Pogoda a koronawirus. Ciepło może spowolnić SARS-CoV-2, ale go nie powstrzyma

[object Object]
Objawy koronawirusatvn24
wideo 2/21

Zdaniem ekspertów, pogoda może być pomocna w ograniczeniu pandemii COVID-19, jeśli nadal będą stosowane agresywne środki kontroli rozprzestrzeniania się infekcji. To nie oznacza jednak, że wirus później nie powróci - ostrzegają cytowani przez dziennik "New York Times" badacze.

Według wstępnych ustaleń naukowców z uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT) w cieplejszych regionach świata tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 jest wolniejsze w porównaniu do miejsc, gdzie jest chłodniej.

Specjaliści twierdzą, że większość transmisji koronawirusa miała miejsce w regionach, gdzie panowała temperatura od 3 do 17 stopni Celsjusza. W tym samym czasie kraje położone w klimacie równikowym, jak i te na półkuli południowej, gdzie odnotowano średnią temperaturę powietrza powyżej 18 stopni Celsjusza, mają około sześciu procent przypadków zakażenia koronawirusem na świecie.

- Tam, gdzie było chłodniej, liczba przypadków zakażeń zaczęła szybko rosnąć - powiedział dr Qasim Bukhari z MIT, współautor badań. - Widać to w Europie, gdzie opieka medyczna jest jedną z najlepszych na świecie - dodał. Według Bukhariego zależność od temperatury widoczna jest też w Stanach Zjednoczonych. Na południu kraju, w stanach takich jak Arizona, Floryda i Teksas odnotowano wolniejszy wzrost liczby zakażeń niż w stanach takich jak Waszyngton, Nowy Jork i Kolorado, gdzie klimat jest chłodniejszy.

ILU CHORYCH JEST NA ŚWIECIE? STATYSTYKI

Wpływ pogody na koronawirusa

Doktor Deborah Birx, globalna koordynatorka rządu USA ds. walki z AIDS, tłumaczy, że sezonowość jest typowa dla wielu wirusów, w tym dla czterech innych koronawirusów powodujących objawy przeziębienia.

Inny raport przygotowany przez naukowców z Hiszpanii i Finlandii dowodzi, że COVID-19 jest najbardziej zaraźliwy w klimatach suchych ze średnią temperaturą powietrza między -2 a 10 stopni Celsjusza. Kolejne analizy wskazują, że zanim chiński rząd wprowadził ostre restrykcje, cieplejsze miasta o wyższej wilgotności powietrza raportowały niższe wskaźniki transmisji - czytamy w "NYT".

JAK PRZETRWAĆ TRUDNY CZAS PANDEMII?

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Potrzebne kolejne badania

Do tej pory żadne z tych badań nie zostały jednak poddane ocenie naukowej. Bukhari zauważa, że na liczbę zakażeń w różnych krajach mogły mieć wpływ czynniki takie jak ograniczenia w podróżowaniu, środki mające na celu zdystansowanie społeczne czy zmiany w dostępności badań i obciążenia szpitali.

Naukowcy ostrzegają, że prawdopodobieństwo powstawania zależności między pogodą a przypadkami zakażenia koronawirusem, nie powinny prowadzić polityków i społeczeństw do popadania w samozadowolenie.

WHO DO MŁODYCH LUDZI: NIE JESTEŚCIE NIEPOKONANI

- Nadal musimy podejmować bardzo zdecydowane środki ostrożności. Wyższa temperatura może sprawiać, że wirus będzie mniej efektywny, ale to nie oznacza, że do rozprzestrzeniania się nie dochodzi w ogóle. Kiedy jest cieplej, koronawirus może mieć trudności w przetrwaniu w powietrzu i na powierzchniach przez długi czas, ale nadal może być zaraźliwy przez wiele godzin, jak nie dni - przestrzegał Bukhari.

Nawet wirusy sezonowe, takie jak grypa oraz te wywołujące przeziębienie, nie znikają latem całkowicie. Nadal są obecne na niskim poziomie w ciałach wielu ludzi i w innych częściach świata, czekając na odpowiednie warunki do ponownego rozprzestrzenienia się.

Ważne informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Aptekarska)Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Aptekarska

Nie możemy popadać w samozadowolenie

Jarbas Barbosa da Silva Jr, asystent dyrektora z Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, regionalnego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), skupiającego się na obu Amerykach, powiedział, że minie od czterech do sześciu tygodni, zanim pracownicy służb medycznych będą mieli jaśniejszy obraz tego, jak pogoda wpływa na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Fakt, że w państwach południa nadal pojawiają się nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2, sygnalizuje, że koronawirus ten może być bardziej odporny na wyższą temperaturę niż grypa i inne wirusy wywołujące choroby układu oddechowego, które w przeszłości rozprzestrzeniały się ponad granicami państw. Dlatego też specjaliści WHO nadal wzywają kraje do pilnych i agresywnych działań w celu powstrzymania koronawirusa jeszcze w czasie, gdy liczba przypadków w tych państwach jest stosunkowo niska, a osoby, które miały bliski kontakt z wirusem, można łatwo wykryć i poddać kwarantannie.

- Jednym z największych niebezpieczeństw, przy zakładaniu, że wirus jest mniej niebezpieczny w wyższej temperaturze, w określonym wieku lub dla jakiejkolwiek konkretnej grupy, jest popadanie w samozadowolenie - powiedział lekarz Julio Frenk, były minister zdrowia w Meksyku, a teraz jest prezesem Uniwersytetu Miami. - Jeżeli ludzie nie zastosują się do ostrzeżeń i zaleceń pracowników służby zdrowia, wyniki będą katastrofalne - ostrzegał.

W jaki sposób mydło niszczy koronawirusa? (tvnmeteotvnmeteo.pl za Jonathan Corum and Ferris Jabr

Wiele niewiadomych

Jak zauważył doktor Bukhari, z racji tego, że wysoka wilgotność powietrza oraz upały na półkuli północnej są idealnie wyrównane tylko w lipcu i sierpniu, wpływ pogody na transmisję koronawirusa może być krótkotrwały oraz występować w niektórych regionach.

- To sugeruje, że nawet jeśli rozprzestrzenianie się koronawirusa spadnie przy większej wilgotności, wpływ ten będzie znacznie ograniczony dla regionów znajdujących się powyżej 40 stopni szerokości geograficznej północnej, czyli w większości Europy i Ameryki Północnej - dodał.

Z racji tego, że istnieje tak wiele niewiadomych, nikt nie może przewidzieć, czy koronawirus wróci z tak dużą gwałtownością tej jesieni.

Autor: dd/aw / Źródło: New York Times

Pozostałe wiadomości

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej aury. W części kraju pojawią się opady deszczu. Termometry wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W przeważającej części kraju warunki na drogach są niebezpieczne. W 13 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed opadami marznącymi.

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP