Najnowsze

Najnowsze

250 mln lat temu Antarktyda była zieloną wyspą

Kraina wiecznego lodu była kiedyś zieloną wyspą zdominowaną przez lasy liściaste. Miało to miejsce około 250 mln lat temu. Klimat był wówczas znacznie gorętszy niż obecnie, jednak nie zmienia to faktu, że już wtedy na Antarktydzie występowała noc polarna. Naukowcy są więc zdziwieni faktem, że występująca tam roślinność przystosowała się do surowej pogody.

Znicz olimpijski na kosmicznym spacerze

Sztafeta z udziałem członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyniosła w otwartą przestrzeń kosmiczną znicz olimpijski. Kosmiczny spacer ma udowodnić, że przyszłoroczne igrzyska w Soczi będą naprawdę wyjątkowe.

Odra zabójcza dla delfinów

753 martwe delfiny butlonose znaleziono na atlantyckim wybrzeżu USA od lipca tego roku. Amerykańscy naukowcy podali, że liczba nieżywych zwierząt przewyższa dotychczasowy rekord sprzed 25 lat. Morskie ssaki prawdopodobnie zabija odmiana wirusa odry.

Tak tworzył się niszczycielski supertajfun

Najsilniejszy tajfun w tym roku i prawdopodobnie najpotężniejszy, jaki się kiedykolwiek utworzył, uderzył w Filipiny w piątek. Zmusił ponad milion osób do ucieczki i wyrządził gigantyczne szkody. Władze podają, że mogło zginąć co najmniej 100 osób. Amerykańskie służby oceaniczne i meteorologiczne (NOAA) opublikowały animację, która pokazuje proces formowania się supertajfunu.

Słońce rozbłyśnie w Święto Niepodległości

Pogodę w Polsce w najbliższym czasie będzie kształtował niż, który sprawi, że zarówno sobota, jak i niedziela będzie deszczowa i pochmurna. Po weekendzie możemy jednak liczyć na sporo przejaśnień. Meteorolodzy przewidują, że w Święto Niepodległości niebo się przejaśni i w kraju będzie dominowała pogodna aura, z umiarkowanym zachmurzeniem.

Najpierw nasiąkła dżungla. A potem wylały rzeki

W północnym Peru z powodu ulewnego deszczu dochodzi do osuwisk ziemi i błotnych lawin. Dwie rzeki, przepływające przez prowincję San Martin, gwałtownie podniosły swój poziom i wystąpiły z brzegów, zalewając całą okolicę. Silny nurt zerwał trzy mosty, zalał 50 proc. okolicznych domów. Jedną osobę uznano za zaginioną.

Przelotne deszcze utrudnią jazdę

Warunki do podróży nie będą w sobotę dobre. Będzie padać w całym kraju, więc drogi zrobią się śliskie i niebezpieczne. Najsilniejszych opadów spodziewamy się na południowym wschodzie. Tam spadnie nawet 10 mm deszczu.

Satelita ESA opada na Ziemię. Może uderzyć w Łomżę

Pod koniec października zakończyła się misja GOCE. Obecnie satelita ten spada na Ziemię i w ciągu najbliższych dni uderzy w naszą planetę. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że szczątki GOCE spadną na Polskę. Oficjalna informacja o zagrożeniu pojawiła się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łomży.

UFO na Opolszczyźnie? Altocumulus lenticularis podszywa się pod kosmitów

W pochmurne, jesienne dni niebo nie musi być nudne. Internauta janusz_w podczas porannego rozpogodzenia uchwycił jego niezwykły wygląd. Nawet jeśli nie dacie się przekonać, że nad Opolszczyzną przeleciał jeden z Niezidentyfikowanych Obiektów Latających, warto lepiej zapoznać się ze zjawiskowymi chmurami soczewkowatymi.

"Obrotowy zraszacz trawników" w kosmosie. Asteroida o sześciu ogonach zadziwia

- Dosłownie oniemieliśmy, kiedy to zobaczyliśmy - wspomina moment odkrycia zadziwiającego obiektu kosmicznego w pasie planetoid główny badacz misji Hubble'a. Choć najpierw wydawał się nieciekawy i rozmyty, zaskoczył astronomów posiadaniem nie jednego, lecz sześciu ogonów. Wbrew pozorom chodzi nie o kometę, lecz o asteroidę.

W jednym z nich nie dożywa się 50-tki. Oto najbardziej skażone miejsca świata

Poważne skażenie kojarzy się głównie z katastrofami elektrowni atomowych. Jednak według najnowszego rankingu opublikowanego przez międzynarodową organizację Blacksmith Institute, skutki kryzysów radioaktywnych wcale nie są większym problemem niż odpady elektroniczne, wycieki ropy naftowej czy rakotwórcze ścieki odprowadzane do wody. - W krajach rozwijających się zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu ponad 200 mln osób - alarmują autorzy raportu.

Olimpijska pochodnia już na ISS. Ale ogień nie zapłonie

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie oprócz trzyosobowej załogi znajduje się pochodnia olimpijska. Ze względów bezpieczeństwa niezostanie co prawda zapalona, ale za to w sobotę po raz pierwszy w historii znajdzie się bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.

Dolnośląskie truskawki nie czują jesieni. "To nie ma sensu biologicznego"

Chociaż listopad zaczął się na dobre, nie wszystkie rośliny przestawiły się na jesienny tryb wegetacji. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia od Casimirusa pokazujące, że na Dolnym Śląsku - jak gdyby nigdy nic - dojrzewają truskawki. Jak wyjaśnia biolog, takie zaburzenia się zdarzają. - Ale to nie ma sensu biologicznego - zaznacza.