Europę północną i wschodnią obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże. Polska jest pod wpływem klina wyżowego, tylko na zachodzie zaznacza się zatoka niżowa.
Brzydki powyborczy poniedziałek w Polsce. Pogodny pozostanie jedynie wschód kraju. Niskie i spadające ciśnienie niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Pogoda w Polsce nie będzie sprzyjać wypoczynkowi. Nad krajem zalega chłodne i wilgotne powietrze. Na urlop najlepiej udać się na Wyspy Kanaryjskie. Tam świeci słońce, a morze nadal sprzyja kąpielom.
W poniedziałek należy spodziewać się kiepskich warunków żeglarskich na morzu i jeziorach. Będzie silnie wiało, dodatkowo popada, a temperatura będzie niska.
We wrocławskim Ogrodzie Botanicznym odbył się w niedzielę VIII Dolnośląski Festiwal Dyni. Główną atrakcją był konkurs na największą dynię. Zwyciężczyni "Naśka" osiągnęła 451,5 kg. Okazuje się, że daleko jej do europejskiej mistrzyni, która pobiła rekord 750 kg.
Prawie 150 tys. osób skorzystało dotychczas z oferty Karty Tatrzańskiej uprawniającej do szeregu bonifikat na atrakcje turystyczne Podhala. Karta jest bezpłatna i oferuje szereg zniżek na atrakcje regionu. Rusza jej nowa wersja na sezon zimowy.
Nadchodzącej doby Polska dostanie sie pod wpływ głębokiego, aktywnego i rozległego niżu z centrum nad Morzem Norweskim. Niż dostał imię Jörn, jak Wiking. I poczyna sobie ów układ w północnej Europie jak dawny wojownik.
Jaki będzie październik? Krótko można odpowiedzieć, że chłodny. Przez najbliższe 16 dni maksymalna temperatura jaką zobaczymy na termometrach to 18 stopni Celsjusza. Najniższa jaką zobaczymy to 6 stopni.
Jova stała się huraganem, a Irwin stracił na sile i jest teraz sztormem tropikalnym. Jednak oba zjawiska pogodowe, które wytworzyły się blisko siebie, wspólnie zagrażają wybrzeżom Meksyku. Słabnący Irwin już uderzył w ląd, w przeciągu 48 godzin dogoni go Jova.
Na Kasprowym Wierchu i w Zakopanem, gdzie nadal leży śnieg, panuje minusowa temperatura. Odpowiada za to masyw chłodnego powietrza, który znajduje się obecnie nad Europą. Oznacza to, że biały puch poleży trochę dłużej niż można się było spodziewać.
Na Słowacji, w Czechach i Niemczech w nocy z piątku na sobotę znacznie spadła temperatura, miejscami do kilku stopni poniżej zera, a w Bawarii, Karkonoszach i Tatrach spadł śnieg.
To, że pada w październiku w Polsce, to norma. Normą już nie jest taka pogoda na Florydzie, gdzie o tej porze roku spore dawki słońca wciąż umilają życie mieszkańcom. W ten weekend jest inaczej. Silny wiatr i obfite deszcze nękają wybrzeże i nie zapowiada się, żeby miały przestać.
Tajfuny zebrały krwawe żniwo na Filipinach. Nesat i Nalgae, które przez ostatnie dwa tygodnie nękały Zachodni Pacyfik, spowodowały śmierć co najmniej 101 Filipińczyków. Tysiące ludzi musiało szukać schronienia w ośrodkach ewakuacyjnych - poinformowały w niedzielę władze.
Zdjęcie trwającej dwa dni burzy piaskowej zostało zrobione przez satelitę NASA Terra. Zjawisko pogodowe o dużym natężeniu miało zasięg kilkuset kilometrów i przeszło nad Afganistanem.
Mieszkańcy siedmiu wiosek zostali niespodziewanie odcięci od świata w sobotę wieczorem przez rzekę Nandu w Chinach. Lokalne władze zarządziły ewakuację zagrożonych przez wodę terenów. Teraz Chińczycy oczekują, aż woda opadnie i będą mogli wrócić do domu. Na razie nie wiadomo, jakie straty spowodowała powódź.
W niedzielę w Polsce warunki drogowe będą zróżnicowane. Miejscami pokropi, czasem wyjrzy słońce. Kierowcy w całym kraju powinni uważać na silne podmuchy wiatru.
Na wybory zabierzcie parasolki. W ciągu dnia nie zabraknie opadów deszczu w większości regionów Polski. Wybierając się na głosowanie nie zapomnijcie też ciepło się ubrać.
W niedzielę na dobre warunki żeglarskie można liczyć na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Gorsza pogoda będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej i na wodach Greckich. Tam popada i zagrzmi.
W nocy będziemy mieć szansę zobaczyć niezwykle aktywny rój meteorów zwanych Drakonidami. W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet 800 spadających gwiazd. Jednak w obserwacji może zaszkodzić pogoda: pochmurne niebo i chłód.
Najlepszymi specjalistami od pogody od wieków są górale. Dlatego reporter TVN24 wybrał się w góry, żeby usłyszeć, jaka w Polsce będzie zima. - Jesień idzie ku zimie, trzeba siec, bo zima będzie spiec - mówi Kuba Gołdyn, góral ze Szczyrku.
Gwałtowne burze i nawałnice nawiedziły Chrowację w piątek wieczorem. Znany jest już bilans ofiar: 4 osoby nie żyją, a 16 jest hospitalizowanych. Wiatr pozrywał dachy domów, poprzewracał drzewa. Z powodu piorunów bijących w budynki wybuchło kilka pożarów. Wciąż trwa obliczanie strat po przejściu kataklizmu.
- Makiety żyjących w Tatrach zwierząt stanęły przy drodze do Morskiego Oka. Mają one wzbudzać wśród turystów refleksję i przypominiać o zagrożonych gatunkach egzystujących w polskich górach - powiedział Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W nocy z piątku na sobotę m.in. w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu spadło ok. 2 cm śniegu. - Przyczyniła się do tego zatoka chłodnego powietrza, która obecnie znajduje się nad Europą - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek synoptyk TVN Meteo. W wyniku wychłodzenia zmarł mężczyzna, który wcześniej spożywał alkohol.