Im ciemniej i chłodniej, tym łatwiej popaść w alkoholizm. "Na chwilę rozgrzewa, potem jest jeszcze zimniej"

[object Object]
Klimat ma wpływ na spożycie alkoholutvn24
wideo 2/7

Deszcz, śnieg, brak słońca i niska temperatura - te czynniki mają związek z ilością spożywanego alkoholu, co wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgha. Zwiększenie częstotliwości i ilości pitego alkoholu ma związek z dwoma mitami - że napoje alkoholowe rozgrzewają i poprawiają nastrój.

W rejonach świata, w których jest ciemno i zimno, ludzie sięgają po alkohol częściej i piją go w większych ilościach niż ci, którzy żyją w ciepłych i słonecznych regionach. Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Pittsburghu z zakładu Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia wykazali, że największe tendencje do popadania w alkoholizm mają mieszkańcy stref klimatu polarnego i kontynentalnego szerokości umiarkowanych.

- To jest coś, nad czym ludzie zastanawiali się od dekad, jednak nikt tego nie udowodnił naukowo. Dlaczego Rosjanie tyle piją? A mieszkańcy Wisconsin? Wszyscy zakładają, że to z powodu zimna - powiedział główny autor badań Ramon Bataller, profesor medycyny na Uniwersytecie w Pittsburghu, zastępca dyrektora Centrum Badań nad Wątrobą w Pittsburghu. - Nie mogliśmy znaleźć żadnych badań wiążących klimat ze spożyciem napojów alkoholowych i marskością wątroby. To pierwsze badania, które pokazują, że na całym świecie w chłodniejszych regionach, gdzie jest mniej słońca, jest więcej pijących alkohol i więcej chorujących na marskość wątroby - zaznaczył.

Kraje z największą tendencją do zapadania na chorobę alkoholową (TVN24)tvn24

Dane ze 193 krajów

Do takich wniosków doszli naukowcy porównując dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ze 193 państw. Wyniki opublikowano w magazynie "Hepatology".

Tam, gdzie jest mało słońca, a temperatura często spada poniżej zera stopni, picie alkoholu ma związek z dwoma mitami - że alkohol rozgrzewa i poprawia humor.

W przypadku tego pierwszego w pierwszych chwilach po spożyciu napoju alkoholowego rozszerzają się naczynia krwionośne, co powoduje odczucie ciepła. To dotyczy jednak tylko niewielkiej ilości alkoholu. Podobnie w przypadku poprawy nastroju. Na dłuższą metę alkohol może prowadzić do depresji alkoholowej.

Lekarze alarmują - rocznie przez alkohol umierają średnio trzy miliony osób.

Zobacz materiał dotyczący badań

Ilość i częstość spożywania alkoholu zależy od klimatu
Ilość i częstość spożywania alkoholu zależy od klimatutvn24

Różne powody picia alkoholu

Jak tłumaczyła we "Wstajesz i weekend" psycholożka Maria Rotkiel, regulowanie emocji za pomocą alkoholu to pierwszy krok w stronę uzależnienia. - Jak patrzymy na rozwój uzależnienia i analizujemy ten mechanizm, to specjaliści często mówią o takich czterech fazach. Ta pierwsza, tak zwana faza wstępna, właśnie tym się charakteryzuje, że pijemy po to, żeby poprawić sobie nastrój albo […] regulować ten nastrój - tłumaczyła. Czasami pijemy po to, żeby się uspokoić, a czasami po to, aby dodać sobie odwagi i się pobudzić.

Nie można jednak zakładać, że przez picie "na lepszy nastrój" od razu zapadniemy na chorobę alkoholową. Żeby się ona rozwinęła, musi się nałożyć wiele różnych czynników. Problem pojawia się wtedy, kiedy alkohol stawiamy w pierwszej kolejności, odsuwając od siebie inne możliwości.

- Czyli jeżeli chcę sobie poprawić nastrój, to zaczynam tylko i wyłącznie, czy głównie sięgać po alkohol. To, co kiedyś robiłam, różne moje sposoby, które były skuteczne, zaczynam odsuwać. I tu jest różnica pomiędzy osobami, które piją okazjonalnie [...], a tymi, które mają te predyspozycje - zaznaczyła Rotkiel.

Krótkotrwała poprawa nastroju

Alkohol stymuluje układ nagrody w naszym mózgu. - Powoduje, że wydzielają się neuroprzekaźniki w większej ilości, niż nam się normalnie wydzielają, między innymi takie jak dopamina i serotonina, odpowiedzialne za to uczucie przyjemności - mówiła Rotkiel.

- To jest dokładnie jak z tym mitem, że alkohol rozgrzewa. Na chwilkę tak, potem jest jeszcze zimniej. Podobnie z nastrojem. Alkohol na chwilę, na krótko poprawia nastrój, bo mamy ten wyrzut dopaminy, serotoniny - tłumaczyła psycholożka. Dodała, że kojarzymy spożycie alkoholu z przyjemnością. W końcu nastrój się pogarsza i możemy popaść w depresję. - Mamy poziom wyjściowy, mamy poziom wyższy, czyli się czujemy fajnie, mamy skojarzenie z przyjemnością, ale później wracamy do poziomu niższego, czyli będziemy się czuli coraz gorzej - mówiła.

Zaznaczyła, że osoby nadużywające alkoholu często mają uczucie pogorszenia nastroju. Wciąż pozostaje jednak skojarzenie z działaniem ośrodka nagrody, że po spożyciu chociaż przez chwilę będziemy czuli się lepiej.

- Każda sytuacja, kiedy alkohol jest dla nas jedynym, głównym sposobem na zaspokojenie ważnej potrzeby, jest alarmująca. Bo te potrzeby są różne. To może być przyjemność, ale to też jest sposób na stres, żeby się zrelaksować. Więc każda sytuacja, kiedy mamy takie skojarzenie i taką potrzebę, taki imperatyw i odruch, żeby sięgnąć po alkohol, żeby sobie pomóc, jest już bardzo niepokojące i to jest ta pierwsza faza, która prowadzi już do rozwoju choroby alkoholowej - podkreśliła Rotkiel.

Konieczna reakcja

Psycholożka tłumaczyła, że popadanie w uzależnienie zależy od wielu czynników. Nakładają się tutaj między innymi czynniki genetyczne, fizjologiczne - jak na przykład układ nerwowy - ale też społeczny. Wiele zależy od tego, w jakim towarzystwie żyjemy. Czy są to ludzie, którzy odwodzą od spożywania napojów alkoholowych, czy tacy, którzy do tego zachęcają.

Ważne jest, żeby reagować, kiedy widzimy, że ktoś bliski może mieć problem - często sięga po alkohol w różnych sytuacjach. - To jest ważne żebyśmy widząc, że ktoś bliski ma ten problem, też potrafili powiedzieć: słuchaj, wyjdźmy na spacer, zaprośmy znajomych, ale nie pijmy alkoholu, chodźmy do kina, obejrzyjmy dobry film, ale nie musimy dzień w dzień pić tej przysłowiowej lampki wina - podkreśliła Rotkiel.

Kluczową kwestia pozostaje jednak sama postawa osoby chorej, która sama powinna zwrócić się do kogoś o pomoc. - Choroba alkoholowa to jest tak zwana choroba zaprzeczeń, więc to zwracanie się o pomoc bardzo często jest w tym momencie, kiedy już dotkliwie odczuwamy konsekwencje swojego picia - przyznała psycholożka.

Posłuchaj całej rozmowy z Marią Rotkiel:

Maria Rotkiel o poprawianiem sobie nastroju poprzez picie alkoholu
Maria Rotkiel o poprawianiem sobie nastroju poprzez picie alkoholutvn24

Autor: ao/map / Źródło: tvn24, eurekalert.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN24

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

IMGW ostrzega przed upałem i burzami. Alarmy obowiązują we wszystkich województwach, a miejscami niebezpiecznie będzie do późnego wieczora. W większości kraju ostrzeżenia mają drugi stopień.

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News