Najnowsze

Najnowsze

Spójrz w niebo. Zobaczysz kometę

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.

Ostatni dzień lata jednym z najładniejszych

Lato tego roku dało nam sporo powodów do narzekań. Ale za to żegna się z nami ciepło. Czwartek tylko na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim upłynie pod znakiem deszczowych chmur. W centrum nie będzie padać i wyjrzy słońce, a na południu i południowym wschodzie będzie pogodnie.

W czwartek zostaw łódkę w porcie

W czwartek deszcz spadnie na pokłady łódek tych żeglarzy, który zdecydowali się spędzić czas na Bałtyku. Synoptycy prognozują opady również nad polskimi jeziorami. Najlepsze warunki będą miały wilki morskie w Grecji i w Chorwacji.

Chmury zawisną nad europejskimi kurortami

W czwartek pogoda w europejskich kurortach zdecydowanie nie będzie ciekawa. Pochmurne niebo będzie dosłownie w każdej lokalizacji. Deszcz spadnie w Polsce, a burze nawiedzą nawet Turcję i Cypr.

Płynie do nas niż znad Skandynawii

W ciągu najbliższej doby klin wyżowy osłabnie i północna część Polski znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie (PPm) znad Morza Północnego.

Ten grzyb z alkoholem zabija

Borowik szlachetny jest bez wątpienia królem polskich lasów, ale ma też liczną świtę. Poznajcie, dzięki zdjęciom Reporterów 24, członków rodziny królewskiej, borowika ponurego i sosnowego.

Ophelia samodzielnie włada Atlantykiem

Połowa sezonu huraganowego na Atlantyku za nami. Obecnie po wodach tego oceanu hula jedynie sztorm tropikalny Ophelia, który zbliża się do Małych Antyli. Meteorolodzy wciąż dyskutują, czy zjawisko ma szanse przekształcić się w huragan.

Wyspa napędzana kokosem i słońcem

Kokosy i słońce wkrótce zapewnią całą niezbędną energię elektryczną grupie wysp Tokelau na południowym Pacyfiku. Do sprawnego działania mieszkańcy będą używać... 200 orzechów dziennie. Takich ekologicznych wysp jest więcej.

Prawie 100 ofiar trzęsienia ziemi w Indiach, Nepalu i Tybecie

Do 98 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi na północy Indii, w Nepalu i Tybecie - poinformowały w środę władze. Trwa ewakuacja rannych z trudno dostępnych regionów w Himalajach. Wstrząsy odczuwalne były nawet w indyjskiej stolicy Delhi.

Na Sumatrze słonie to szkodniki

Słonie na Sumatrze przegrywają w starciu z ludźmi. Rolnicy wycinają coraz większe powierzchnie lasów, co pozbawia zwierzęta ich własnego ekosystemu. W rezultacie słonie wkraczają na pola uprawne i traktowane są jak szkodniki.

Przed nami przyjemne dni

Wygląda na to, że Wyż Azorski sięgnie klinem po Europę Środkową, a w owym klinie powstanie kolejny, nieco słabszy wyż. I tenże zagwarantuje nam dobrą, stabilną pogodę, bez opadów deszczu i innych niekorzystnych zjawisk.

Wielka woda płynie do Jangcy

Co najmniej 70 osób poniosło śmierć, ponad 30 uznano za zaginione, a ok. 1,2 miliona ewakuowano z powodu ulewnych deszczy padających od tygodnia w kilku prowincjach Chin.

Bałtyk najpiękniejszy jest po sezonie

Bałtyk swoją atrakcyjnością zachwyca nie tylko w sezonie. W końcówce lata również możemy cieszyć się pięknem zachodzącego słońca, na plaży spotkać zakochane pary, a przy brzegu zobaczyć fokę. Uroki prawie jesiennego morza uchwycili Reporterzy 24.

Płynie do nas cieplejsze powietrze

Europę Północną i Bałkany obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże z centrami nad Atlantykiem, Austrią i Ukrainą. Polska jest pod wpływem pogodnego klina wyżowego.

Schyłek lata w pełnym słońcu

Reporterzy 24 uwieczniają ostatnie dni lata. Na Kontakt Meteo napływają zachwycające feerią barw zdjęcia roślin, które wcale nie wyglądają, jakby brakowało im słońca.

Polskie plaże idealne na spacer

Polskie Wybrzeże w środę będzie sprzyjać wszystkim tym, którzy zamiast się wylegiwać, wolą odbywać niespieszne spacery opustoszałymi plażami. Nad Bałtykiem nie będzie padać, a temperatura utrzyma się na poziomie 18-19 st. Celsjusza.

Jesień nie sprzyja nauce: prawda czy fałsz?

Informacje dotyczące pogody przekazywane są nam z pokolenia na pokolenie. Jednak nie wszystkie są prawdziwe. Najnowsze badania naukowe pozwalają walczyć z mitami , ale też potwierdzają ludowe prawdy.

Muszla sprzed 60 mln lat widziała El Niño. Przynosi bardzo dobrą wiadomość

El Niño, zespół pasatów który powoduje powstanie m.in. huraganów i wpływa na pogodę na całym świecie, istniał już dziesiątki milionów lat temu - dowodzą ostatnie ustalenia naukowców. Część meteorologów obawia się, że globalne ocieplenie zatrzyma go z nami na stałe. Tak jednak być nie musi, czego dowód noszą skamieniałe małże sprzed 60 mln lat.

Na niebie ujrzycie Urana. I nie tylko

- Planeta Uran zbliża się do opozycji ze Słońcem, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec ją na niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Słońce, Ziemia i Uran ustawią się w jednej linii dokładnie 27 września, ale już teraz warto zacząć przygotowania do obserwacji. Potem równie dobra okazja trafi się za rok.

1011 urodziny Bartka i zbiórka na prezent

W sobotę odbędzie się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem się Bartka, najsłynniejszego polskiego dębu. Inauguracja akcji odbędzie się podczas imprezy 1011 urodzin pomnika przyrody.

Czy rude wiewiórki zginą? To winowajca

O szarym pogromcy rudej wiewiórki mieszkającej w Polsce, słyszymy nie od dziś. Amerykańskie krewniaki są większe i silniejsze, a do tego błyskawicznie przystosowują się do nowych warunków środowiska. Film prezentujący okaz tego gatunku zamieściła Reporterka 24, kasiewusa.

Kanczendzonga przyglądała się trzęsieniu ziemi

Helikoptery ratunkowe poleciały w Himalaje na poszukiwanie ludzi, którzy ucierpieli w niedzielnym trzęsieniu ziemi. W Indiach, Nepalu i Tybecie zginęły w sumie 82 osoby. Większość ofiar znaleziono w okolicach epicentrum trzęsienia ziemi, w turystycznie popularnym stanie Indii, Sikkim.

Taksówką w kosmos

W ciągu najbliższych dwóch lat NASA chce wydać 1,6 miliarda dolarów na latające w przestrzeni kosmicznej taksówki. Brzmi nieco nieprawdopodobnie, ale to prawda. Teraz agencja będzie kompletowała systemy – wyrzutnie statków kosmicznych, operatorów naziemnych i powietrznych.

Chińczycy coraz bliżej stworzenia stacji kosmicznej

W przyszłym tygodniu Chińczycy rozpoczną przygotowywanie się do wystrzelenia modułu stacji kosmicznej, Tiangong 1 (Niebiański Pałac), który ma być próbą stworzenia stacji kosmicznej. Chiny zrobią w ten sposób krok zbliżający ich do dwóch światowych kosmicznych potęg – Rosji i Stanów Zjednoczonych.