Ze szczeliny wulkanu Fagradalsfjall, który wybuchł w piątek w nocy, wciąż wydobywa się lawa. Zdjęcia i nagrania tego spektakularnego widoku otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Ulewne deszcze, a w konsekwencji powodzie, zmusiły mieszkańców północno-zachodniej części Sydney do opuszczenia swoich domów w środku nocy. Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej na znacznych obszarach Nowej Południowej Walii, ponieważ deszcze spustoszyły stan.
Naturalny satelita Ziemi może stać się w przyszłości bazą do dalekich podróży w przestrzeń kosmiczną. Jeśli powstanie stacja kosmiczna krążąca wokół Księżyca, Gateway, to Europejska Agencja Kosmiczna planuje organizować raz w roku miesięczne misje załogowe.
Byki - samce jelenia - co roku w okolicy lutego i marca, zrzucają swoje poroże. W Nadleśnictwie Głęboki Bród udało się sfotografować jednego osobnika podczas tego procesu. Odpadające poroże wywołało w zwierzęciu niemałe zaskoczenie.
W Karkonoszach, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej leży ponad metr śniegu. Przez ostatnią dobę opadów znacznie przybyło, dlatego ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Horskiej Slużby zdecydowali o wydaniu trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego.
Jeszcze tylko niedziela przyniesie chłodną, zimową aurę z opadami. Od poniedziałku niebo zacznie się wypogadzać, a temperatura rosnąć. Będzie nawet 12 stopni Celsjusza.
Dokładnie o 10.37 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Widoki za oknem i wartości na termometrach wskazują jednak, że zima nie za bardzo spieszy się, aby nas opuścić. Na Kontakcie 24 pokazujecie, jak zimowo wygląda pierwszy dzień wiosny.
Greccy archeolodzy odkopali nienaruszoną, starożytną figurkę byka, która liczy ponad 2500 lat. Jest wykonana z brązu i znajdowała się na stanowisku archeologicznym w Olimpii, miejscu narodzin igrzysk olimpijskich.
Wschodnie wybrzeże Australii nawiedziły w sobotę ulewne deszcze, które w krótkim czasie spowodowały powstanie powodzi błyskawicznych. Władze zarządziły częściową ewakuację mieszkańców zalanych terenów. Przez zachodnie przedmieścia Sydney przetoczyła się mała trąba powietrzna.
W sobotę o godzinie 10.37 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. O tej porze roku na niebie będzie można zobaczyć między innymi jasno świecące planety, a także całkowite zaćmienie Księżyca i obrączkowe zaćmienie Słońca.
Do erupcji położonego na islandzkim półwyspie Reykjanes wulkanu Fagradalsfjall doszło w piątek w nocy. Zdjęcia i nagrania oświetlonego czerwoną poświatą nieba otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie da łatwo za wygraną. Jak pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, przed nami kilka chłodnych i śnieżnych dni. We wstępnych prognozach na następne tygodnie widać już wiosenne przebłyski.
Śnieg zanieczyszczony mikroplastikiem, który następnie topi się i wsiąka w ziemię, to duże zagrożenie dla środowiska przyrodniczego na Syberii. Skalę tego problemu próbują zbadać rosyjscy naukowcy.
Wygląda na to, że zima nie zamierza ustąpić w Polsce tak szybko. W wielu miastach sypie śnieg i jest chłodno. Na Kontakt 24 dostaliśmy mnóstwo Waszych pogodowych relacji.
Weekend i poniedziałek przyniesie nam chłodną aurę. Miejscami może padać deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg. Pogoda zacznie się poprawiać od wtorku – zrobi się cieplej, a zza chmur wyjrzy słońce.
Niszczą uprawy i produkty spożywcze w sklepach. Duża część mieszkańców stanu Nowa Południowa Walia w Australii zmaga się z myszami. Problem jest tak poważny, że ślady obecności zwierząt są znajdowane na ciałach pacjentów miejscowego szpitala.
Wraz z wyższą temperaturą, powyżej pięciu stopni Celsjusza, pojawiły się w Polsce kleszcze. Właściwy ubiór, repelenty i szczepienie – to sposoby, które mogą nas przed nimi ochronić.
Częsta sezonowość wirusowych infekcji dróg oddechowych wywołała nadzieję, że nawet jeśli wirus SARS-CoV-2 pozostanie aktywny przez wiele lat, będzie powodować wzrost zachorowań w określonych sezonach roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała pierwszy raport na temat wpływu pogody i klimatu na pandemię COVID-19.
Jeszcze do końca tygodnia w Polsce będzie panować lekko zimowa pogoda. W prognozach widać jednak zmianę. - Za tydzień odczujemy wyraźne ocieplenie - mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
Naukowcy nie mają dobrych wieści - śniegu w Alpach jest coraz mniej. Przez 50 lat okres, w którym każdej zimy na terenach poniżej dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza leży śnieg, zmalał o blisko miesiąc. Ten trend ma postępować.
Mieszkanka Florydy na trzy tygodnie przed porodem zaszczepiła się jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. U jej nowo narodzonego dziecka wykryto przeciwciała. To pierwszy udokumentowany przypadek narodzin dziecka z odpornością na COVID-19 po zaszczepieniu matki. Na razie nie wiadomo, jak długo przeciwciała będą skuteczne.
W piątek w niemal całym kraju możliwe są przelotne opady śniegu, ale nie zabraknie przejaśnień. Miejscami wiatr będzie silniejszy, potęgujący odczucie zimna.
Przez południowo-wschodnie regiony Stanów Zjednoczonych przeszły silne burze. W Alabamie i Missisipi doszło do kilkunastu potężnych tornad, które spowodowały sporo strat materialnych. Burze przyniosły ze sobą także intensywne opady deszczu.