. W Indonezji było ono całkowite, czyli nasza centralna gwiazda została zupełnie zakryta przez Księżyc. Niebo stało się wtedy zupełnie czarne.

Dwa oblicza El Nino

Trwające El Nino powoli słabnie. Nadszedł czas, kiedy naukowcy zaczęli porównywać je z tym, które wystąpiło w latach 1997-1998. Znaleźli wiele różnic. - Ważne jest to, w jaki sposób rozpoczyna się El Nino - tłumaczą specjaliści.