Idzie zima, czas więc rozpocząć sezon wylegiwania się w saunie. Na pewno nie będą to stracone minuty. Naukowcy dowodzą, że wysoka temperatura panująca w jej wnętrzu pomaga uporać się z chorobami serca i uwalnia hormony szczęścia.
Cygnus X-1 to potężna czarna dziura znajdująca się w pobliżu aktywnych formacji gwiazd Drogi Mlecznej. Ma aż 700 lat świetlnych średnicy. Naukowcy NASA wyjaśniają, co przedstawia ilustracja powstała dla zobrazowania ich ustaleń. Cygnus X-1 zjada na niej gigantyczną gwiazdę.
Archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości kuchni w królewskim pałacu Majów sprzed ponad 1000 lat. Pomieszczenie ma 40 metrów długości i 14 szerokości. Nie powstydziłby się jej nawet najbardziej wykwintny szef kuchni.
Satelitę nazwano NPP, a 21 listopada umieszczono na nim najnowszą technologię do fotografowania naszej planety (VIIRS). Już w dwa dni później NASA opublikowała zrobione przy pomocy innowacyjnego urządzenia zdjęcia. Zaprezentowana przez agencję kosmiczną fotografia przedstawia wybrzeża Florydy.
Najdokładniejszy zegar świata odmierza czas na podstawie sygnałów wysyłanych przez pulsary. Jest sto razy dokładniejszy od czasomierzy atomowych. Jego inauguracja odbędzie się w piątek w Gdańsku.
Pierwsze pingwiny uratowane z wycieku ropy naftowej ze statku Ren, który w październiku osiadł na rafie u wybrzeży Nowej Zelandii, zostały we wtorek wypuszczone na wolność.
Woda w Tajlandii powoli zaczyna opadać. Eksperci zaczynają oceniać zniszczenia starożytnych świątyń, dokonanych przez największą powódź od pół wieku. I nie mają dobrych wieści.
W najbliższy piątek nadarzy się okazja do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Niestety, nie z terenu Polski. Zobaczą je mieszkańcy najdalej na południe wysuniętych połaci globu.
W czwartek i piątek pogoda niewiele się zmieni. Ale niespodzianki czekają nas w kolejnych dniach. W niedzielę w Sudetach będziemy mieli do czynienia ze zjawiskami fenowymi, a na Bałtyku siła wiatru wzrośnie do 10 stopni w skali Beauforta. Co jeszcze zdarzy się w pogodzie?
40 procent oliwy, sprzedawanej w supermarketach we Włoszech, zawiera pleśń, 16 procent wyprodukowano z zepsutych oliwek, a 8 procent jest przestarzała - takie są wyniki badań, przeprowadzonych przez trzy rolnicze stowarzyszenia.
Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stacja śledzenia lotu satelitów w australijskim Perth nawiązała kontakt z rosyjską sondą Fobos-Grunt. To pierwszy sygnał, jaki odebrano z Ziemi od chwili rozpoczęcia tej misji na Marsa 8 listopada.
Setki samochodów zablokowanych na autostradzie i kierowcy zmuszeni spędzić noc w aucie. Powód? Burza śnieżna skutecznie uniemożliwiła poruszanie się po północno-zachodnich Chinach.
Nad Europą północną, Hiszpanią i Basenem Morza Śródziemnego zalegają układy niżowe. Pozostałą część kontynentu obejmuje potężny wyż z centrami nad Polska i Rosją i Bałkanami.
Prawie przez całą jesień towarzyszą nam mgły. Pojawiają się wieczorem, kiedy kładziemy się spać i witają nas rano. Sprawiają, że codzienny pejzaż - nieraz monotonny - staje się tajemniczy i pełen uroku. Najlepiej widać to nad wodą.
Cztery osoby zginęły w nocy z wtorku na środę w wyniku osunięć ziemi po gwałtownych ulewach w rejonie miasta Mesyna na Sycylii - podał przedstawiciel miejscowej Obrony Cywilnej. Kilka osób wciąż jest poszukiwanych.
Nad ranem gdzieniegdzie utrzymywać się będą mgły i zamglenia. Potem się rozpogodzi. Jedynie Polska północno wschodnia będzie pochmurna. Warunki do podróżowania w całym kraju będą dobre.
W środę początkowo na wschodzie kraju pojawią się mgły i zamglenia, ale na Lubelszczyźnie i Podlasiu pełne zachmurzenie utrzyma się także w ciągu dnia. Najwięcej słońca będzie na południowym zachodzie kraju, tam też termometry zanotują najwyższe wartości temperatury.
Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło we wtorek środkową część Boliwii - podała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma doniesień o ofiarach. Niewielkie drgania był odczuwalne w krajach sąsiednich.
Do 30 listopada można zgłosić swoje ulubione drzewo do konkursu ekologicznego Klubu Gaja na Drzewo Roku. To druga edycja konkursu. w ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku uzyskał dąb Grot z Dęblina.
Huragan o imieniu Kenneth szalejący na wschodnim Pacyfiku osiągnął we wtorek 4 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Jest to rzadkie zjawisko o tej porze roku. Sezon huraganowy w tej części świata już się kończy.
U nas zima tuż tuż, a na półkuli południowej wiosna. Zaczęła się własnie na skutej lodem Antarktydzie. W tamtym klimacie oznacza to, że w ciągu dnia jest widno, warstwa śniegu i lodu jest trochę mniejsza, a otaczające ją morze kwitnie.
Burze, ulewne deszcze i silny wiatr od wtorku dokuczają katalońskiej prowincji Girona na północnym wschodzie Hiszpanii. Fale na wybrzeżu dochodzą do 3,5 metra. W środę odwołano zajęcia szkolne, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego. Woda zalewa lokalne drogi.
Idą zmiany! Duże zmiany w pogodzie. Od września Polska znajduje się pod wpływem kolejno rodzących się i zanikających wyżów. W atmosferze panował spokój, życie urozmaicały jedynie niskie chmury Stratus i mgły, morza mgieł, mżawki. Ziemia nie zaznała deszczu. Koniec tego.
Właściciele kolejek linowych i wyciągów w Beskidach szykują się do sezonu zimowego. Brygady remontowe kończą przeglądy i konserwacje. Na najbardziej uczęszczanych stokach kolejki są w stanie przewieźć nawet 2,4 tys. narciarzy w ciągu godziny.
Listopadowe mgły pojawiły się w całej Europie, jednak w niewielu miejscach zjawisko to wygląda tak bajkowo, jak w szwajcarskich dolinach. Zobaczcie galerię zdjęć.
Europa zmaga się z suszą. W Holandii w listopadzie spadło tylko ok. 4 litrów na metr kwadratowy deszczu, choć norma dla tego miesiąca wynosi 90. Wielu z nas cieszy się, że jesień jest pogodna i nie tęskni za deszczem, nie zdając sobie sprawy z tego, że w Polsce też panuje susza.
Sezon narciarski tuż-tuż. W Beskidach działa już pierwsza armatka śnieżna, ponadto pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą powstaje niewielki stok, który być może będzie czynny już w weekend. Narciarze szusujący w Tatrach będą natomiast mogli wykupić karnet "TatrySki", który pozwoli im korzystać z pięciu ośrodków narciarskich.
Pustynny krajobraz "czerwonej planety" nie jest tak martwy, jak do tej pory sądzono. Porywisty wiatr nie tylko wzbudza piach, ale też sprawia, że przesuwają się ogromne wydmy.