Najnowsze

Najnowsze

To biologia, a nie romantyzm. Całowanie zawdzięczamy ewolucji

Popularne powiedzenie głosi, że trzeba pocałować wiele żab, aby znaleźć księcia. Z najnowszych badań wynika, że ma ono solidne ewolucyjne podstawy. Okazuje się, że w taką przyjemną dla nas formę natura ubrała narzędzie służące zainteresowaniu sobą potencjalnego partnera, sprawdzeniu jego genetycznego dopasowania, a potem zacieśnieniu relacji.

Plastikowa "zupa" w oceanie. Wyspa śmieci truje i wyniszcza

Miliony ton plastiku dryfujących po oceanie za sprawą prądów morskich łączy się ze sobą, tworząc ogromną wyspę śmieci. Rozkładające się masy plastiku są zabójcze dla setek tysięcy zwierząt rocznie. Choć ludzie badają zjawisko od ponad dekady, rozwiązania tego problemu wciąż nie znaleźli.

Deszcz diamentów? Możliwy na Saturnie i Jowiszu

Jeśli najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, to najwięcej miałaby ich na Jowiszu lub Saturnie. Tam, jak twierdzą naukowcy, diamenty dosłownie spadają z nieba. To zasługa tamtejszych warunków atmosferycznych. Według badaczy, na Saturnie mogą istnieć diamentowe góry, zaś na Jowiszu - oceany płynnego minerału.

Od 14 lat nie widzieli takiego giganta. "Ma szansę stać się supercyklonem"

Potężny cyklon tropikalny, który sunie na wschodnie wybrzeże Indii, w piątek przybrał na sile. Kiedy poruszał się nad Zatoką Bengalską, wykonano jego zdjęcia satelitarne. Widać na nich, że ma rozmiar połowy Indii. Prędkość wiatru wzrosła do 220 km/h, w porywach zaś osiągając prędkość 235 km/h. Z jego powodu setki tysięcy ludzi ucieka ze wschodniego wybrzeża Indii.

Europa z pogodą w kratkę

Sobotnia pogoda w Europie będzie bardzo mieszana - synoptycy przewidują zarówno deszcz, jak i słońce, którego nie przesłoni ani jedna chmura. Równie duże różnice odnotujemy w temperaturze - miejscami słupki rtęci sięgną ledwo 9 st. C, by w innym europejskim mieście wskazać nawet 28 st. C.

Pogoda utrudni podróże tylko na zachodzie

Sobotnia aura w większości regionów będzie sprzyjać podróżującym. Jedynie na zachodzie kraju kierowców czekają trudności. Deszcz sprawi, że drogi tam staną się śliskie, a widzialność ograniczona.

Trimaran wylądował do góry dnem. Wywrócił go silny wiatr

Wiatr potrafi być groźny, o czym przekonało się dwóch żeglarzy podczas przygotowań do regat na Oceanie Atlantyckim. Silny podmuch wywrócił trimaran, łamiąc jego maszt na kilka części. Niebezpiecznie wyglądająca wywrotka skończyła się jednak szczęśliwie - jeden z dwóch żeglarzy mocno się poobijał.

Mocny polski akcent w kosmosie. Dwa nasze satelity krok od startu

Lem i Heweliusz to pierwsze obiekty, które w stu procentach zostały zbudowane przez polskich naukowców. Znajdą się 800 kilometrów nad nami już w drugiej połowie listopada, by obserwować prawie 300 najjaśniejszych gwiazd. Dotychczas polskim akcentem w kosmosie były jedynie elementy, jakie składały się na całość orbitujących nad nami satelitów.

Krewni "człowieka lodu" żyją w Tyrolu

Austriaccy naukowcy odkryli, że kilkunastu żyjących mężczyzn z Tyrolu jest spokrewnionych z Oetzim. Zamrożone, liczące sobie 5,3 tys. lat szczątki tego sławnego "człowieka lodu", odnaleziono we włoskich Alpach w 1991 roku.

Biedronki szturmują mieszkania. Szukają ciepłego miejsca na zimę

Przedwczoraj, czyli 9 października rano, na jasnej elewacji domu od strony wschodniej, mocno oświetlonej słońcem, oraz na oknie, zgromadziło się mnóstwo biedronek. Ile? Nie liczyłam. Temperatura powietrza w Warszawie wynosiła ok. 7 st. C o godz. 9:00 rano, więc nie było specjalnie zimno. Koleżanka w redakcji, tego samego dnia zauważyła chmarę biedronek szturmującą okna budynku TVN.

Słoń zrozumie, kiedy pokazać mu coś palcem

Kiedy tylko będziecie mieli okazję spotkać słonia, wskażcie mu coś. Zwyczajnie, palcem, tak jak wskazujecie ludziom, którzy Was otaczają. Słoń zrozumie Wasz gest i spojrzy w kierunku, który mu pokazaliście.

Pięć ofiar i półtora tysiąca ewakuowanych. Nari uderzył w Filipiny

Jak podają filipińskie władze, pięć osób zginęło przez tropikalny sztorm Nari, który uderzył w czwartek w północno-wschodnią część filipińskiej wyspy Basilan. Z kolei ze stolicy prowincji, miasta Isabela trzeba było ewakuować blisko półtora tysięcy ludzi, którym życiu zagrażała woda.

"Dzieciątko" nie namiesza w klimacie aż do wiosny

Synoptycy przewidują, że na półkuli północnej będzie spokojnie aż do wiosny. To za sprawą prognozowanego łagodnego przebiegu El Nino - anomalii pogodowej, wywołującej powodzie i ulewy w USA i sprowadzającej suszę w południowo-wschodniej Azji i Australii.

"Klimat, do jakiego przywykliśmy, jest przeszłością"

W ciągu najbliższych 35 lat temperatura na Ziemi osiągnie najwyższe wartości od półtora wieku - uważają naukowcy, którzy przeanalizowali modele pogodowe. W tropikach podwyższona temperatura zagrozi bioróżnorodności organizmów, co bezpośrednio przełoży się na funkcjonowanie najsilniej zaludnionych państw.

"Niby nic takiego, ale co roku zaskakuje"

Choć w Europie trwa złota jesień, na południu Niemiec pada śnieg. Horyzont jest biały, a ludzie muszą swoje samochody ośnieżać, zamiast zwyczajnie zeskrobać ewentualnie cienką warstwę lodu z szyb. Krótki film, rejestrujący prószący śnieg przesłał do TVN Meteo Reporter24 syla3322.