Nauka

Nauka

Pył kosmiczny po raz pierwszy znaleziony w miastach

Naukowcy zwykle znajdują pył kosmiczny na mroźnych pustkowiach Antarktydy. Teraz po raz pierwszy odkryto go w zanieczyszczeniach dużych miast. Okazało się, że jest na dachach budynków w Paryżu, Oslo i Berlinie.

"Natura jest mądrzejsza niż człowiek"

Google Earth zamieściło nową wersję zdjęć satelitarnych. Widzimy na nich jak bardzo zmieniła się Ziemia w ciągu ostatnich 32 lat. Na mapie widzimy jak przez rozwijającą się w ogromnym tempie urbanizację, czy masową wycinkę lasów zmienia się powierzchnia naszej planety. Czy ten widok powinien niepokoić? Na to pytanie odpowiada polarnik i podróżnik Marek Kamiński.

Dlaczego obcy milczą? Bo już nie żyją

Czy na Wenus i Marsie istniało życie? Naukowcy twierdzą, że tak, ale nie przetrwało w związku z szybkim tempem zmiany klimatu na planetach. - Cywilizacja we wczesnym rozwoju planety jest krucha i ma małe szanse przetrwania - tłumaczą eksperci.

Antarktyda traci lód od spodu

Lodowiec na Antarktydzie oddzielił się od szelfu w zaskakujący sposób. Coraz cieplejsza woda oceanów zaczęła roztapiać go od spodu. - Możemy zobaczyć upadek zachodniej Antarktydy podczas naszego życia - straszą naukowcy.

Ozimek! największy gad latający z triasu

Szczątki tych zwierząt znaleziono w Krasiejowie, w południowej Polsce. Według naukowców są to największe do tej pory poznane latające gady z triasu. Model ozimka można obejrzeć w Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie.

Szczelina w tarczy obronnej Ziemi. Pojawia się po burzy na Słońcu

Jednym z powodów, dla których Ziemia jest miejscem nadającym się do życia, jest otaczające ją rozległe pole magnetyczne, które chroni naszą planetę przed ostrym wiatrem słonecznym i promieniowaniem kosmicznym. Okazuje się jednak, że podczas rozbłysków na Słońcu nasza tarcza obronna jest uszkadzana.

Śmiercionośna asteroida dała nam drugą szansę

Uderzenie asteroidy przyczyniło się do zniszczenia większości życia na Ziemi. Krater Chicxulub w Meksyku mógł jednak stać się później korzystnym środowiskiem do rozwoju nowego życia. Tak wynika z nowych badań.

NASA przygotowuje się na zderzenie z asteroidą

Członkowie NASA i FEMA zorganizowali ćwiczenia, które miały pokazać, czy Ziemia jest przygotowana na globalny kataklizm wywołany zderzeniem z wielką asteroidą. Co stanie się w przypadku kolizji i jak - według naukowców - można złagodzić jej skutki?

Łazik Curiosity dostrzegł na Marsie błyszczący meteoryt

Zautomatyzowane laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Czerwoną Planetę kontynuuje swoją misję. Łazikowi Curiosity ostatnio wpadł w oko błyszczący meteoryt przypominający kamienne jajko. Marsjański turysta natychmiast zrobił zdjęcia okrągłej, metalowej kuli.

Południowa Hiszpania i Sycylia mogą zamienić się w pustynie

Z najnowszych badań wynika, że do 2100 roku basen Morza Śródziemnego może zmienić się bardziej niż przez ostanie 10 tysięcy lat. Krzewiaste zarośla południowej Hiszpanii i Sycylii mają stać się pustyniami i nie być tak atrakcyjne turystycznie, jak są teraz.

Na Wenus wypływa lawa

Dzięki nowej technice naukowcy zlokalizowali i przenieśli na mapę wypływy lawy na Wenus. Dokonano tego po raz pierwszy na innej planecie niż Ziemia.