Najnowsze

Najnowsze

Jeże są bardziej miejskie niż sądzono

Jeże chodzą po Ziemi od 15 milionów lat. Bez większego uszczerbku przetrwały postęp cywilizacyjny, co więcej - wręcz go wykorzystały, chętnie lokując się w miastach.

Zoolog: kwestia kleszczy staje się problemem psychologicznym

Zmiany klimatyczne, głównie ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy - wskazuje większość naukowców. Zoolog Krzysztof Dudek twierdzi, że kwestia kleszczy, choć poważna, jest jednak często wyolbrzymiana i powoli staje się problemem psychologicznym.

Wiemy, co odpowiada za ulewy w ostatnich dniach

Za nami deszczowe dni. Miejscami jednego dnia spadło ponad 100 l/mkw. wody. - Opady w wielu miejscach przekroczyły normę miesięczną - podkreśliła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, która tłumaczy, dlaczego w Polsce kilka dni z rzędu zmagaliśmy się z ulewami.

Dlaczego część Warszawy tonie? "Jest to prawie pustynia"

Miasto sprzyja tworzeniu się powodzi. Na obszarach zurbanizowanych mają one charakter błyskawiczny. - Jeśli patrzymy na Warszawę, to praktycznie nie ma tam tzw. utworów przepuszczalnych. Deszcz spływa do sieci kanalizacyjnej, która często nie jest w stanie pomieści dużej ilości wody - poinformował hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wielka ulewa nad Polską

Nad Polską przechodzi teraz niż z ulewnym deszczem. Rano najsilniejsze opady wystąpiły w centrum kraju, między innymi w Warszawie i okolicach.

Tysiące interwencji po ulewach i burzach

Ulewny deszcz podtopił Warszawę. Zalane zostały m.in. stacje metra i Centrum Onkologii. Strażacy udrażniają drogi na Śląsku. W ciągu ostatnich dwóch dni zanotowano ponad dwa tysiące interwencji.

Czeka nas niespokojna noc

Czeka nas niespokojna noc. Front burzowy jeszcze się nie rozwinął, a ulewy już podtopiły Wyszków w woj. mazowieckim. Ulice znalazły się pod wodą.

Ostrzeżenia IMGW w połowie kraju. Burze i ulewy mogą być groźne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem i intensywnymi opadami oraz przed upałem. Alerty drugiego i pierwszego stopnia obowiązują w kilku województwach. Zjawiska mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Synoptycy przestrzegają także przed ryzykiem niebezpiecznie znaczącego podniesienia się poziomu wód.