Młoda epidemia, nieodrobiona lekcja z SARS i niebywała zakaźność. Szef Agencji Badań Medycznych o koronawirusie

[object Object]
"Każdy dzień przybliża nas to tego, abyśmy znaleźli zarówno skuteczne metody terapii, jak i szczepień"tvn24
wideo 2/21

Z koronawirusem walczą już niemal wszystkie kraje świata. Według gościa programu "Tak jest" w TVN 24 Radosława Sierpińskiego, szefa Agencji Badań Medycznych, jest jeszcze za wcześnie, by cieszyć się z bliskości stworzenia skutecznych metod leczenia i zapobiegania patogenowi. Niemniej jednak mnóstwo państw i organizacji jest zaangażowanych w jak najszybsze znalezienie antidotum na koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >

- Myślę, że z punktu widzenia zaangażowania światowego, każdy dzień przybliża nas do tego, abyśmy znaleźli zarówno skuteczne metody terapii, jak i szczepień w kierunku koronawirusa - mówił w programie "Tak jest" szef Agencji Badań Medycznych doktor Radosław Sierpiński. Jak powiedział, cały świat skupia się obecnie nad skonstruowaniem odpowiednich metod leczenia. Każdego dnia prowadzone są także kolejne badania nad specyfiką koronawirusa SARS-CoV-2. Wysiłki światowe zmierzają także do wykorzystania znanych już leków antyretrowirusowych. Jest jednak pewien istotny szczegół.

- Musimy mieć w świadomości fakt, że w warunkach biotechnologii ta epidemia jest sprawą niezwykle młodą - to jest kilka miesięcy, a w normalnych warunkach powstawianie nowego leku i szczepionki zajmuje kilka lat. My i tak bardzo szybko staramy się włączyć w tę pracę - powiedział gość. Jak dodał, według amerykańskich lekarzy szczepionka na COVID-19 ma powstać do końca 2020 roku.

Jeden chory, kilkunastu zakażonych

Doktor wskazał, że niebezpieczeństwo wirusa polega na jego ogromnej zakażalności. Przenosi się on na kilkanaście, kilkadziesiąt osób od jednego chorego. Skąd bierze się jego moc? Lekarze nie znają jeszcze odpowiedzi. Jak stwierdził, jest to wirus, w przypadku którego już po pierwszym kontakcie najprawdopodobniej dojdzie do zakażenia, co nie jest charakterystyczne dla innych chorób wirusowych.

- Warto wrócić do roku 2003, kiedy mieliśmy epidemię SARS i niestety świat nie wyciągnął wtedy właściwych wniosków, nie opracowano właściwych modeli epidemiologicznych i nie opracowano szczepionek czy gotowych testów, które teraz być może byśmy skalibrowali na innego wroga. Nie opracowano, bo była znacznie mniejsza zakaźność, mniej ludzi umierało i mniej ludzi chorowało - powiedział.

Wykorzystać to, co znane

Sierpiński powiedział, że warto zachować ostrożność w przypadku mówienia, że jesteśmy bardzo blisko stworzenia skutecznej terapii. Stare, znane już przeciwmalaryczne i antyretrowirusowe leki i ich oddziaływanie na koronawirusa są jednak nieustannie badane. Problemem jest to, że leki, które u jednej grupy pacjentów są skuteczne, u innych już nie muszą takie być. Dlatego - jak mówi lekarz - musimy poznać całą specyfikę patogenu. Olbrzymie znaczenie mają tu badania międzynarodowe - Komisji Europejskiej, WHO, sieci Ekrin.

- One włączają kilkadziesiąt krajów do dużych badań klinicznych po to, żeby w krótkim czasie poznać efekty działania tych leków - powiedział.

Doktor zalecił też, by być bardzo ostrożnym, jeśli chodzi o o obietnice prezesów największych firm farmaceutycznych, ponieważ działają one dla zysku, a w czasie pandemii takie słowa mogą spowodować kilkunastokrotny wzrost cen akcji. Lepiej wsłuchiwać się w opinie lekarzy.

- Oczywiście te działania w celu produkcji leków, szczepień czy mechanizmów terapii będą wypracowane na poziomie porozumienia naukowców z firmami farmaceutycznymi, bo to zawsze dzieje się ramię w ramię. Natomiast mówienie, że już jesteśmy bardzo blisko, już wyciągamy z magazynu szczepionki, jest w mojej ocenie nieuprawnione. [...] Przypominam, że proces badań klinicznych to jest kilkanaście miesięcy, nawet przy bardzo dobrej organizacji pracy.

Finanse kwestią drugorzędną

Sierpiński stwierdził, że na ten moment kwestia tego, kto się wzbogaci po wygranej w biegu po szczepionkę, to sprawa drugorzędna.

- Naszym nadrzędnym celem jest znalezienie skutecznego oręża w walce z koronawirusem. Bez względu na to, czy zrobią to laboratoria prywatne, czy wielkie laboratoria państwowe - mówił.

Jak dodał, jedno z laboratoriów prywatnych w Niemczech otrzymało już olbrzymie pieniądze, ponieważ prawdopodobnie jest bliskie stworzenia szczepionki na koronawirusa, ale nikogo nie interesuje, jak bardzo wzbogaci się prezes tej firmy.

- Mówimy tutaj o sytuacji globalnej, gdzie naszą rolą, również jako decydentów w systemie państwowym, jest znalezienie skutecznej i przełomowej metody leczenia bądź szczepień, bez względu na to, czy będzie się ona wywodziła z instytutów, ośrodków naukowych, czy też z laboratoriów prywatnych. Po prostu musimy szukać - stwierdził.

Lekarz powiedział, że w tym momencie najważniejsze jest doprowadzenie do etapu badań klinicznych prac, które już się rozpoczęły i co potencjalnie rokuje na skuteczną metodę w walce z koronawirusem.

- Musimy zidentyfikować te laboratoria, tych naukowców, którzy mają pomysły, są zaawansowani w tych pracach i należy ich po prostu dofinansować, żeby te prace mogli dokończyć - zaznaczył.

Jak wspomniał wszystko wskazuje na to, że odkrycie antidotum na koronawirusa nie będzie kwestią szczęścia i przypadku. Nakłady pieniężne sięgają milionów dolarów. Wyraził także nadzieję, że swój wkład w znalezieniu leków i szczepionek będzie miała również Polska.

Całość rozmowy z lekarzem zobaczysz tutaj:

Dr Radosław Sierpiński o znalezieniu lekarstwa i szczepionki na koronawirusa
Dr Radosław Sierpiński o znalezieniu lekarstwa i szczepionki na koronawirusatvn24

Autor: kw/map / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Gdzie jest burza? W sobotę 27.04 nad Polską wieczorem pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór pod znakiem grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór pod znakiem grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez roztopami. Wzrost temperatury spowoduje odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters