Najnowsze

Najnowsze

Tęczowe kręgi na Wenus. Zobacz pierwszą kosmiczną glorię

Charakterystyczną tęczową poświatę w atmosferze Wenus udało się zarejestrować sondzie kosmicznej Venus Express. To pierwszy przypadek zjawiska glorii uchwyconego poza naszą planetą. Jego obserwacja pozwoliła naukowcom lepiej poznać atmosferę "planetarnej siostry" Ziemi.

Po Paryżu lepiej nie spacerować. Powietrze jest tak brudne, że wydano alert

W większości regionów Francji - zwłaszcza w tych leżących na północy - w czwartek ogłoszono alert związany z zanieczyszczeniem powietrza. W Paryżu i na jego przedmieściach osiągnęło ono tak wysoką wartość, że władze miasta zalecają m.in. ograniczanie spacerów. Mogłyby one okazać się groźne dla zdrowia.

NASA szuka geniusza, który ocali ludzkość przed katastrofą. Dostanie 35 tys. dolarów

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła konkurs, w którym udział może wziąć każdy chętny, a zwycięzca jako nagrodę główną otrzymuje 35 tys. dolarów i świadomość, że jego projekt może kiedyś ocalić ludzkość przed scenariuszem jaki spotkał dinozaury. Żeby wygrać, trzeba "tylko" stworzyć niezawodny algorytm, który bezbłędnie znajdzie i rozpozna kosmiczne obiekty o kursie kolizyjnym z Ziemią.

Nowy top 10 "nadolbrzymów"

Naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli nową gwiazdę, której gabaryty stanowią ponad tysiąckrotność naszej rodzimej gwiazdy. Słońce przy niej jest nie tylko malutkie, ale również blade - blask żółtego giganta jest milion razy silniejszy. Zakwalifikowany do kategorii nadolbrzymów obiekt nie jest samotny - posiada własnego gwiezdnego satelitę. Oba ciała są sobie na tyle bliskie, że dla badaczy wyglądają jak... fistaszki.

Zima w USA znowu uderzyła. Stan wyjątkowy w 14 hrabstwach i epidemia "białej ślepoty" na drogach

Na wschodzie USA potężne śnieżyce paraliżują komunikację, a władze zdecydowały o wprowadzeniu w 14 hrabstwach Nowego Jorku stan wyjątkowy i zamknięto szkoły i urzędy. W tym regionie także silne oblodzenie i wichury doprowadziły do zerwania sieci energetycznych odcinając od prądu ponad tysiąc gospodarstw. Narodowa Służba Meteorologiczna ostrzega, że lokalnie może przybyć nawet 60 cm śniegu.

Wyrównana temperatura i przewaga słońca. Ale miejscami przyda się parasol

W Europie czwartek będzie niemal wszędzie tak samo ciepły - temperatura na kontynencie utrzyma się na ogół na poziomie 10-18 st. C i przeważać będzie pogodna, słoneczna aura. Miejscami będzie jednak chłodniej, a meteorolodzy nie wykluczają pojawienia się przelotnych opadów deszczu. O szczegółach opowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Kierowcom przydadzą się okulary przeciwsłoneczne

W ciągu dnia utrzyma się pogodna, ciepła i słoneczna aura. Meteorolodzy nie spodziewają się opadów deszczu czy lokalnych oblodzeń, a jedynym czynnikiem wpływającym negatywnie na komfort jazdy może być słońce. Odbite promienie mogą oślepiać kierowców.

Śnieg stopniał, przyszła powódź. Sytuację pogorszy front znad Pacyfiku

Skutkiem gwałtownego wzrostu temperatury w centrum amerykańskiego stanu Montana jest powódź. Ocieplenie stopiło śnieg zalegający w górach Bull (część pasma górskiego Gór Skalistych), co gwałtownie podniosło poziom lokalnej rzeki. Tworzące się na niej zatory lodowe przyczyniły się do zalania okolicy, a także zmusiły kilkadziesiąt rodzin do opuszczenia swoich domów.

Psy ścigały jelenie po szkole. "To były dość krwawe sceny "

Dzika przyroda niespodziewanie wdarła się do jednej ze szkół w amerykańskim Maryland. Szukały w niej schronienia trzy jelenie ścigane przez psy. Z opresji cało wyszedł tylko jeden z nich, a po dramatycznym pościgu placówka wymagała całodziennego sprzątania.

Kot sterroryzował rodzinę z psem. "Jesteśmy uwięzieni w sypialni"

Nietypowe zgłoszenie odebrał dyspozytor linii alarmowej w Portland w stanie Oregon. Na numer 911 zadzwonił mężczyzna, którego cała rodzina została sterroryzowana przez domowego kota. Prosił o pomoc, bo razem z żoną, niemowlęciem i psem musieli zabarykadować się w sypialni przed rozwścieczonym zwierzakiem.

Komunikat dla alergików

Kończy się okres wysokiego stężenia silnie uczulającego pyłku olszy. Mocno obniżyło się również stężenie pyłku leszczyny. Pylą jednak także inne rośliny: cis i topola, a także wiązy, jesiony, wierzby i graby.

Drogi zaleje słońce

W środę pogoda zapewni znakomite warunki podróżującym. W całym kraju ma być pogodnie i sucho. Kierowcy nie muszą się obawiać żądnych gwałtownych ani uciążliwych zjawisk atmosferycznych.

Chmury w środę będą w Europie towarem deficytowym. Braki uzupełni słońce

Synoptycy prognozują, że w środę chmury będą w Europie zdecydowanie deficytowym towarem. Niemalże wszędzie niebo będzie zupełnie czyste, a w większości kontynentu temperatura będzie równa lub wyższa od 10 st. C. Deszcz pojawi się tego dnia jedynie w kilku regionach, a śnieg z deszczem - tylko na dalekiej północy, w Murmańsku.

Pętla przez górskie wyspy. Poznaj mało znaną część Beskidów

Przez 56 szczytów i 46 miejscowości przebiega nowo wytyczony szlak główny Beskidu Wyspowego. Ma formę pętli, więc wędrówkę można rozpoczynać w dowolnym punkcie. Żeby zachęcić turystów do poznawania tej mało znanej części Beskidów Zachodnich, ustanowiono też specjalną odznakę Beskidzkie Wyspy.

Indyjski Kaszmir pod metrem śniegu

Północne regiony Indii są odcięte od świata w związku z intensywnymi opadami śniegu i deszczu. Biały puch uniemożliwia pracę lotnisk, a wiele dróg jest zupełnie nieprzejezdnych z powodu zasp lub lokalnych podtopień terenu. Z powodu pogody władze zdecydowały o zamknięciu szkół i urzędów na dwa dni, a synoptycy prognozują że warunki nie ulegną poprawie przynajmniej przez dobę.

Coraz większy ruch na "ptasim lotnisku". Mazurskie bagna jak port tranzytowy

Na mazurskich jeziorach jeszcze nie zdążył stopnieć lód, a już największe w regionie ptasie lotnisko Nietlickie Bagno od kilkunastu dni przyjmuje skrzydlatych podróżnych - relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko. Z zimowisk wracają gęsi zbożowe, żurawie czy czajki. W szczycie migracji, który ma dopiero nastąpić, zgromadzą się tam dziesiątki tysięcy ptaków.

Pogoda przeszkadzała, ale Sojuz wylądował

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już na Ziemi. Dwaj Rosjanie i Amerykanin bezpiecznie wylądowali w kapsule rosyjskiego statku Sojuz w Kazachstanie. Ze względu na trudne warunki pogodowe większość badań i ceremonia powitalna zamiast jak zwykle bezpośrednio na miejscu lądowania odbyła się w pobliskim mieście.

Lawa z wulkanu oddalonego o tysiąc kilometrów pomoże zrozumieć topografię Marsa

Sonda Mars Express sfotografowała równinę Daedalia, której obecny wygląd to efekt aktywności dwóch wulkanów. Jednym z nich jest widoczny na zdjęciu Mistretta, a drugim - Arsia Mons, którego lawa rozlała się przeszło 1000 kilometrów od krateru. Dzięki analizie zdjęć tego obszaru naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej są w stanie lepiej zrozumieć procesy, jakie zachodzą na Czerwonej Planecie i kształtują jej obecny wygląd.

Prognoza na 5 dni: pogoda zepsuje się w sobotę. Pojawi się deszcz i silny wiatr

Prawie do końca tygodnia codziennie będzie szansa, by naładować swoje słoneczne baterie. Pogodna aura nie opuści Polski aż do piątku włącznie - prognozują meteorolodzy. Dopiero w sobotę pogoda się pogorszy - synoptycy spodziewają się silnego zachmurzenia, któremu towarzyszyć będzie deszcz i porywisty wiatr osiągający prędkość nawet 70 km/h.

Tak ciepło jeszcze nie było. 23 stopnie Celsjusza na niemieckich termometrach

Wiele kawiarni i restauracji w Niemczech wystawiało swoje stoliki od początku tygodnia na zewnątrz. Nic dziwnego - prawie w całym kraju pogoda dopisuje, a na niebie z trudem można dojrzeć chmury. Do przebywania na świeżym powietrzu zachęca także temperatura - w wielu niemieckich landach oscylowała w granicy 20 st. C, a miejscami nawet ją przekraczała.

Kierowcom znów pogoda dopisze

We wtorek utrzymają się warunki sprzyjające podróżom. Jedynie rano lokalnie mogą występować mgły i zamglenia. W ciągu dnia ma być słonecznie, sucho i bez utrudnień.