Najnowsze

Najnowsze

Zaspy zaglądają w okna

Nie na wszystkich robią wrażenie zdjęcia zasypanego Bostonu czy Nowego Jorku po ataku gwałtownej burzy śnieżnej Nemo. W niektórych rejonach Polski nawet bez śnieżycy stulecia warstwa białego puchu jest naprawdę imponująca.

Historyczny odwiert na Marsie. Curiosity pobrał próbkę skały

6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

Rekordowe zbliżenie asteroidy za kilka dni. Można szykować lornetki

Duża lornetka wystarczy, żeby obserwować rekordowo bliski Ziemi przelot asteroidy 2012 DA14. Trzeba jej wypatrywać w piątek około godz. 21 na wschodnim niebie. - Będzie wyglądała jak gwiazda, która przemieszcza się na tle innych gwiazd - zapowiada w rozmowie ze "Wstajesz i weekend" Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Jak przeżyć w górach? Oni już to wiedzą

Jak przeżyć w ekstremalnych warunkach? Na Turbaczu odbywa się czwarta edycja WinterCamp, czyli zimowego biwaku w górach. Prawie 70 uczestników uczy się jak przetrwać w śniegu i mrozie pod namiotem. Na miejscu była reporterka TVN24, Małgorzata Kukuła.

W Walentynki mówią "zjedz mnie!"

Japończycy w Walentynki już dawno zapomnieli o sercach. Teraz hitem są czekoladki w kształcie twarzy ukochanego. Wystarczy skan twarzy, trochę płynnej czekolady i gotowe.

Silne trzęsienie ziemi w Kolumbii

W południowo-zachodniej Kolumbii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS) podaje, że wstrząsy miały siłę 6.9 stopni w skali Richtera, chociaż pierwotnie oszacowała je na 7. Skutki trzęsienia były odczuwalne nawet 200 km od epicentrum.

Srebro z gliną skuteczne jak najlepsze filtry

Naukowcy z PureMadi, organizacji non-profit działającej przy amerykańskim University of Virginia, wynaleźli ceramiczną tabletkę, która oczyszcza wodę. Stworzono ją na potrzeby mieszkańców Republiki Południowej Afryki, gdzie dostęp do wody pitnej jest mocno ograniczony. Inspiracją były wymyślone wcześniej filtry ceramiczne.

Kamera w lesie nagrała kłusowników. Złapali we wnyki sarnę

Podczas jednego z patroli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Łomża natknęli się na uwięzioną we wnyki sarnę. Leśnicy ustawili kamerę i nagrali kłusowników. Mężczyźni, którzy zastawili pułapkę na zwierzę, zostali zatrzymani przez Straż Leśną i przekazani i policji.

Chiński Nowy Rok: największa masowa migracja ludności na świecie

Kilka dni poprzedzających przypadający na najbliższą niedzielę Chiński Nowy Rok stanowi okres, w którym w Państwie Środka ma miejsce największa masowa migracja ludności na świecie. Żeby spędzić święta z rodziną, Chińczycy są w stanie pokonać wieleset kilometrów.

Karnawał w Rio de Janeiro w 35-stopniowym upale

W 35-stopniowym upale przychodzi w tym roku Brazylijczykom i turystom z całego świata bawić się na najsłynniejszym karnawale świata. Jak wytrzymują kilka, a nawet kilkanaście godzin tańcząc na gigantycznych sambodromach? Brazylijczycy twierdzą, że bez problemu, bo liczy się pasja i tradycja.

Pogodowa bestia nadciągnie w weekend

Londyn, Paryż i Mediolan - tam w niedzielę uderzy niebezpieczny system pogodowy. Idzie znad Atlantyku i w niedzielę rano uderzy w Londyn, by już po południu objąć swoim zasięgiem także południową część Europy. Ściągnie arktyczne powietrze i przyniesie intensywne opady śniegu, we Włoszech prawdopodobnie największe od kilku lat.

Pierwszy ssak był wielką myszą

Ssaki łożyskowe, w tym słonie, nietoperze i w końcu ludzie, wywodzą się od małego, kudłatego owadożercy. Wyglądem przypominał dzisiejszą mysz, był tylko większych rozmiarów, informuje międzynarodowe grupa naukowców na łamach czasopisma "Science".

Głębinowe życie kąpielowego czepka

Na każdy kilogram planktonu w oceanach przypada aż sześć kilogramów śmieci. Ten wstrząsający fakt zainspirował australijską fotografkę Kim Preston do stworzenia serii zdjęć "Plastikowy Pacyfik". Czepek kąpielowy występuje tam w roli meduzy, a słomki do picia - morskiej trawy.

W USA zaczęło sypać. Ma spaść 100 cm śniegu

W północno-wschodnie stany USA uderzyła po południu naszego czasu najpotężniejsza śnieżyca od 35 lat. Synoptycy przewidują, że na tych terenach może spaść od 65 cm do nawet metra śniegu. Burzowy front spowodował już odwołanie około 3 tys. lotów.

Opady tylko w części kraju. Ale drogi śliskie

Opady śniegu i deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę po północno-wschodniej, południowej i południowo-zachodniej Polsce. W większości regionów warunki do jazdy są dość dobre, ale kierowcy powinni uważać na śliskie drogi.

W drodze na tarło łososie kierują się polem magnetycznym ziemi

Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.

Wystrzelili rakietę prosto w zorzę, by zbadać, jak tlen wycieka z atmosfery

W nocy ze środy na czwartek z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range na Alasce wystrzeliła w niebo rakieta sondująca VISIONS, badająca procesy zachodzące podczas zorzy polarnej. Miała śledzić nietypowe, wysokoenergetyczne cząsteczki tlenu uciekające w czasie zorzy z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Według wstępnych ocen naukowców zaledwie 15-minutowa misja zakończyła się sukcesem.

Curiosity zrobił pierwszą dziurę w Marsie

Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.

Pakistańskim poetom śnieg i mróz niestraszne

Ani mróz, ani śnieg nie były w stanie powstrzymać kilkuset miłośników poezji z pakistańskiego Parachinaru przed wspięciem się na lokalne wzgórza i recytowaniem na nich wierszy. Poeci nawoływali przede wszystkim do pokoju pomiędzy walczącymi ze sobą sunnitami i szyitami.