Najnowsze

Najnowsze

NIK: ws. ochrony przeciwpowodziowej wiele jeszcze musimy zrobić

Są już dobre akty prawne i plany ochrony przeciwpowodziowej, ale wciąż zbyt mało dba się o wały oraz zbiorniki retencyjne; trzeba też doprecyzować prawo i podjąć próbę przesiedlenia w bezpieczne miejsce osób zamieszkałych na terenach zalewowych - uważa NIK.

Cztery województwa z najwyższym stopniem zagrożenia hydrologicznego

Sytuacja hydrologiczna w kraju, na skutek opadów, nie jest dobra. Dla Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Górnego Śląska IMGW wydało ostrzeżenia 3. stopnia, które oznaczają, że stany wody w rzekach - zarówno te obserwowane, jak i prognozowane - układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Polscy uczniowie w nagrodę pojadą na Spitsbergen

Trzech uczniów szkół ponadgimnazjalnych, laureatów konkursu "Mój wymarzony Spitsbergen", pod koniec czerwca w nagrodę wraz z badaczami wyruszy na wyprawę do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. W poniedziałek w Warszawie wręczono im symboliczne bilety.

Do Europy Zachodniej wraca słońce

Coraz cieplej robi się w Europie Zachodniej. Po trwających kilka tygodni deszczach i pochmurnej aurze, słupki rtęci coraz częściej wskazują ponad 20-stopniowe temperatury. Ponuro i deszczowo jest za to na wschodzie i południu kontynentu.

Prognoza pogody na dziś: niewiele miejsc zupełnie pogodnych

Jedynym miejscem, gdzie we wtorek spodziewamy się ładnej pogody, jest północny zachód kraju. Na pozostałym obszarze Polski spodziewamy się zarówno deszczowych, jak i burzowych momentów. Najtrudniej, bo z opadami do 30 mm, ma być na północnym wschodzie kraju.

Praga drży przed wtorkiem. Premier Czech: Tu spotkają się dwie fale

Premier Petr Nečas ogłosił, że wszystko wskazuje na to, iż we wtorek rano w Pradze spotkają się dwie fale kulminacyjne - z Wełtawy i jej lewego dopływu Berounki. Zbiorniki Wełtawskiej Kaskady położone przed Pragą nie będą wstanie utrzymać nadmiaru wody z rzek. W wyniku powodzi, jaka nawiedziła Czechy zginęło już sześć osób. Ostatnią jest 30-letni mężczyzna, który zginął podczas próby odłączenia zalanego transformatora.

Sokoły będą wysyłać SMS-y

17 młodych sokołów wędrownych uczy się życia na wolności. Lasy Państwowe zaobrączkowały wszystkie ptaki, a trzy z nich wyposażyły w nadajniki, dzięki którym będą śledzić trasy ich wędrówek. Akcja ma przyczynić się do odbudowy populacji sokołów na Warmii i Mazurach.

Dunaj najwyżej od 500 lat. Sytuacja jest dramatyczna

Wywołana długotrwałymi opadami deszczu powódź nadal daje się mocno we znaki mieszkańcom południowych i wschodnich Niemiec. W Bawarii, Saksonii i Turyngii sytuacja jest dramatyczna: nasiąknięte deszczówką wały nie wytrzymują, woda zalała miasta i drogi, ewakuowano tysiące mieszkańców.

Austria pod wodą. Tak źle nie było od dekady

Ulewne deszcze, jakie nawiedziły Austrię dramatycznie podniosły poziom rzek. Ogłoszono stan katastrofy żywiołowej. W walce z powodzią pomaga wojsko. Zginęła jedna osoba, dwie kolejne uznano za zaginione.

Fala powodziowa zalała średniowieczne miasto. "Cieszę się, że udało nam się wrócić"

Czeski Krumlov znika w wodach Wełtawy. Miasteczko powstałe w Średniowieczu, które do dziś zachowało unikatową architekturę, jak dotąd najbardziej ucierpiało w trwającej w Czechach powodzi. Nasi południowi sąsiedzi, zakochani w tym miejscu, załamują ręce, bo w 2002 r. w czasie wielkiej powodzi ulicami starego miasta też popłynęła woda. Największa w historii kraju.

Znani "łowcy burz" zginęli, ścigając tornado. "Odeszli robiąc to, co kochają"

- Jeśli musiałbym wybrać, w jaki sposób miałby umrzeć mój brat, to właśnie tak - gdy ściga tornado. To była jego pasja - powiedział Jim Samaras. Jego brat, Tim - słynny "łowca burz" - zginął podczas pracy niedaleko El Reno w Oklahomie. Wraz z nim zginęli jego syn Paul Samaras i Carl Young, to trzy z 10 ofiar tego tornada.

Najgroźniejsze są górskie rzeki. Na Dolnym Śląsku dopada jeszcze 30 l/mkw.

Obfite opady deszczu są najbardziej niebezpieczne dla zagrożonych powodzią obszarów południowo-zachodniej Polski - twierdzi synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie niewielkich rzek podgórskich na Dolnym Śląsku, które po intensywnym deszczu gwałtownie wzbierają. Zdaniem synoptyka powodzie w Czechach i Niemczech mają niewielki wpływ na sytuację w naszym kraju.

Pożary, zerwane linie i połamane drzewa po burzach

Połamane drzewa, pozrywane linie energetyczne, uszkodzone samochody - to skutki nawałnicy, która przeszła w niedzielę przez Podlasie oraz Warmię i Mazury. W powiecie zambrowskim strażacy gasili trzy pożary spowodowane przez uderzenie pioruna. W Białymstoku połamane gałęzie uszkodziły kilka samochodów. Zdjęcia zamieścili w naszym serwisie internauci oraz Reporterzy 24.

"Powódź pięcioletnia". 3 tys. metrów sześciennych wody na sekundę

Czescy meteorolodzy oczekują, że przepływ wody na Wełtawie w momencie jej kulminacji będzie wynosił w poniedziałek ok. 3 tys. m3 na sekundę. To wciąż mniej, niż w czasie największej powodzi w ostatnich latach – w 2002 r. - przez Pragę przepływało 4,7 – 5 tys. m3 na sekundę.

Drogi w deszczu. Uwaga na burze

W poniedziałek pogoda nie będzie sprzyjać zmotoryzowanym. Prawie w całym kraju drogi będą mokre od deszczu, który może też osłabiać widzialność. Najwięcej spadnie go na południu, na innych obszarach najmocniejszych opadów należy spodziewać się podczas lokalnych burz.

Stan klęski żywiołowej w prawie całych Czechach. Praga zamyka metro

W Czechach ogłoszono stan klęski żywiołowej. Powódź sprawiła, że życie straciły dwie osoby, a kilka zaginęło. W samej Pradze, gdzie sytuacja co rusz się pogarsza, zamknięto m.in. Most Karola, szpital i osiem stacji metra, które w poniedziałek w ogóle przestanie kursować.

Stan klęski żywiołowej w Niemczech. Bundeswehra w pogotowiu

W kilku powiatach Niemiec wprowadzono stan klęski żywiołowej, rozpoczęto także ewakuację mieszkańców. Trwają poszukiwania dwóch zaginionych osób, porwanych przez nurt rzeki. Utrzymujące się silne opady na południu i wschodzie Niemiec niebezpiecznie podnoszą poziom rzek.