Najnowsze

Najnowsze

Zbadali płuca zmarłych na COVID-19. "Nawet jeśli ktoś wyzdrowieje, uszkodzenia mogą być znaczące"

Badanie płuc osób, które zmarły na COVID-19 wykazało, że prawie 90 procent z 41 pacjentów miało kilka cech charakterystycznych tylko dla COVID-19. Jedną z nich było rozległe krzepnięcie krwi z tętnic płucnych i żył. Poza tym niektóre komórki płuc były nienaturalnie duże i miały wiele jąder. - Nawet jeśli ktoś wyzdrowieje, uszkodzenia mogą być znaczące - przestrzega profesor Mauro Giacca, współautor badań.

Świt jak z baśni. Tak wyglądał Londyn o poranku

Niebo w odcieniach fioletu odbijało się w Tamizie, a unosząca się gęsta mgła przykrywała charakterystyczne budowle. Tak wyglądał w Londynie świt pierwszego dnia jesiennego lockdownu, związanego z pandemią COVID-19.

Profesor Antczak: od tygodni mówię, że potrzebny jest całkowity lockdown

Zdaniem profesora Adama Antczaka z Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na najpoważniejsze skutki zakażenia koronawirusem narażone są osoby z przewlekłymi chorobami płuc oraz palacze. Wysokie liczby nowych przypadków skłaniają do podjęcia zdecydowanych działań. Ekspert opisał także jak wygląda sytuacja w szpitalu, w którym pracuje.

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć zmiany w kaszlu związane z COVID-19

Dzięki sztucznej inteligencji, opracowanej w laboratorium Massachusetts Institute of Technology, zbadano tysiące plików audio z zarejestrowanym kaszlem. Udało się wykryć zmiany niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Zdaniem naukowców, może to pomóc szybciej i bardziej precyzyjnie diagnozować osoby potencjalnie zakażone koronawirusem.