Okres wakacji to czas wytężonej pracy służb. Zespoły medyczne wzywane są bardzo często do wypadków w ruchu, czy zdarzeń związanych z wakacyjnym wyczpoczynkiem. Zawsze jednak liczy się czas. Dlatego w sezonie letnim praca ratowników jest wspierana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Jak informują pracownicy jednostki Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie, zgłoszenia podczas wakacji dotyczą głównie wypadków w ruchu drogowym, bądź nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracą przy żniwach.
- Okres wakacyjny zawsze jest okresem wytężonej pracy. Obserwujemy wzrost liczby lotów w całej Polsce, we wszystkich bazach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - relacjonuje w rozmowie z Robertem Jałochą rzecznik prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka. - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada sezonową bazę w Koszalinie. Tam uruchamiamy dyżur od 1 czerwca do 5 września. Bazy, które dyżurują cały rok, w systemie od wschodu do zachodu słońca realizują rocznie około 400 misji. Baza sezonowa w Koszalinie przez 3 miesiące wykonuje około 130 - podsumowuje Sochacka.
Liczy się czas
Ratownicy pogotowia oraz piloci pracują pod presją czasu. Jeśli chodzi o ludzkie życie, liczą się sekundy. Dlatego muszą być w ciągłej gotowości do realizacji misji. Nie raz nie znają warunków, w jakich będą lądować. W większości trafiają na miejsce wypadku jako pierwsi.
- Mamy wyznaczoną sztywną granicę od momentu otrzymania zgłoszenia do momentu startu, czyli maksymalnie 3 minuty - mówił pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Marek Rudzki.
Stresująca praca
Wielką niewiadomą w trakcie misji jest również pogoda. Czasem zdarza się, że z powodu niekorzystnych warunków piloci są zmuszeni lądować.
- Najważniejszy jest pacjent. Nie wiadomo co z nim zrobić w trakcie takiego lądowania. Brakuje tlenu, leku... trzeba czekać, aż dojedzie karetka. To jest najbardziej stresujące - wyjaśnia pilot - Natomiast same loty nie stanowią dla nas żadnych problemów - dodaje.
Wieloletnia tradycja
Obecna forma organizacyjna jednostki została jej nadana w 2000 roku. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest spadkobiercą tradycji przedwojennego i powojennego lotnictwa sanitarnego w Polsce.
- Naszą misją jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności. Nie uznajemy w niesieniu tej pomocy dyskryminacji z jakiegokolwiek względu, a naszych pacjentów traktujemy z najwyższym szacunkiem i godnością należnymi każdej ludzkiej istocie - informuje na swojej stronie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Autor: PW/map / Źródło: tvn24