Nauka

Nauka

Szóste masowe wymieranie gatunków już się zaczęło. Czy ludzie wyginą?

Naukowcy ostrzegają - kolejne masowe wymieranie gatunków na Ziemi już się zaczęło. Brzmi to przerażająco, jednak wydaje się, że ludzie są zbyt mądrzy, by zniknąć z powierzchni naszej planety. Ale czy na pewno? Uczeni od dawna starają się scharakteryzować ogólne tendencje, dzięki którym dowiemy się, które gatunki mają szansę na przetrwanie. I przede wszystkim - czy my do nich należymy.

"Czy to obraz naszego Układu Słonecznego sprzed 13 milionów lat?"

Planeta odkryta w zeszłym roku znajduje się w niezwykle dużej odległości od swojej gwiazdy - 16 razy dalej niż Pluton od Słońca. Wszystko wskazuje na to, że została wyrzucona podczas narodzin. Sytuacja ta przypomina to, co mogło wydarzyć się w przeszłości w Układzie Słonecznym.

Zając amerykański i łoś skorzystają na globalnym ociepleniu

Globalne ocieplenie zagraża zwierzętom i niektórym gatunkom grozi nawet wyginięcie. Okazuje się, że nie wszyscy przedstawiciele fauny cierpią z tego powodu. - Jest to zupełnie inny przykład reakcji zwierząt na zmianę klimatu - stwierdził autor badań, który przeprowadził analizy m.in. na zającach i łosiach na Alasce.

Przebiegunowanie. Czy jest się czego bać?

W świecie naukowców krąży opinia, że Ziemia dąży do przebiegunowania, co jest następstwem słabnięcia pola magnetycznego. Ostatnio badacze odkryli, że jedynie "powraca ono do średniej".

Wiatr słoneczny "zdmuchnął" atmosferę Marsa

Jak to się stało, że z ciepłej i wilgotnej planety, Mars stał się tak chłodnym i nieprzyjaznym miejscem? Marsjańska misja MAVEN pomogła w rozwikłaniu zagadki. Jej wyniki ogłoszono na czwartkowej (5.11) konferencji NASA.

Zęby, które wywrócą naszą historię do góry nogami

W południowych Chinach dokonano historycznego odkrycia. Okazało się, że współcześni ludzie zamieszkiwali Azję Południową dużo wcześniej niż sądziliśmy. Maleńkie znalezisko w postaci zęba może na zawsze zmienić dotychczasową wiedzę o naszym pochodzeniu.

Planeta, na której nikt z nas nie chciałby się znaleźć: 51 Pegasi b

Każde ciepłe i słoneczne miejsce jest dobrym celem październikowego urlopu. Jednak, choć ciepły, na pewno nie jest nim Bellerofont. Ta planeta z konstelacji Pegaza - gdyby możliwe były takie kosmiczne podróże - byłaby raczej kierunkiem dla miłośników śmiertelnych upałów i letniej mżawki z rozpalonego żelaza.

Topniejące lodowce rzeźbią powierzchnię Ziemi

Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców może nastąpić zmiana kształtu naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.

Mgławica Welon. Barwny ślad po wybuchu gwiazdy

Zdjęcie zrobione za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a odsłania bogactwo szczegółów niewielkiego fragmentu rozrastających się pozostałości gwiazdy 20 razy masywniejszej od Słońca, która eksplodowała około 8000 lat temu.

Wszechświat zanika. "Zamierza zapaść w wieczną drzemkę"

Wszechświat ciemnieje i zanika, a energia emitowana przez niego zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch miliardów lat o połowę - odkryli naukowcy, biorący udział w projekcie GAMA. Wszystko przez fakt, że liczba nowo powstałych gwiazd stale maleje.