Najnowsze

Najnowsze

Rzeki przekraczają stany alarmowe. W Płocku alarm powodziowy, Hanna odcięta od świata

Przybywa miejsc, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Nadal wzrasta poziom Wisły, szczególnie w okolicach Płocka, a także Bugu i Odry. W poniedziałek 30 gospodarstw w jednej z gmin na Lubelszczyźnie zostało odciętych od świata po tym, jak w ciągu doby Bug przybrał w tamtym rejonie pół metra. - Lokalnie mogą być problemy, ale takiego zagrożenia krajowego dla jakiejś dużej powodzi nie ma - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Najazd ślimaków-gigantów. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany

Afrykańskie ślimaki lądowe zaatakowały południową Florydę. Te mięczaki uważane są za jeden z najbardziej niszczycielskich gatunków, bo żywią się ponad 500 gatunkami roślin i zjadają niemal wszystko na swojej drodze. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany, bo potrzebują wapnia, który stanowi budulec ich muszli.

Głosujący dostaną ochronę przed słoniami

W południowoindyjskim stanie Karnataka trwają przygotowania do lokalnych wyborów. Tamtejsza komisja wyborcza, przewidując szczególnie poważne zagrożenie, postanowiła poprosić o pomoc Departament Lasów. Ma on zapewnić idącym na głosowanie ochronę przed atakiem... słoni.

Leciały na oślep. Zderzyły się z wyciągiem

Na dziesiątki martwych ptaków natykali się narciarze zjeżdżający ze słowackiego Chopoku. Najprawdopodobniej ptaki straciły życie w wyniku zderzenia z tamtejszym wyciągiem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Lody, pikniki, opalanie. Wiosna w Europie

Coraz więcej ciepła, słońca i zieleni - pogoda w weekend zachęcała do spędzania czasu plenerze. Skwapliwie skorzystali z tego mieszkańcy Europy. Zainaugurowali sezon nie tylko na desery lodowe i orzeźwiające piwo, ale nawet na opalanie.

Czerwone mrówki skuteczne jak sejsmografy

Wybór miejsca do zamieszkania przez czerwone mrówki nie jest przypadkowy. Okazuje się, że najchętniej wybieraną przez nie lokalizacją są pęknięcia w płycie tektonicznej Ziemi. Choć jest to sprzeczne z logiką, to właśnie tam najchętniej budują mrowiska.

Trzy miliony nazwisk na dnie Morza Arktycznego

Młodzi działacze Greenpeace dotarli na biegun północny, by pod grubą warstwą śniegu i lodu zatopić "kapsułę czasu". Zawiera ona blisko trzy miliony nazwisk osób popierających ruch ocalenia Arktyki.

"Nie będzie wody po szyję, raczej do pół łydki"

- Moim zdaniem teraz nie dojdzie do powodzi - zaznaczał w poniedziałek na antenie TVN24 hydrolog Janusz Żelaziński. - W tej chwili śniegu praktycznie nie ma w Polsce. Ten, który jest w górach, jest zupełnie niegroźny - argumentował. Ekspert powiedział, że w Polsce "nie będzie wody po szyję, ale raczej do pół łydek".

Zapolujcie na szóstą planetę od Słońca

W nadchodzących tygodniach warto poszukać na niebie Saturna, bo warunki do obserwowania go będą bardzo dobre. Niewykluczone, że ci, którzy posłużą się lunetą, dojrzą także pierścienie i księżyce tej szóstej od Słońca planety.

Jowisz spotkał się z Księżycem

W niedzielę w pobliżu księżycowego rogala znalazł się jasny punkt. To Jowisz zbliżył się do ziemskiego satelity na odległość około 3 stopni. Astronomiczne spotkanie na pogodnym niebie zarejestrowali internauci.

Słońce wysuszy drogi

Poniedziałkowa aura będzie sprzyjać podróżującym. Pogoda nie spowoduje żadnych utrudnień. W całym kraju ma być słonecznie i sucho.

Prognoza pogody na dziś: ogrzeje nas słońce

Pogoda zrobi co się da, żeby umilić nam poniedziałek. Powinny przypaść nam do gustu zarówno pogodne niebo, spora dawka słońca, jak i korzystny biomet w całym kraju. Do tego temperatury w niektórych miejscach sięgną nawet 20 st. C.

"Uwaga na niedźwiedzia". Miasto alarmuje

- Trzy razy wychodził z lasu, bawił się w krzakach - tak swoje spotkanie z niedźwiedziem opisał jeden z mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich w woj. dolnośląskim. Postawił na nogi lokalne służby.

Pogoda pomoże uspokoić sytuację na rzekach

Najbliższe dni nie powinny przynieść pogorszenia sytuacji na polskich rzekach. - Opady mają się wprawdzie pojawiać, ale nie będą takie intensywne - zapowiedziała Maja Popielarska. Do poprawy powinny się przyczynić dość wysokie temperatury, słońce i wiatr osuszający teren.

"Po temperaturze rzędu 20 stopni nędzne 11"

Kwiecień-plecień. Za sprawą azorsko-rosyjskiego wału wyżowego do piątku płynęło będzie do nas z południa i południowego zachodu polarnomorskie ciepło, czasem nawet wilgotne. W piątek za chłodnym frontem atmosferycznym (uwaga na burze wieczorem i w nocy!) napłynie do nas chłodniejsza masa powietrza z zachodu.

Pogoda na 16 dni: kapryśna wiosna studzi nadzieje

Kwiecień-plecień - to określenie zdaniem synoptyka Artura Chrzanowskiego najlepiej obrazuje tendencje pogodowe na drugą połowę miesiąca. Najpierw czeka nas kilka wyjątkowo ciepłych dni z temperaturami przekraczającymi 20 st. C. Potem jednak z kurtkami i płaszczami trzeba się będzie przeprosić, bo temperatury wrócą do wiosennej normy.

Odkryto najstarsze zarodki dinozaurów

Nawet 200 mln lat liczą sobie zarodki dinozaurów, które odkryto w Chinach. To czyni je najstarszymi na świecie. Jak się okazało, odnaleziono embriony lufengozaurów.