W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, czym jest koronawirus i jakie wywołuje objawy, jak można się zabezpieczyć przed zakażeniem, czego nie należy robić, jak skutecznie myć ręce oraz jak postępować w przypadku powrotu z krajów, gdzie są ogniska koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.
Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażania koronawirusem w Polsce - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wraz z przypadkiem potwierdzonym w środę w Polsce jest łącznie pięciu zakażonych SARS-CoV-2.
Od początku 2020 roku na świecie odnotowano ponad 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a ponad 3,4 tysiąca ludzi zmarło.
Czym jest koronawirus?
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej: gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.
Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, o których piszemy niżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Koronawirus a podróże
Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii. W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecane jest zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.
Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
INFOLINIA NFZ. PIĘĆ NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ O KORONAWIRUSA
Koronawirus. Jak postępować?
Jak zaleca GIS, jeżeli nie masz objawów chorobowych lub jeśli masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, ale w ciągu ostatnich 14 dni nie podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i nie miałeś kontaktu z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:
zachowaj higienę osobistą - zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 procent);
unikaj kontaktu z osobami z widocznymi objawami choroby takimi, jak kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała.
Byłeś w krajach, gdzie stwierdzono koronawirusa?
Jeżeli nie odczuwasz objawów chorobowych, ale w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem:
skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną;
dane teleadresowe stacji sanitarno-epidemiologicznej możesz uzyskać od farmaceuty, a także na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590;
w miarę możliwości przez 14 dni ogranicz społeczno-zawodowe kontakty z innymi osobami;
zachowaj higienę osobistą - jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu;
dwa razy dziennie mierz temperaturę ciała;
w przypadku wystąpienia gorączki (38 stopni Celsjusza), kaszlu, trudności z oddychaniem udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.
Mam gorączkę. Co zrobić?
Jeżeli masz gorączkę (38 st. C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:
skontaktuj się z telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną;
jak najszybciej udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania;
informację o najbliższym oddziale chorób zakaźnych oraz dane teleadresowe stacji sanitarno-epidemiologicznej możesz uzyskać od farmaceuty oraz na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590;
jeżeli jesteś chory, to w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa używaj maski ochronnej;
zachowaj higienę osobistą - zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania;
jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj ręce płynami lub żelami na bazie alkoholu;
ogranicz kontakt z innymi osobami i nie korzystaj z transportu publicznego.
Czego nie robić?
Jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, jesteśmy bardziej narażeni na zakażenie.
Należy unikać:
nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu, palenia tytoniu, przyjmowania narkotyków;
przewlekłego deficytu snu;
nieprawidłowego odżywiania się;
braku wysiłku fizycznego.
Czy stosować maseczki?
GIS nie zaleca używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu.
Co możemy zrobić?
Jak w takim razie możemy zabezpieczyć się przed koronawirusem? Należy:
pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (minimum 60 procent). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV;
podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (minimum 60 procent);
należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wyrzuca pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirus. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa;
unikać dotykania oczy, ust i nosa. Ręce dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie;
unikać kontaktu ze zwierzętami (szczególnie dzikimi);
przejść na dietę roślinną, a już w szczególności unikać konsumpcji surowego mięsa i mleka;
dbać o czystość miejsc, w których przygotowuje się posiłki;
zaszczepić się przeciwko często występującym chorobom zakaźnym, jak grypa czy zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki.
Jak skutecznie myć ręce?
Główny Inspektorat Sanitarny dodaje: myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie.
Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami. Jeśli nie ma się dostępu do wody, ręce należy umyć środkiem na bazie alkoholu. Warto się w takie środki zaopatrzyć.
Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że mycie powinno trwać tyle, ile trwa dwukrotne odśpiewanie piosenki "Happy Birthday", czyli powinno wynosić 15-30 sekund.
Koronawirus a paczki z Chin
Główną drogą szerzenia się koronawirusa jest kontakt człowiek - człowiek. Na podstawie obecnie dostępnych danych zakażają osoby z objawami lub osoby wykazujące objawy choroby. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki.
Autor: dd/aw / Źródło: GIS, PAN, tvnmeteo.pl