Najnowsze

Najnowsze

Rozpadł się wir polarny, mieliśmy mróz i "upał". Alarmująca oznaka globalnego ocieplenia

Niedawno ściskał siarczysty mróz, w ostatnich dniach padały rekordy ciepła. Jak komentuje klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, kilkanaście stopni poniżej czy powyżej zera, choć to drugie zdarza się rzadko, "to nie ekstremum", jednak zmiana temperatury w ciągu tygodnia o 30 stopni powinna nas zaalarmować. A ta jest niczym innym, jak skutkiem postępujących zmian klimatu - podkreśla doktor Marek Błaś.

Inwazja szczurów w Londynie. "Są głodne i zdesperowane"

Londyńczycy są zaniepokojeni rosnącą liczbą szczurów w dzielnicach mieszkalnych. Zwierzęta migrują i gromadzą się w miejscach, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia. Wcześniej rozmieszczone były w całym mieście, jednak lockdown i zmiana stylu życia ludzi, wymusiły na nich, by przemieściły się tam, gdzie jest najwięcej resztek ludzkiego pożywienia.

Denver "niespodziewanie" znalazło się pod śniegiem

Amerykańscy meteorolodzy przewidywali, że w nocy ze środy na czwartek w stanie Kolorado pojawi się burza śnieżna. Spodziewali się też, że żywioł ominie jedno z największych miast regionu - Denver. Stało się jednak inaczej.

Warszawa pobiła swój rekord ciepła w lutym

Napływ zwrotnikowego powietrza przyczynił się w środę do pobicia rekordu temperatury maksymalnej dla Warszawy w lutym. Termometry pokazały 17,5 stopnia Celsjusza - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rekonesans wojska nad Wisłą w powiecie płockim. Utrzymuje się alarm przeciwpowodziowy

Czwartek jest kolejnym dniem pracy lodołamaczy na odcinku Wisły w Płocku. Wody Polskie przekazały dzień wcześniej, że powyżej miasta, gdzie zalega pokrywa lodowa, "jedną z rozważanych opcji jest wkroczenie do akcji saperów", jednak Piotr Jakubowski ze starostwa płockiego podkreśla, że to nie czas na tak radykalne kroki. W związku z rosnącym poziomem rzeki część budynków w pobliskim Wyszogrodzie zabezpieczono workami z piaskiem.

Jak ochronić rośliny ogrodowe przed suszą fizjologiczną

Polska przyroda powolutku budzi się do życia. Jak zauważyła doktor inżynier Ewa Jerzak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dzięki wysokiej temperaturze drzewa, krzewy i kwiaty zaczęły już się rozwijać. Wciąż jednak powinno się je chronić.

Niektóre ziemskie mikroby mogłyby trochę pożyć na Marsie

Istnieją bakterie i grzyby, które mogą przez jakiś czas przetrwać w marsjańskich warunkach. Wykazało to badanie z użyciem stratosferycznego balonu, w którym utrzymywano atmosferę Marsa. Obecność bakterii i grzybów oznacza zarówno ryzyko biologicznego zanieczyszczenia Marsa, jak i możliwość wykorzystania ziemskich organizmów w kolonizacji planety.