Najnowsze

Najnowsze

Ci narciarze razem mają 174 lata

Razem mają 174 lata i jednym głosem mówią: sport to zdrowie. Słowaccy bracia, podczas lokalnych zawodów narciarskich, podbili serca publiczności i mediów.

Polka na tropie nieznanego. Czym jest czarna energia?

Polska uczona rozpoczyna badania terra incognita współczesnej fizyki i astronomii. Czarna energia - najprawdopodobniej istnieje i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Wszechświat, ale nikt nie wie, jakie ma właściwości. Bożena Czerny zamierza ją zbadać, przyglądając się kwazarom.

Śmierć z kosmosu? Łatwiej wygrać w totka

Obawiamy się, że życie odbierze nam nacierający na Ziemię kosmiczny obiekt. Tymczasem o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zginiemy od zwykłych fajerwerków niż od asteroidy. Co ciekawe - naszemu życiu o wiele bardziej niż pożar zagraża... spacer.

Znaleźli sposób na błyskawiczne trzeźwienie

Być może już niedługo nie trzeba będzie liczyć wypitych drinków na imprezach. Żeby błyskawicznie oczyścić organizm z nadmiaru procentów, wystarczy połknąć jedną kapsułkę - obiecują naukowcy. Opracowany przez amerykańskich badaczy specjalny koktajl enzymów metabolizujących alkohol na pijane myszy wpłynął znakomicie.

Legenda głębin niebawem znów w grze

Alvin, najbardziej zasłużony batyskaf świata, niebawem opuści warsztat i znów zanurzy się głęboko, głęboko pod wodę. Kończy się generalny remont, dzięki któremu statek będzie mógł między innymi schodzić 2 km głębiej niż dotychczas.

Planetoida rekordowo blisko Ziemi

15 lutego, dokładnie o 20.25 naszego czasu, planetoida 2012 DA14 przeleciała 34 100 km od centrum Ziemi. Jeszcze nigdy astronomowie nie zaobserwowali obiektu tego typu, który tak mocno zbliżyłby się do naszej planety. Ryzyka zderzenia nie było.

Przetrzymają zero absolutne i zabójcze promieniowanie. Przetrwają nawet w Kosmosie

Często mówi się, że to karaluchy przetrwają wszystko, nawet wybuch atomowy. Jednak w konkurencji o tytuł najbardziej odpornego stworzenia na Ziemi te owady muszą ustąpić pierwszeństwa niepozornym i mało znanym organizmom - niesporczakom. To niespełna milimetrowe bezkręgowce, które bez szwanku znoszą najbardziej ekstremalne warunki: skrajne temperatury i ciśnienie, brak wody czy zabójcze dawki promieniowania.

Naukowcy potwierdzają: to był meteoryt

Naukowcy z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego potwierdzają, że odłamki znalezione w pobliżu jeziora Czebarkuł w obwodzie czelabińskim mają cechy meteorytu. Badania wykazały, że to chondryt zawierający 10 proc. żelaza. Meteoryt ma dostać nazwę od miejsca, w którym go znaleziono.

Moda na Marsa. Kosmiczne inspiracje na wybiegu

Za sprawą NASA Mars już od dawna przestał być gorącym tematem tylko dla wąskiego grona naukowców i pasjonatów astronomii. Ostatnio wkroczył do świata mody za sprawą zdjęcia zrobionego przez łazik Opportunity, które zainspirowało amerykańską projektantkę przy tworzeniu jej najnowszej kolekcji. Okazuje się jednak, że akurat wybrany przez nią krajobraz Czerwonej Planety nie jest do końca prawdziwy.

Pod kołami ślisko, za oknami mglisto

Niedzielny poranek, a także wczesne popołudnie, przyniosły ze sobą utrudnienia dla kierowców w postaci opadów i mgieł. Z biegiem dnia aura w wielu miejscach powinna się poprawić.

W Rzymie zadrżały budynki, w Abruzzo panika

W sobotę późnym wieczorem ziemia zatrzęsła się w okolicach Rzymu. Trzęsienie miało siłę 4,8 stopnia w skali Richtera i wywołało panikę w regionie Abruzzo, który mocno ucierpiał, kiedy cztery lata temu na jego obszarze zadrżała ziemia.

Żubrów na Białorusi przybywa. Pozwolono strzelać do cieląt

Żubrów na Białorusi przybywa, jak podaje tamtejsza prasa. Tendencja wzrostowa trwa od 17 lat, dlatego też w ubiegłym roku uznano, że tych zwierząt jest w lasach zdecydowanie zbyt dużo. Pozwolono na odstrzał m.in. urodzonych jesienią cieląt, z czym nie zgadzają się białoruscy ekolodzy.

Ta bakteria tworzy bryłki złota

Istnieje bakteria, która potrafi tworzyć bryłki złota. Niezwykłą właściwość mikroorganizmu Delftia acidovorans odkryli badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster.

Polowanie na obce gatunki na Florydzie

- Prawie 70 pytonów birmańskich złapano i zabito w Parku Narodowym Everglades na Florydzie. Polowanie na te niebezpieczne gady, które stanowią zagrożenie dla ekosystemu, trwało miesiąc - poinformowali w sobotę organizatorzy.