Wieczorem zagrzmiało w Warszawie oraz pomiędzy Częstochową, Kielcami a Łodzią i na Warmii i Mazurach. Synoptycy prognozują, że burze w nocy się utrzymają.
Tak dużo dwutlenku węgla w atmosferze ostatni raz było, gdy po Ziemi nie chodził jeszcze homo sapiens. Po raz pierwszy poziom dwutlenku węgla przekroczył 400 ppm - podają amerykańskie służby, cytowane przez BBC News.
- Houston. (...) Czekamy teraz, by się obrócić i mieć lepszy widok - taką informację przekazał NASA Chris Hadfield, dowódca załogi stacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie ISS doszło w czwartek do rozszczelnienia systemu chłodzenia układu zasilania. Być może w sobotę dwóch astronautów opuści ISS i spróbuje naprawić wyciek.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przełącza się z Windowsa na Linuksa - informują amerykańskie media. Zmiana systemu operacyjnego ma zapewnić stabilność i wykluczyć ataki złośliwego oprogramowania.
Londyńskie zoo pilnie poszukuje towarzyszki dla samców zagrożonego wyginięciem gatunku ryb. Mangarahara cichlid prawdopodobnie nie występują już w stanie dzikim. Znalezienie partnerki dla trzech żyjących samców to ostatnia szansa na odtworzenie gatunku.
W związku z wybuchem ekwadorskiego wulkany Tungurahua władze rozdały okolicznym mieszkańcom maseczki ochronne. Intensywność czwartkowej eksplozji określiły jednak mianem "umiarkowanej".
Powodzie na południu Chin. W prowincji Syczuan trzeba było ratować pięciu mężczyzn, którzy chcieli przejechać przez wezbraną rzekę ciężarówkami, ale zostali uwięzieni przez wodę.
Zima, i to sroga, nie odpuszcza środkowej Alasce. Jest tam śnieżnie, a także bardzo zimno, bo ze średnią temperaturą -6,7 st. Celsjusza zamiast 14,4 st. C. Dla odmiany - na południu stanu, w Anchorage, śnieg stopniał całkowicie.
W niedzielę będziemy mieli okazję oglądać, nawet gołym okiem, niezwykłe połączenie - Jowisz spotka się z Księżycem. Lornetka o 10-12-krotnym przybliżeniu pozwoli nam zmieścić w polu widzenia oba ciała, a jednocześnie dojrzeć zarys tarczy Jowisza i jego cztery galileuszowe Księżyce.
- 100 lat, 100 lat, 100 lat, 100 lat - śpiewał na antenie TVN24 Jarosław Kuźniar, składając życzenia urodzinowe TVN Meteo. Pierwszy polski kanał poświęcony tematyce pogodowej ma już 10 lat.
Zaczynamy! Raz, dwa, trzy, cztery! - tak Chris rozpoczął niezwykły koncert kanadyjski astronauta Chris Hadfield. Podczas jego występu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z Ziemi towarzyszyli mu amerykańscy uczniowie. Wszyscy mogli się widzieć i słyszeć dzięki satelitarnym łączom.
Wschodnia Francja od tygodnia walczy z powodziami. Problemy sprawia wezbrana Sekwana, która zalała niektóre tereny w prefekturze Aube. Rzekę z niepokojem obserwują paryżanie.
Gorący czwartek zakończyły silne wiosenne burze. Najmocniej wieczorem grzmiało i padało na północy oraz na zachodzie kraju. Ulewnym deszczom towarzyszył też silny wiatr. Na ulicach Szczecina wieczorem stała woda.
Bałtyckie śledzie i łososie są kilka razy mocniej zanieczyszczone dioksynami niż te z innych wód. DLatego w ostatnich latach obowiązuje zakaz eksportu tych ryb ze Szwecji do innych krajów Unii Europejskiej. Mimo to szwedzkie firmy sprzedały w Europie około 200 ton łososia bałtyckiego.
Weekendowa aura nie będzie sprzyjała piknikom i wycieczkom. Niże znad zachodniej Europy i front atmosferyczny sprawią, że będzie się chmurzyć i padać. Na dodatek wyrażnie się ochłodzi - w niedzielę w całym kraju temperatury spadną sporo poniżej 20 st. C.
Warunki drogowe, początkowo dobre w wielu miejscach kraju, z upływem dnia mogą się pogarszać. Przez cały piątek pogodnie będzie tylko lokalnie na wschodzie, a także na południowym wschodzie. Tam, gdzie aura nie dopisze, spodziewamy się burz (także gradowych!) oraz porywistego wiatru i ulew.
W piątek większość z nas powinna być przygotowana na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Na przeważającym obszarze kraju spodziewamy się burz, podczas których może dochodzić do gradobić. Kiedy zagrzmi, spadnie też dużo deszczu i mocno powieje.
Pas burz wkroczył do centrum. W nocy zagrzmiało wzdłuż linii Elbląg-Włocławek-Wrocław. Mniejsze komórki burzowe pojawiły się także w okolicach Słupska i Koszalina, Krakowa i Bielska-Białej oraz Koszalina. Nad ranem front burzowy ma się znaleźć na linii Olszyn-Łódź-Opole. IMGW wydał ostrzeżenia o burzach i burzach z gradem dla 7 województw.
Czwartek przyniósł w Polsce burzową pogodę. Grzmiało i padało w północnej i zachodniej części kraju, a w ciągu dnia front przesuwał się na wschód. Synoptycy prognozują gwałtowne zjawiska pogodowe także na piątek. Efektowne wyładowania zarejestrowali Reporterzy 24.
Od 10 lat astronomowie zadawali sobie pytanie o to, czy pomiędzy galaktyką M31 a galaktyką M33 faktycznie znajdują się wodorowe obłoki. Teraz zdołali uzyskać potwierdzenie swoich przypuszczeń. Choć nie ma w nich ani jednej gwiazdy, porównuje się je do galaktyk karłowatych.
Piorun uderzył w czwartek w piknik, zorganizowany z okazji obchodzonego w Niemczech Dnia Ojca. Wyładowanie poraziło ponad 40 osób, w tym sześć ciężko - poinformowała policja w Rostocku.
Ulewne deszcze padały przez ostatnie 3 dni na południu Iraku. Z powodu podtopień setki ludzi straciły domy, które wezbrana woda zmyła z powierzchni ziemi. Do ewakuacji ludności użyto wojskowych śmigłowców.
Roel Llarena już nigdy nie wejdzie z turystami na wulkan Mayon. - Przeklinam go, nigdy więcej się do niego nie zbliżę - mówił przewodnik, który przeżył erupcję. Llarena podzielił się swoimi przeżyciami z dziennikarzami.
Położono stępkę, czyli główny element konstrukcyjny, pod budowę statku naukowo-badawczego dla Uniwersytetu Gdańskiego. Katamaran, który będzie badał Bałtyk, ma być gotowy na wiosnę 2014 r.
Ponad tona pyłu wulkanicznego zostanie rozrzucona w powietrzu w celu przetestowania najnowszego systemu AVOID, opracowanego przez Norweski Instytut Badań Lotniczych.
Panamczycy na kilka dni zamkną szkoły, a instytucje publiczne skrócą godziny urzędowania, bary i restauracje muszą w nocy pozostać zamknięte, nie wolno także używać klimatyzacji - wszystko w ramach oszczędzania prądu. Takie decyzje podjął rząd z powodu suszy, która pustoszy kraj.