Nauka

Nauka

Topniejące lodowce rzeźbią powierzchnię Ziemi

Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców może nastąpić zmiana kształtu naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.

Mgławica Welon. Barwny ślad po wybuchu gwiazdy

Zdjęcie zrobione za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a odsłania bogactwo szczegółów niewielkiego fragmentu rozrastających się pozostałości gwiazdy 20 razy masywniejszej od Słońca, która eksplodowała około 8000 lat temu.

Wszechświat zanika. "Zamierza zapaść w wieczną drzemkę"

Wszechświat ciemnieje i zanika, a energia emitowana przez niego zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch miliardów lat o połowę - odkryli naukowcy, biorący udział w projekcie GAMA. Wszystko przez fakt, że liczba nowo powstałych gwiazd stale maleje.

Sto milionów ton drogocennej platyny przeleciało w pobliżu Ziemi

Niemal sto milionów ton platyny o wartości 5,5 tryliona dolarów przeleciało nam w niedzielę "koło nosa". A dokładnie rzecz ujmując - w odległości 2,4 milionów kilometrów. Asteroida 2011 UW-158, której jądro składa się głównie z tego drogocennego kruszcu, przeleciała w niedzielę koło Ziemi.

Zdradzają, żeby dzieciom było łatwiej. "Logika ptasich żon"

Pod pięknymi główkami skrywają zdradziecką naturę. - Wiecie, jaki jest szczyt małżeńskiej intrygi? Zdradzić męża, a potem nieświadomemu biedakowi kazać wychowywać nieswoje dzieci. W dodatku samych synów - o ewolucyjnym znaczeniu braku lojalności wśród ptaków opowiada dr Szymon Drobniak, zoolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który uwiódł świat nagraniem wykluwającej się z jajka sikory.

Wielki przełom w leczeniu raka. Koniec z chemioterapią?

Wyniki testów, które przedstawiono na corocznej konferencji amerykańskiego stowarzyszenia onkologicznego w Chicago wzbudziły sensację. Mogą stanowić początek nowej ery leczenia raka. Eksperci twierdzą, że od wynalezienia cudownego lekarstwa dzieli naukowców tylko krok.

Co z dziurą ozonową? "Najgorszy moment jest już za nami"

Wiele lat temu naukowcy bili na alarm, ostrzegając przed uwalnianiem się szkodliwych gazów powodujących powstawanie dziury w powłoce ozonowej. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Nowe modele klimatyczne obrazują, jak źle mogła wyglądać sytuacja, gdyby nie podjęto odpowiednich kroków.