Koronawirus SARS-CoV-2 do tej pory na całym świecie zabił ponad 3,4 tysiąca osób. U ponad 100 tysięcy stwierdzono jego obecność. Dzięki badaczkom z amerykańskich laboratoriów Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych możemy zobaczyć, jak wygląda.
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, która od momentu wykrycia w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku rozprzestrzenia się w kolejnych krajach świata.
SARS-CoV-2 to wirus należący do rodziny koronawirusów. Do tej rodziny zalicza się wiele typów wirusów, które mogą powodować różne objawy i choroby od łagodnych, takie jak zwykłe przeziębienie, po ciężkie - jak SARS.
Zobacz, jak wygląda koronawirus
Dr Emmie de Wit, badaczka laboratoriów Rocky Mountain (RML) Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, dostarczyła próbki wirusa, które pochodziły od pacjenta ze Stanów Zjednoczonych. Obrazy wykonała mikroskopistka Elisabeth Fischer, a oddział graficzny RML dodał do nich kolory. Materiały opublikowano 11 lutego.
Wykorzystane zostały dwa rodzaje mikroskopów elektronowych - skaningowe i transmisyjne.
Na obrazach z transmisyjnych mikroskopów elektronowych dobrze widać kolce na powierzchni koronawirusów. To właśnie im wirusy zawdzięczają swoją nazwę. Dlaczego? Bo przypominają koronę.
Autor: dd/aw / Źródło: niaid.nih.gov