Najnowsze

Najnowsze

Eta uderzyła we Florydę. Może to zrobić jeszcze raz

Burza tropikalna Eta, przynosząc porywisty wiatr i ulewny deszcz, dotarła na Florydę. USA to kolejny kraj zaatakowany przez żywioł. Co gorsza, Eta nie zamierza szybko opuścić okolic Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Według prognoz w amerykański stan uderzy jeszcze raz, a wcześniej ponownie da o sobie znać na Kubie.

Łagodny przebieg COVID-19. Siedem grup objawów choroby

Austriaccy naukowcy wyodrębnili siedem różnych grup objawów choroby COVID-19 o łagodnym przebiegu. U niektórych badanych objawy pozostawiły zmiany w układzie odpornościowym czy komórkach krwi, nawet do 10 tygodni. Zdaniem specjalistów wyniki opracowania pomogą w pracach nad szczepionką.

Wirusolog: najważniejsze, żeby jak najwięcej osób pozostało w domach

Od soboty obowiązują w Polsce nowe restrykcje związane z ograniczaniem liczby zakażeń koronawirusem. Zdaniem profesor Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, na efekty wprowadzonych w Polsce obostrzeń trzeba poczekać około dwóch tygodni. - Dzisiaj 70 procent zakażeń to są przede wszystkim zakażenia domowe, najtrudniejsze do opanowania - mówiła.

Pogoda na 5 dni: "zgniły wyż" przynosi chmury i zamglenia

Za sprawą zalegającego nad Polską typowo jesiennego wyżu nadal czekają nas dni pełne chmur i zamgleń. Zrobi się też coraz chłodniej. Będą miejsca, gdzie w połowie tygodnia temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgnie zaledwie 5 stopni Celsjusza.

Piekielne chmury nad Miastem Aniołów

Ciemne chmury, jakie pojawiły nad Los Angeles, były zwiastunem zmiany pogody. Według prognoz amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) przez weekend w całej Kalifornii może intensywnie padać deszcz, a w wyżej położonych regionach tego stanu niewykluczone są opady śniegu.

Błoto pochłonęło całą wioskę. Eta wciąż niebezpieczna, teraz zagraża Kubie

Co najmniej 150 osób zginęło lub zaginęło w wyniku osunięć ziemi w Gwatemali, z tego około stu w jednej wiosce Queja. To niejedyne ofiary śmiertelne huraganu Eta, który w Meksyku zabił co najmniej 20 osób, a w Hondurasie - 23. Teraz żywioł, zmierzający między innymi w kierunku Kuby, nieco osłabł, ale nad Morzem Karaibskim może odzyskać swą niszczycielską siłę.

Rosyjsko-japońskie badania: SARS-CoV-2 uszkadza czerwone krwinki

Badania naukowców z rosyjsko-japońskiego zespołu wykazały, że koronawirus SARS-CoV-2 uszkadza czerwone krwinki i może hamować proces ich odnowy. Ich utrata wiąże się z poważnymi konsekwencjami takimi jak niedotlenienie czy zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.

Tysiące morsów zaobserwowanych na rosyjskim wybrzeżu

Na wybrzeżu Morza Karskiego zaobserwowano ogromną liczbę morsów arktycznych (Odobenus rosmarus). Według naukowców może być to znak, że populacja tępiona przez stulecia wreszcie zaczęła się odradzać. Wciąż jednak istnieje niepokój związany z drastycznie malejącą pokrywą lodową Arktyki.

Zbadali płuca zmarłych na COVID-19. "Nawet jeśli ktoś wyzdrowieje, uszkodzenia mogą być znaczące"

Badanie płuc osób, które zmarły na COVID-19 wykazało, że prawie 90 procent z 41 pacjentów miało kilka cech charakterystycznych tylko dla COVID-19. Jedną z nich było rozległe krzepnięcie krwi z tętnic płucnych i żył. Poza tym niektóre komórki płuc były nienaturalnie duże i miały wiele jąder. - Nawet jeśli ktoś wyzdrowieje, uszkodzenia mogą być znaczące - przestrzega profesor Mauro Giacca, współautor badań.