Najnowsze

Najnowsze

Dramat ofiar trzęsienia wygrywa

Marcowe trzęsienie ziemi w Japonii i następująca po nim fala tsunami, która wyniszczyła Kraj Kwitnącej Wiśni, pochłonęły ponad 20 tysięcy ofiar. Miliony ludzi natomiast straciło swój dobytek. Dramat Japończyków opisywały media na całym świecie. Obrazy przedstawiające grozę tamtych dni wygrywają prestiżowe konkursy fotograficzne.

Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopni w skali Richtera nawiedziło w sobotę północny-wschód Japonii. Nie ma informacji o ofiarach. Władze nie ogłosiły ostrzeżenia o tsunami.

Ekologia: będziemy kroczyć tą drogą

Chciałem podziękować za pozytywne zdanie o magazynie Dobre Klimaty. Ja również zagłębiając się w tematy ekologii, odkrywam ile dobra jeszcze nie wykorzystanego znajduje się w przyrodzie. Będziemy kroczyć tą drogą.

Front burzowy: niebezpieczny i imponujący

Po gwałtownych zjawiskach meteorologicznych tego tygodnia macie zapewne dość informacji na temat frontów burzowych, opadów atmosferycznych i silnych wiatrów. Warto jednak rzucić okiem na zdjęcia Reporterów24, przedstawiające ostatnie, ciekawe zjawiska.

Dziś będziemy senni i wrażliwi

Bałkany, Rosję, Wyspy Brytyjskie i Islandię obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przeważająca część Polski znajduje się pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii, tylko na południu kraju zaznacza się pogodny klin wysokiego ciśnienia.

Lipiec zmienia imię na "Lipcopad"

Lipiec powinien zmienić imię na "Lipcopad", twierdzi internautka @rozalka25. I trudno nie przyznać jej racji. Przed nami kolejny mokry i chłodny weekend, a mamy przecież lato! Wszyscy czekamy na minimum 26 st. C i piękne słońce, a czekając, narzekamy. I słusznie!

Burzowy tydzień okiem Doroty Gardias

W tym tygodniu w Polsce dominowały intensywne opadu deszczu i burze, więc tym właśnie zjawiskom i ich skutkom poświęcony jest odcinek. Przyglądamy się też kolejnej partii chmur, a w szczególności obłokom o nazwie Cumulonimbus mammatus, czyli kłębiastym chmurom deszczowym z wymionami.

W prawdziwie żółwim tempie... o kuli

Żółw, któremu trzeba było amputować przednią kończynę, porusza się teraz za pomocą nietypowej protezy - obracającego się kółka przypominającego te, które przymocowane są do krzeseł biurowych.

Zimno i mokro, ale bez burz

Żegnamy burze. Sobota ma być deszczowa i pochmurna, ale grzmoty powinny przestać nękać nasz kraj. Synoptycy zapowiadają, że niebo nawet nieco się przejaśni. Niestety, ma też mocniej wiać i będzie chłodniej.

Delfin cudotwórca sam się wyleczy

Amerykański naukowiec opisał przypadki bardzo poważnych zranień delfinów przez rekiny. Ugryzienia, wśród których były i takie wielkości piłki do koszykówki, regenerowały się w ciągu tygodni, nie pozostawiając po sobie śladu. Delfiny nie były zdeformowane, nic ich nie bolało, a w ich rany nie wdało się zakażenie. Zdolność do samouzdrawiania się delfinów może okazać się przydatna dla ludzi.

Bezgłośny krzyk w symfonii życia

Czy wiesz, że słonie komunikują się ze sobą poprzez infradźwięki, niesłyszalne dla człowieka a słyszalne dla słoni znajdujących się wiele kilometrów dalej? Czy wiesz że samce pająków muszą grać jak na harfie na sieci samicy pająka, by uniknąć zjedzenia? Dotąd dźwięki wydawane przez zwierzęta były pomijane jako niezrozumiałe. Po raz pierwszy w historii filmów dokumentalnych dotyczących życia zwierząt, język zwierząt został ujawniony.

Sobota: lepiej do kina, niż na plażę

Nad polskim Wybrzeżem zapowiada się sobota pełna przelotnego deszczu i przejaśnień. Nad jeziorami nie ma co spodziewać się słońca - wyjrzy zza chmur tylko gdzieniegdzie. W kurortach europejskich od świtu do zmierzchu upalnie. Pogoda drastycznie pogorszy się tylko w Chorwacji.

Żagle? Wyłącznie w Grecji

W sobotę na Bałtyku, na polskich jeziorach i w Chorwacji żeglujący nie mają czego szukać. Lepiej, żeby miłośnicy tego rodzaju aktywności pomyśleli o wypoczynku w Grecji.

Toksyczny amoniak 200 metrów od domów

Odpady aluminiowe, które składowane są w Kraśniku, pod wpływem kontaktu z pochodzącą z ostatnich ulew wodą, wydzielają szkodliwy amoniak. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpady wkrótce zostaną wywiezione.

Ostatnie burze: miesięczna norma w cztery dni

Jest poniedziałek 18 lipca 2011 roku. 984 hPa - takie ciśnienie ma ośrodek niżowy znad Szkocji, z którym związany jest, przechodzący przez Polskę chłodny front atmosferyczny. To on przyniesie ulewne deszcze, potężne podmuchy wiatru, grad i trąby powietrzne. W cztery dni spadnie więcej deszczu, niż w ubiegłych latach w całym lipcu.

Niesie powódź, choć nawet nie dotyka lądu

Dora jest czwarta w tym sezonie. Huragan na razie trzyma się w bezpiecznej odległości od wybrzeży Meksyku i USA, ale z godziny na godzinę rośnie w siłę i niekorzystnie wpływa na pogodę w południowo-zachodnich stanach. To właśnie przez nią regiony te nawiedza więcej burz i deszczy, a ich mieszkańcom grozi powódź.

Polska rodzina zgubiła się przez GPS

W piątek rumuńskie służby ratownicze odnalazły 34 belgijskich skautów, którzy zgubili się w lesie na zachodzie Rumunii. W ciągu tej samej nocy uratowana została też polska para z dzieckiem, która zabłądziła w górach w centrum kraju.

Najlepsi surferzy tańczą na falach

34 najlepszych surferów świata zjechało w piątek do RPA. Właśnie rozpoczęli swoje światowe tournee. Na inauguracji pokazali komplet swoich umiejętności.

Milion złotych strat w Rozogach

Jeden milion złotych wyniosły straty po nawałnicy, jaka przetoczyła się w środę nad gminą Rozogi w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie). Wichura uszkodziła tam 91 budynków, w tym 46 mieszkalnych, a mieszkańcy Rozóg wciąż nie mają prądu.

Weekend będzie chłodny i pochmurny

W weekend burze nas nie opuszczą, a temperatura nie będzie zniewalająca. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 25 st. C. W większości regionów kraju niebo spowiją chmury, z których na pewno pokropi deszcz.

16 tys. strażaków w akcji, ponad 5,5 tys. interwencji

Straż pożarna cały czas walczy ze skutkami nawałnic, które od środy przechodzą przez Polskę. Do tej pory strażacy interweniowali już ponad 5,5 tys. razy - poinformował na rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

"W górach jest wszystko, co kocham"

Jeśli nie nie morze to... góry. Polacy decydując się na urlop w kraju nadal chętnie podróżują na południe, gdzie ukształtowanie terenu daje wiele możliwości na aktywny wypoczynek. Reporterzy24, miłośnicy gór, zdają fotorelację ze swoich górskich aktywności.

Upały w USA. Zmarły co najmniej 22 osoby

Fala niebezpiecznych upałów, która początkowo objęła swoim zasięgiem środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone, w czwartek znalazła się na wschodzie kraju. Na wschodnim wybrzeżu Amerykanie odnotowują rekordowo wysokie temperatury. W wyniku letnich upałów zmarły co najmniej 22 osoby. Sytuacja jest podobna do tej z 1995 roku, kiedy to zmarło ponad 700 osób.

W piątek pogoda złagodnieje

W piątek pogoda się uspokoi, ale nie znaczy to wcale, że wyładowania atmosferyczne już za nami. Burze tylko zelżeją, należy się ich spodziewać na północnym-wschodzie, we wszystkich regionach nadmorskich, a także w zachodniej części kraju. Przejaśnienia głównie w okolicach Olsztyna, w centrum, na południu i południowym-wschodzie.

Łódkę lepiej zostawić w porcie

Nad polskim wybrzeżem i na jeziorach w piątek będzie intensywnie padać, dlatego łódkę lepiej zostawić w porcie. Na otwartym morzu spodziewać się należy istnej pogodowej huśtawki. W Grecji warunki do żeglowania będą naprawdę dobre, a w Chorwacji pogoda trochę się pogorszy.

Morze to zły wybór na początek weekendu

Zarówno na zachód, jak i na wschód od Wybrzeża Gdańskiego popada, a w samym Trójmieście zagrzmi. Podobnych warunków pogodowych należy się spodziewać również nad polskimi jeziorami. W kurortach europejskich będzie gorąco, choć w stosunku do poprzednich dni upał odpuści. Na plażach świata tym razem obejdzie się bez opadów.