Najnowsze

Najnowsze

Niże i deszcz rządzą w Europie

Deszczowa aura zdominowała Europę. Fronty atmosferyczne znad Atlantyku, które już popsuły pogodę na zachodzie kontynentu, dotrą również do Polski. Parasole będą potrzebne także we Włoszech i na Bałkanach.

Proscilla goni Octave'a. Podwójny atak na Meksyk

Trąba wodna pojawiła się u meksykańskiego wybrzeża w rejonie miasta Los Cabos. To efekt aktywności sztormu tropikalnego Octave, który we wtorek znalazł się najbliżej Półwyspu Kalifornijskiego. Mieszkańcy zachodniej cześć kraju nie mogą w najbliższym czasie liczyć na spokojną aurę, bo zbliża się tam kolejna burza.

Złota jesień w złotej Pradze

Jesienne kolory i specyficzne ciepłe światło obniżającego się słońca wydobywają urodę niemal każdego krajobrazu. Są jednak miejsca, które o tej porze wyglądają wyjątkowo pięknie. Bez wątpienia należy do nich, określana często mianem "złotej", czeska Praga.

Ocieplenie otworzyło szlak wokół Rosji. Ale tłoku na razie tam nie ma

Zmiany klimatyczne skutkujące kurczeniem się pokrywy arktycznego lodu morskiego sprawiły, że otworzyła się droga morska łącząca Europę z Pacyfikiem. Statki, które w ostatnich miesiącach przeprawiły się Przejściem Północno-Wschodnim, zaoszczędziły sporo czasu i paliwa. Jednak według ekspertów słabe przygotowanie szlaku, podwyższone koszty ubezpieczeń i rygorystyczne przepisy ochrony środowiska zniechęcą przewoźników.

Tajfun dziesięciolecia sunie na Japonię

Tajfun Wipha to najsilniejszy od 10 lat cyklon, który już w środę uderzy w Honsiu. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Pogoda w Japonii psuje się z godziny na godzinę. Pomimo tego, że tajfun znajduje się jeszcze całkiem daleko od wybrzeży wyspy, to doprowadził już do paraliżu komunikacyjnego - odwołane loty, wstrzymane pociągi... a to nawet jeszcze nie jest początek.

Mędrzec wyśnił tysiąc ton złota. Rząd podjął poszukiwania

Hinduskiemu wioskowemu mędrcowi przyśnił się skarb. I to nie byle jaki, bo było to aż tysiąc ton czystego złota. Mężczyzna twierdzi, że we śnie widział dokładnie lokalizację skarbu, i wysłał list do banku centralnego. O sprawie dowiedział się rząd i szybko wysłał archeologów na poszukiwania.

"Jesień omija Nowy Jork szerokim łukiem"

Jesień Nowego Jorku się nie ima. "Jest słonecznie, ciepło i przyjemnie", jak pisze nasz Reporter 24. Poza tym jest tam też wyjątkowo zielono. Zupełnie inaczej niż w Polsce.

Europa nadal oddycha brudnym powietrzem

Powietrze w dużej części Europy zanieczyszczone jest przez szczególnie niebezpieczne związki. W efekcie tego dochodzi do wielu przedwczesnych zgonów, chorób ludności czy wielkich strat ekonomicznych - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Tajfun krąży po Azji. Nari w Wietnamie

Wietnam szykował się na wizytę tajfunu przede wszystkim ewakuując mieszkańców zagrożonych przez niego obszarów. Dlatego kiedy Nari uderzył, obyło się bez ofiar śmiertelnych. Żywioł zdołał za to pokrzyżować plany dwóm tysiącom ludzi, którzy na poniedziałek planowali wylot z Danang, największego portu morskiego w kraju.

Metal jak z filmu science fiction. Sam się naprawia

Odkryto prawdziwie rewolucyjny mechanizm: sprawia on, że rozciąganie pękniętego kawałka metalu, zamiast go niszczyć, prowadzi do jego samonaprawienia się. Naukowcy z MIT poinformowali o nim na łamach "Physical Review Letters".

Jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na zdrowie?

Zmiany klimatu są niebezpieczne nie tylko dla samego klimatu, ale także dla ludzi. Naukowcy coraz częściej skupiają się nad tym, jaki wpływ na zdrowie człowieka wywiera podwyższona temperatura czy emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Z najnowszych badań wynika, że tak naprawdę każdy człowiek, który przyczynia się do globalnego ocieplenia jest "cichym samobójcą".

Deszczowy wtorek w Europie

Wtorek będzie deszczowy w wielu miejscach Europy. Najwięcej spadnie go w zachodniej części kontynentu, ponieważ tam docierają wilgotne masy powietrza. Im dalej na wschód tym wysokość opadów będzie mniejsza. Temperatury będą zróżnicowane: w Europie Środkowej - kilkanaście stopni, na południu powyżej 20 st. C, z kolei na północy kontynentu około 0 st. C.

Słonie jak ludzie? Boją się broni

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem zachowań słoni ciągle odkrywają u tych zwierząt pewnego rodzaju podobieństwo do ludzi. Eksperymenty dowodzą, że słonie doskonale rozumieją niektóre zachowania człowieka, co więcej, wykazują zachowania, które dotąd charakteryzowały homo sapiens.

"Houston, mieliśmy problem". Katastrofy w przestworzach

Challenger, Apollo, Columbia... to tylko niektóre z misji, których zakończenie okazało się katastrofą. Lot w kosmos nieodłącznie wiążą się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, ale tylko część astronautów zginęła w przestrzeni kosmicznej, większość wypadków zdarzyła się krótko po starcie lub podczas lądowania.

Dziura ozonowa podgrzała południe Afryki. "To wydawało się dość absurdalne"

Dziura ozonowa bardziej niż globalne ocieplenie przyczyniła się do wzrostu temperatur w południowej części Afryki - wynika z najnowszych badań. Powiększający się ubytek w warstwie ozonu nad Antarktydą w ciągu 20 lat mocno namieszał w cyrkulacji na południowej półkuli, co zaowocowało "podgrzaniem" planety. Wnioski klimatologów są jednak optymistyczne - jeśli dziura będzie się kurczyć, tak jak robi to obecnie, temperatury wrócą do normy.

I susze, i powodzie będą cięższe

Naukowcy podkreślają, że nigdy jeszcze nie byli tak pewni tego, jaki wpływ globalne ocieplenie będzie miało na El Nino. Ten fenomen pogodowy występuje na Pacyfiku, ale wpływa na klimat na całym świecie.

"Blada róża" rozkwitła po kolizji

Różę w rozkwicie przypomina jedna z galaktyk w gwiazdozbiorze Węża Wodnego. Przyciągnęła uwagę astronomów nietypową strukturą i otaczającą ją świtą "młodocianych" gromad kulistych. Naukowcy uważają, że tak zjawiskowy widok to efekt kosmicznego zderzenia.

Opady w Holandii bliskie rekordów

Rzadko się zdarza, by w Holandii jesienią padało tak mocno, jak teraz. jak podaja holenderskie media, lokalnie na ziemię spada nawet 100 mm deszczu, a taka ilość jest bliska październikowym rekordom.

Polska przykryta mgłą. Problemy na lotniskach

Poranna mgła wpłynęła na pracę portów lotniczych Wrocławia, a także Poznania. Z Wrocławia nie odbył się lot do Kopenhagi, w Poznaniu na godz. 10.30 został przełożony lot na Lanzarote, który miał się odbyć o godz. 7.40. To nie jedyna niedogodność, jaka wystąpiła przez mgłę na tym lotnisku.